Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

zapečení podavače pelet

Autor: miloš čihák
Datum: 09.02.2018 21:00
uživatel: 127166

Dobrý den,
poztřeboval bych poradit co dělám špatně. Při spalování pelet se mi občas zasekne podavač pelet (šnek) díky spečení pelet na dně hořáku. (U uhlí se mi to nestávalo) A hrozně špatně se pak šnek dostává ven, abych to mohl vyčistit.
Neexistuje nějaká cesta jak to vyčistit bez vyndání šneku (např skrz hořák) nebo nějaká látka, která by spečenec rozpustila ?

Samozřejmě úplně ideálně, je nějaký postup, aby se spečenec vůbec nevytvářel?

Moc děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď19.07.2018 18:05
Jaromír smrž19.02.2018 11:05
Josef Musil19.02.2018 10:12
Jakub Nosek18.02.2018 23:23
Petr Švec17.02.2018 09:17
Jaromír smrž16.02.2018 11:03
Karel Technik14.02.2018 14:44

Datum: 19.07.2018 18:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,
já bych vám radil hledat problém zaprvé ve složení používaných pelet. Pokud nejde o čisté "bílé" dřevo, tak kůra a pak další přísady zemědělského původu obsahují více popelovin s nižší teplotou tavení a mohly by se dostávat i do šneku pod hořákem. Proto mají hořáky na "zemědělské" pelety jinou konstrukci než na čisté pelety dřevní, většinou jsou plochy ve styku s hořícími peletami v trvalém pohybu, aby tavící se částice popela odpadávaly co nejdříve do popelníku.
Druhou příčnou může být zvýšená teplota hoření, která tavení částic popela podporuje. To už je problém konstrukce hořáku, řídicí elektroniky, jejího přizpůsobení na konkrétní pelety a jejich potřebu spalovacího vzduchu. Pokud přecházíte z uhlí na pelety, je nutné nastavení změnit. Pokud nepomůže doporučení dle výrobce, musel byste si najít odborníka schopného přesně změřit parametry spalovacího procesu v kotli a nastavit režim podle výsledků měření. Toto nastavení nemusí být běžnému uživateli přístupné.
Jinou příčinou může být to, že malá část odpařovaných hořlavých plynů z pelet se pod svrchní rožhavenou vrstvou pelet v hořáku tlačí dolů, do oblasti s nižší teplotou, kde se ochladí, kondenzují a postupně vytvoří spečenec. Mohlo by jít o nadměrně silnou vrstvu pelet na hořáku, měl by to posoudit znalec problematiky.
Obecně by problém mohl vznikat i při častějším zapalováním a chladnutí kotle.
Bez měření můžete postupně jen zkoušet, co bude nejlepší. Já bych začal od kvality pelet, třeba i na jednoměsíční porovnání se stávajícími.

Autor: Jakub Nosek
Datum: 18.02.2018 23:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127250
reakce na ...
Dobrý den, vlastnim druhý rok kotel znacky Tekla Drako Duo s retortovym hořákem. První sezonu jsem topil hnědým uhlím ořech 2 a dá se říci, že absolutně bez problémů v podstatě jsem jen doplňoval uhlí a vynášel popel.
Druhý rok tedy letošní zimu topim od rijna peletami. Pelety jsou certifikované české výroby, lisované pouze z bukových pilin, a v průměru maji 8mm. Jsou tedy hrubší nez klasické peltky 6mm, rikal jsem si do retortoveho horaku ideální.
A opravdu musím říct, že jsem byl nadšený v podstatě vše funguje jako, když jsem topil uhlím, samozrejme až na drobné upravy v nastavení podavače a dmychadla. Množství popela a čistota při praci s kotlem byla úplně někde jinde než byla s uhlím.
Ale nic není ideální jak se zda, při nedavnem čištění kotle jsem zjistil, že uvnitř horaku je 0,5cm silná krusta. Jak jsem tu zjistil tato krusta se tvoří spékáním pelet uvnitř hořáku, když je kotel v útlumu. Nejdříve jsem si myslel, že mám určitě nekvalitní pelety s někou příměsí, která tuto krustu tvoří. Ale jak se o problém začínám zajímat více, začínám si myslet, že to bude problém obecně pelet v tomto typu hořáku.
Věřím, že rada nastavit kotel tak, aby hořel nepřetržitě by mohla problém vyřešit. Ale na druhou stranu se mi nezdá dobré nechat běžet kotel celou zimu v takřka v kuse.
Je škoda, ze se toto spékání děje, protože topení peletami v takových to typech kotlů je opravdu komfortní. Zvláště, když vám umožní topit i jinými druhy paliv a nejste tak odkázáni pouze na jedno kokretni.
Uvítám kazdou radu jak se toho zbavit co nejsnadnější, zatím to zkouším odsekat a drží to jako čert. Diky.

Autor: Jaromír smrž
Datum: 16.02.2018 11:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103188
reakce na ...
Zdravím,retortový hořák při spalování pelet není problém,topím pelety již osmý rok,kotel Benekov.Již v návodu při pořízení kotle je doporučeno 1-2krát za topnou sezonu odstavit na tři hodiny a vyčistit hořák-spečeniny vytvoří až 1,5cm a pelety šnek nedotlačí až nahoru.Sám jsem to poznal několikrát.Práce ca na půl hodiny.Uhlí už mi do baráku nesmí,čisto,bez popele a prachu...Navíc v uhlí nikdy nevíte jak to je s kvalitou,vím o lidech kterým nejlevnější ořech v kotli prostě nehořel.

Autor: Petr Švec
Datum: 17.02.2018 09:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119517
reakce na ...
Dobrý den, pane Smrž, máte porovnání s uhlím, kolik pelet navíc (procentuelně - při stejných TZ) oproti uhlí v tom Benekovu spálíte? Uvažuji do budoucna na Benekovu B14 přejít z uhlí na pelety... díky

Autor: Jaromír smrž
Datum: 19.02.2018 11:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103188
reakce na ...
Zdravím porovnání s uhlím nemám,nikdy jsem uhlí netopil,spotřebu musíte otestovat.Kupte paletu pelet a vyzkoušwjte.Budete ale muset přenastavit dávkování,ventilátor,dobu /tlumu.

Autor: Karel Technik
Datum: 14.02.2018 14:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý den.
problém je, že pálíte pelety v hořáku, který je sice umí spálit, ale primárně je určen na uhlí. Spečence připomínající sklovinu vznikají u pelet vždy, pokud je hořák v útlumu a to na konci podavače. Po nějaké době dojde k zadření. Primárně přenastavte hořák tak, aby pokud možno vůbec nešel do útlumu, tj snižte výkon na možné minimum, aby hořák spolehlivě spaloval ale hořel stále nebo jen s minimálními pauzami. Pokud je hořák či kotel předimenzován vzhledem ke ztrátám domu pak na pelety jako palivo je lepší zapomenout. Peletové kotle jsou konstruovány naprosto odlišně....

Autor: Josef Musil
Datum: 19.02.2018 10:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Ano, máte pravdu. Retortový hořák je pro spalování pelet nevhodný. Právě z důvodu chodu v útlumu. Je vyšší spotřeba a pelety ať jsou jakékoli se ve šneku spékají. Čím více je hořák v útlumu, tím je to horší.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.