Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Den Země, který vstoupí do dějin

Autor článku: František Marčík
Plné znění článku: Den Země, který vstoupí do dějin
Anotace článku: V pátek, na Den Země 22. dubna, se do New Yorku sjeli zástupci více než stovky zemí ze všech světadílů. Při slavnostní ceremonii podepsali mezinárodní smlouvu o změně klimatu, která by v roce 2020 měla nahradit tzv. Kjótský protokol. Pokud se dohodu podaří naplnit, lidstvo se do konce století zbaví závislosti na uhlí, ropě, zemním plynu a dalších zdrojích skleníkových plynů.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (5): globální oteplováníJan Veselý26.04.2016 13:43
Re (4): globální oteplováníRichard Vacek26.04.2016 13:30
Re (4): globální oteplováníPetr Vojta26.04.2016 10:46
Re (3): globální oteplováníJiří Zilvar26.04.2016 10:40
Re (2): globální oteplováníPetr Vojta26.04.2016 08:53
Re: globální oteplování Jan Veselý25.04.2016 15:16
globální oteplování Josef Zapletal24.04.2016 22:47

Příspěvky
Předmět: globální oteplování
Autor: Josef Zapletal
Datum: 24.04.2016 22:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
způsobené pálením fosilních paliv nebylo nikdy skutečně vědecky dokázáno. od r. 1998 až do loňského roku se teplota nezvedla, přesto ,že díky rozmachu ve 3 světě bylo vypuštěna 1/3 všech emisí od dob světové revoluce. Představa, že mezi lety 1910-40 bylo prudké oteplení způsobeno tehdy mizivými emisemi CO2 je stejně pravděpodobná jako , že 1/3 světových emisí vypuštěných v posledních 18 letech způsobila stabilizaci klimatu. Bezesporu se otepluje , ale příčina není v CO2. Omezování používání fosilních paliv v EU může být dobré jen ve 2 případech, pokud je to ekonomicky přijatelné a pokud se tím omezují dovozy z 3 zemích , taková energetická politika je dobrá , jejím příkladem může být Švédsko, které omezuje spotřebu ropy a v posledních letech i plynu díky rozvoji tepelných čerpadel , větrné energeticky a biomasy. Na druhé straně stojí státy jako jsme my, kdy rozvojem OZE pouze zvyšujeme vývoz el. energie do zahraničí a místo ní dovážíme zemní plyn. Naše energetická koncepce je nastavena na snižování těžby domácího uhlí a jeho nahrazením zemním plynem. Závislost na dovozech bude proto u nás příštích 20 let stále růst, tím se staneme vazaly vývozců plynu a díky diverzifikaci v budoucnu bude podstatná část plynu, který proudí do EU pocházet z Arabského světa, závislost na Islámských státech je šílenství. Pokud na nich budeme závislí tak nám se nalezou jako do Francie a Německa a nakonec budeme žít v Islámském světě.

Předmět: Re: globální oteplování
Autor: Jan Veselý
Datum: 25.04.2016 15:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
1) Skleníkový efekt CO2 byl experimentálně ověřen v roce 1898, podíl fosilních paliv na koncentracích CO2 lze určit pomocí podílu izotopu C14.
2) Ty řeči s rokem 1998 jsou podfuk na hlupáky. Faktem je, že rok 1998 byl extrémně teplý, podstatně teplejší než všechny roky okolo. Ten extrém z před 18 let je dnes normální stav.
2) Skleníkové plyny jsou jedním z faktorů ovlivňujících klima, zdaleka ne jediným. Taky je známým faktem, že SO2 a prachové částice tlumí skleníkový efekt. Takže neodsířená a neodprášená uhelná energetika krátkodobě může tlumit efekt CO2, dokud prach a SO2 neodstraní suchá či mokrá depozice..
3) Se Švédskem souhlas, u nás je problém s "regulatory capture", MPO neurčuje energetickou politiku v zájmu občanů, státu a světa, ale podle not ČEZ, EPH, E.On a jim podobných. Nějaké podstatné změny v energetice proběhnou jim navzdory, stejně jako se rozjel v ČR internet navzdory Telecomu.
4) Českou energetickou koncepci bych až tak vážně nebral. Ten dokument je normální spatlanina, jako kdyby kočička s pejskem vařili dort.
Třeba úsměvná je část o spotřebě tepla, kde na jednu stranu stát implementuje Evropskou legislativu, která od roku 2020 fakticky umožní výstavbu jen hodně nízko energetických a pasivních budov (fakticky čtvrtina nebo míň dnešního průměru), ale nepředpokládá ani po 20 let působnosti této normy nějaký pokles spotřeby tepla.
5) Nějak pořád neumím pochopit, proč je import zemního plynu OK, ale importní závislost na elektřině je něco nepřípustného. Přitom by se kupovala od kamarádů z EU a NATO. Co by bylo špatného třeba na rakouském přístupu, kdy mají dostatek vlastních výrobních kapacit, ale většinu času se nechávají hýčkat levnou elektřinou o sousedů? Když teda náměstkyně ministra pro energetiku na mezinárodním fóru hlásá, že v České kotlině nesvítí slunce, nefouká vítr, voda neteče z kopce, ale daří se u nás modulárním reaktorům, které jsou jinde ve světě max na kreslícím prkně.
6) Musíte se smířit s tím, že ČR je společensky, kulturně a hospodářsky 10-15 let za Skandinávií nebo Německem. Tam taky kolem roku 2000 snili o tom, že by zemní plyn mohl být řešení lecčeho. Ale co, je to lepší než, když jsme byli v roce 1990 25 let pozadu.

Předmět: Re (2): globální oteplování
Autor: Petr Vojta
Datum: 26.04.2016 08:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120156
reakce na ...
Jen drobnost - je prokázáno, že CO2 není příčinou, ale důsledkem oteplování.

Což ostatně dokládá to, že před pár lety se zelení podivovali nad tím, že teplota stoupá i když produkce CO2 poklesla.
A i kdyby - podíl člověka na produkci prospěšného plynu (je to "hnojivo") je zanedbatelný - dopady regulace je k nepoznání. Pšouk jedné sopky ovlivní klima víc, než celé lidstvo.
Neporučíme ani větru, ani dešti. A už vůbec ne teplotě. Když to nedokázali soudruzi z východu, nedokáží to ani ti západní.
Co však je důvodem honby na čarodějnice? Samozřejmě neskutečné zisky. Miliardové těm, kteří to ovládají. Drobné těm, kteří dělají "vědu" a dostávají granty. Nebo dělají "expertní" posudky. Shodou okolností (spíše nedopatřením) jsem byl vyzván na spolupráci na jednom z nich. Navržená odměna je trojnásobkem běžné sazby v mém oboru. A kdybych se ošíval, jistě bych dostal víc.
Takže omezujme blahodárný plyn, ať to stojí, co to stojí.
Místo nemocnic budujme pochybně efektivní "udržitelné" zdroje.
Strašme lidi atomem, protože ten by Slunečníka i Větrníka připravil o zisk (konečně i uhlobarony).
Trestejme WV za to, že řeší nereálné požadavky softwarově (jako jistě všechny ostatní automobilky), propagujme životnímu prostředí škodící elektromobily (v porovnání spotřeby elektromobilu se stejně výkonnou benzinovou verzí téhož typu se ukazuje, že spotřeba v kWh převedená na CO2 je u elektromobilu vyšší, přičtěte nepříliš ekologickou výrobu a recyklaci baterie).
Hlavně, ať máme se sypou koruny.
Po nás potopa.

Předmět: Re (3): globální oteplování
Autor: Jiří Zilvar
Datum: 26.04.2016 10:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120411
reakce na ...
Dobrý den, mohl byste dát odkaz na konkrétní studii, která prokazuje CO2 jako důsledek oteplování? Je totiž velmi snadné nalézt opak, třeba na stránkách NASA: http://climate.nasa.gov/causes/

Dále jen zopakuji svůj příspěvek z jiné diskuze:

Porovnání antropogenního vlivu na globální oteplování s dalšími možnými faktory (rotace země, sluneční aktivita, vulkanická činnost...), včetně odkazu na původní studii: http://technet.idnes.cz/globalni-oteplovani-grafy-dc2-/veda.aspx?c=A150703_165530_veda_pka

Předmět: Re (4): globální oteplování
Autor: Petr Vojta
Datum: 26.04.2016 10:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120156
reakce na ...
např. knížka prof. Kutílka - Racionálně o globálním oteplování
jde vygůglovat i jeho přednáška

Předmět: Re (5): globální oteplování
Autor: Jan Veselý
Datum: 26.04.2016 13:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
Kdybych si měl vybrat jestli měl v otázce klimatu věřit klimatologům z NASA, NOAA a desítek podobných institucí nebo profesoru pedologie Kutílkovi. Tak dám za pravdu klimatologům.
A jinak mi mr. Google dodal: http://neviditelnypes.lidovky.cz/kniha-racionalne-o-globalnim-oteplovani-podruhe-fu0-/p_veda.aspx?c=A090102_104150_p_veda_wag

A jako bonus přidávám video, jak v reálu vypadá poměr sil: https://www.youtube.com/watch?v=cjuGCJJUGsg

Předmět: Re (4): globální oteplování
Autor: Richard Vacek
Datum: 26.04.2016 13:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 111787
reakce na ...

U některých získaných dat se ukazuje, že nejprve vzrostla teplota a až pak stoupla i koncentrace CO2. Samozřejmě jedná se o data, která získal/vytvořil/zfalšoval někdo jiný a nejlepší je vycházet z dat, která změřím sám, ale u všeho to nejde.
http://icecap.us/images/uploads/CO2,Temperaturesandiceages-f.pdf
http://www.geocraft.com/WVFossils/last_400k_yrs.html

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama