Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Soused pod bytem netopí - plíseň - co s tím?

Autor: Ondrej Lipensky
Datum: 13.02.2018 23:17
uživatel: 127210

Dobrý den,
v SVJ staršího činžovního domu soused netopí (není dlouhodobě přítomen), a v bytě nad ním plesniví stěny u podlahy.

1) existuje nějaká vyhláška, která nějak upravuje nutnost temperovat/větrat byt během topné sezóny? Vyhláška, která by zesílila pozici výboru SVJ ve vynucení nápravy? Našel jsem starou vyhlášku z roku 2001, a potom z roku 2007, která ji asi nahradila, ale jestli tomu dobře rozumím, jedná se o vyhlášky definující situaci pro centrálně vytápěné objekty. V našem domě každý topí samostatně - někdo vafky, někdo elektrický kotel...

2) problémovým místem mezi byty jsou evidentně stropy - jak velké je riziko, že by mohlo dojít ke statickému narušení trámoví v podlaze dluohodobým vlhnutím?

Co se dá v takové situaci dělat?

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Gabriela Krnáčová13.05.2018 17:55
Ondřej Jonáš21.02.2018 12:16

Datum: 13.05.2018 17:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127804
reakce na ...
Sousedské vztahy obecně upravuje Občanský zákoník, pokud lze jeho jednání kvalifikovat jako jednání zasahující do Vašich práv, pak je potřeba to řešit u přestupkové komise na magistrátě- já jsem řešila nedávno případ, kdy sousedův pes nade mnou močil v bytě a moč prosakovala podél vedení do mého bytu. Díky právnímu zastoupení jsem vysoudila peníze jako náhradu způsobené škody. A sousedovi bylo uloženo sjednat nápravu- chvilku zkoušel psa venčit, nakonec ho nechal u příbuzných. Jen je potřeba jednat.

Autor: Ondřej Jonáš
Datum: 21.02.2018 12:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114314
reakce na ...
Nejsem si jist, jestli existuje konkrétní vyhláška upravující nutnost vytápění, rozhodně ale existuje občanský zákoník z roku 2012 , který upravuje práva a povinnosti vlastníka jednotky, viz např. § 1175. Jinak toto téma se tu objevuje celkem pravidelně:
https://forum.tzb-info.cz/109257-sousedi-netopi-mame-doma-plisen-jak-na-ne
https://forum.tzb-info.cz/109003-minimalni-teplota-v-byte
O. Jonáš

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama