Je topení dřevem opravdu tak výhodné ?

Rubriky:

Reklama
AD Adam Deštěnský @adam.destensky před 6 roky14.02.2018 13:10:00
Je topení dřevem opravdu tak výhodné ?

Dobrý den

Mám v domě jako hlavní vytápění plynové wafky a k přitápění malá krbová kamna o výkonu 5kW. Až do teď jsem spotřebovával staré zásoby dřeva a letos musím sehnat nové.
Vzhledem k tomu, že nemám (malo)traktor/náklaďák atp. tak mi v podstatě zbývá nechat si dřevo dovézt. Nabízí to u nás 2 firmy dovoz sypaného, štípaného dřeva na špalky 33cm. Pro mě by to znamenalo jen doveženou fůru uklidit do dřevníku. Teď ale k ceně:

Firma chce za 1prmS (sypaný metr) měkkého, naštípaného dřeva 950 Kč a za tvrdé 1250 Kč. Budu dále uvažovat tvrdé dřevo:
- 1prmS = 0,6prmR (rovnaný metr), tj. pro 1prmR potřebuji 1,6prmS za cenu 1,6*1250 = 2000Kč.
- Výhřevnost z 1prmR tvrdého dřeva je cca. 2 MWh, tj. na 1MWh spotřebuji 0,5prmR za cenu 0,5*2000Kč = 1000 Kč
- Takže 1MWh z tvrdého dřeva při ceně 1250Kč/prmS přijde přibližně na 1000 Kč.

- Dále vezmu plyn, který beru od MND, kde platím za MWh cca. 1250 Kč.

- A nakonec loni jsem ještě sehnal brikety, které hořeli celkem slušně v ceně 3 Kč/kg. Jejich výhřevnost je přibližně 4,2kW/kg, tj. za 1MWh briket zaplatím 1000/4,2=238 Kg * 3 = 714 Kč.

Roční spotřebu těchto alternativních paliv mám přibližně 7,5MWh (slouží k přitápění)

Když to tedy shrnu v ceně za 1MWh (a celkové ceně za 7,5MWh)
- Naštípané tvrdé dřevo: 1000 Kč (celkem: 7500 Kč)
- Plyn: 1250 Kč (celkem: 9375 Kč)
- Brikety: 714 Kč (celkem: 5355 Kč)

Vidím, že přitápění již připraveným dřevem není kdoví jak výhodné. Oproti plynu a je dokonce dražší než topení briketami. Tak nevím jestli se na příští sezonu nevykašlat, nesehnat brikety, případně přidat na plynu.
Jak už jsem uváděl výše, traktor ani les nemám a nikdo mi jen tak nedoveze kulatiny z lesa, z toho nemá žádnou přidanou hodnotu (nehledě na to, že bych musel ještě kupovat motorovou pilu a možná i štípačku - jenže vyplatí se to pro někhoho, kdo spotřebuje sotva 6 kubíků ročně ?) Nevím tedy co dál - jak byste postupovali vy ?

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

26 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.