Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Realné zkušenosti se stavbou nízkoenergetického či pasivního domu s ohledem na NZÚ.

Autor: Miroslav Řehák
Datum: 12.02.2018 09:29
uživatel: 100990


Ahoj. Chci postavit NED či pasiv s dotacema NZÚ.
Je tu stavebník , ktery stavěl.svépomocí a dosáhl na dotace z NZÚ.
Chci stavět z porobetonu a izolovovat.
Prosím o realné zkusenosti. Děkuju Míra

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Šárka Nedělová22.04.2018 22:26
Vojtěch Liška04.03.2018 23:16
karak karak02.03.2018 21:37
Vojtěch Liška02.03.2018 12:07
Jan Růžička14.02.2018 14:28
karak karak13.02.2018 00:07

Příspěvky
Autor: Šárka Nedělová
Datum: 22.04.2018 22:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114036
reakce na ...
Já jen chci uvést na pravou míru pár nepřesností, které se tu objevují.

Takže _žádný z výrobků nemusí mít SVT kód_, tohle bylo zrušeno už ve výzvě 2 NZU. Potřebujete technické listy, které jsou podloženy protokoly o měření ze zkušebních ústavů. Pokud máte tyhle protokoly, nepotřebujete žádný SVT kód.

Pokud fakticky vše splníte, tak formálně se bát nemusíte. Na SFŽP poradí. Spíš si dejte pozor na to, abyste použil výrobky shodné nebo z tepelně-technického hlediska lepší, než s jakými bylo počítáno v EP. Klíčovou roli hrají okna a dveře.

Autor: Vojtěch Liška
Datum: 02.03.2018 12:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127340
reakce na ...
Dobrý den, potvrzuji níže uvedené. Mnohem lépe se to hlídá, pokud máte jednoho nebo jen pár dodavatelů. Pak stačí kontrolovat položky na faktuře, ideálně aby na faktuře byl k jednotlivým materiálům i SVT kód, třeba u oken nutnost !
Já řešil stavbu svépomocí, takže spousta účtenek a faktur, dokladů o zaplacení, dodáků ...hodně tlusté desky to byly.
Hlavně si přečtěte podmínky hned na začátku a veďte si pořádné účetnictví, dejte si pozor na co vše potřebujete faktury a ty musí splňovat všechny náležitosti. K fakturám doklad o zaplacení - stačí výpis z účtu. U materiálů i dodáky s přesným místem stavby. Předávací protokoly atd.

Autor: karak karak
Datum: 02.03.2018 21:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115487
reakce na ...
Toto potvrzuji, ja musel hodne dohledavat po 2 letech. Ke kazde fakture musi byt pokladni doklad nebo vypis, listecek od platby kartou nestaci. Pozor na vyuctovani zalohy ve stavebninach, pokud napr. nesedi preplatek a nemate doklad o preplatku, neuznaji celou zalohu ( je treba i zalohova fa). Na kazde fa musi byt jmeno a trvale bydliste, misto urceni stavby (to je stejne nesmysl, protoze vetsinu materialu jsem odvazel ze stavebnin a museli mi potvrdit kam material vezu). Mnozstvi materialu na fa musi odpovidat potrebnemu skutecnemu pouziti. Na vsechny technologie a okna predavaci protokoli s overenim funkcnosti a zapsanim prislusneho SVT kodu. V pripade zmeny materialu nebo technologie musi specialista znovu propocitat jestli jina kombinace vyhovuje schvalenym parametrum. To neplati, pokud pouzijete ve skutecnosti lepsi material (napr. lambda izolace nebo tloustka - nutno prokazat fakturou).

Autor: Vojtěch Liška
Datum: 04.03.2018 23:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127340
reakce na ...
Koukám, že zkušenosti máme všichni stejné :-). Doporučuji si předem ujasnit hlavně rozhodující položky (tepelné izolace, výplně otvorů, technické zařízení atd.) a faktury, předáváky atd. na tyto věci si hned porovnat se vzory zelené úsporám. Ostatní položky jsou jen na dosažení patřičných nákladů a těch budete mít dost. A foťte - skladby izolací, konstrukce před zakrytím atd. Je velice dobré mít stavbu pro jistotu zdokumentovanou.

Autor: Jan Růžička
Datum: 14.02.2018 14:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116917
reakce na ...
V podstatě je to tak jak napsal Karak. Opravdu je dobré, aby projektant spolupracoval s energetickým specialistou. Vše podstatné v podstatě dělá ten specialista.
Na Vás už jen zbývá komunikace s životním prostředím. Vše probíhá dle jasně napsaného procesu:
http://www.novazelenausporam.cz/jak-pozadat-o-podporu-krok-za-krokem-rd/
Jediné na co si dát pozor je, aby jste u výrobků které musí být ze seznamu výrobků (izolace, okna, rekuperační jednotka, zdroj vytápění, atd.) měli faktury se všemi náležitostmi co k tomu patří. Já jsem u některých věcí pak běhal za dodavateli a nechal je opravovat. Dále pak protokoly o uvedení do provozu (např. rekuperace, vytápění) chce řešit ve chvíli kdy vám to ten daný člověk zprovozňuje. Já jsme to řešil půl roku úpo tom, co jsem už v domě bydlel a byl to teda dost opruz. Ale vše je uvedeno na stránkách a není problém to nastudovat.
Navíc na životním prostředí mi vždy poradili a hlavně máte vždy možnost opravy a hromadu času.

Autor: karak karak
Datum: 13.02.2018 00:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115487
reakce na ...
Pri navrhu domu doporucuji aby projektant spolupracoval s energet. specialistou (mohou byt i v jedne osobe). Vypracuji vam projekt pro stav.povoleni + energet.posudek. Vyplnite prihlasku NZU, vse tam podate a pockate az vam schvali posudek. Pak postavite do 2 let a dolozite co chce NZU. Po dolozeni stavby a pouziti schvalenych oken, rekuperace a vytapeni vam vyplati dotaci. Projektanti by vam poradit z ceho stavet a jake pouzit vytapeni po domluve s vami ( co preferujete).

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama