Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kondenzační kotle - "časovaná bomba"

Autor: Pavel Vank
Datum: 06.03.2018 10:28
uživatel: 127393


Fotogalerie:

Hledám především uživatele kotlů DeDietrich. Nicméně je pravděpodobné, že kotle s výměníky, které jsou vyrobeny z hliníkokřemičité slitiny i jiných výrobců jsou časovanou bombou z hlediska dlouhodobého provozu a to především proto, že oxidují a tím se ucpávají spalinové cesty. U kotlů DeDietrich se to projeví chybovým hlášením ( E 36 ) týkající se spalinových cest. Běžná údržba nestačí a cca po 2-3 letech je nutné radikální chemické čištění, které poměrně předražuje provoz těchto kotlů. Myslím si, že se jedná o konstrukční vadu, ke které by se měli výrobci postavit čelem a řešit. Níže foto výměníku po 3 letech provozu a pravidelného servisu dle pokynu výrobce (tj. vysávání).
Na facebooku jsem založil skupinu pro sdílení https://www.facebook.com/groups/788639167991851/ . Budu rád jestli se ozvou provozovatelé těchto kotlů, abychom se mohli domluvit na nějakém postupu a zkusili společnými silami zatlačit na výrobce k nějaké formě kompenzace.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 87   starší >>
Příspěvky
Autor: Pavel Vank
Datum: 08.03.2018 10:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127393
reakce na ...
Tzn. čím je teplota voda vraného potrubí nižší tím je kondenzace větší. Předpokládám, že to celé záleží na vyvážení soustavy. Jak je to dle Vás optimální. Popřípadě na co bych se měl zaměřit ?

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.03.2018 10:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
To na co se zaměřit čítá asi 27 atributů a vždy je to určitý kompromis. Takové hlavní rozdělení je zda je otopná soustava nevržena komplet jako nová nebo se implemntuje kotel do již existující. Kondenzace co největší je přínosem ale daleko větší ukazatel je sezónní účinnost a ta může být v různých zemích různá. Jsou takové, kde na kondenzaci nehledí a topí úplně jinak. Nicméně nový kondenzační kotel i kdyby nekondenzovat, tak je lepší než staré typy u kterých odchozí spaliny měly teplotu 130 až 180°C. Dnes například existující atmosférické kotle nízkoteplotní tedy bez kondenzace ale blízko tohoto bodu mají nejteplejší spaliny 96°C a běžně v provozu 80°C. Mám to několikrát změřeno analyzátorem. Přínos kotle u kterého dobře kondenzují spaliny je asi 4 až 6% zlepšená účinnost. Plnou kondenzaci lze dosáhnout pouze na zkušebně kde se nasává spalovací vzduch 25°C a spaliny se vychladí ne tutéž teplotu. Pozor, to je za ustáleného stavu bez startů, vypínání a profuku komor. Jak to začne pracovat v start stop režimu, všechno je jinak. Z tohoto pohledu nejlépe je kotel vužit u s\ysémů pracujících téměř bez zastávky a v režimu od 30 do 50°C na výstupu kotle.
EDIT
Ještě dodatek. Při ECODESIGN EU bylo konstatované, že největší zlo je výkonově předimenzovaný systém, tedy kotel a někdy i 5x. Dokonce už se objevilo u některých firem v záručních podmínkách, že se nevztahují na kotel pokud není zastavěn do vhodné otopné soustavy.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.03.2018 13:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Tu křivku snizte! Az na doraz toho ze to vytopi jen Tak tak Takle prakticky nesmi byt :)) to je pak jasny ze to malo kondenzuje

Jinak je fajn ze chemicky cisteni pomohlo ale dle me je zakazany z duvodu ze by to tem vymenik nemusel prezit

Autor: Ondřej jjj
Datum: 07.03.2018 17:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
A psal jste panu malinovi jako hlavnimu technikovi aspon email s timdle problemem? Dle me kdyby se to vzalo rozumně tak z nejaky dohody ten vymenik i dostanete za super cenu, vadny kus mohl byt z tech stovek tisic co udelali tak bych nejdriv resil problem s dietrichem proste neni mozny aby ste kazdy 3 roky kupoval vymenik a verim ze takovych lidi moc neni. Ac fakt neni mozny ze topite moc casto nad 50C? ekviterma muze byt spatne nastavena

Ja mam mraky starsich ditrichu a kvalita dle me je fakt vysoko.. bohuzel kotel s tímto vymenikem nemam tak nemuzu soudit

ale sem si stopro jistej ze chemicky cisteni je zakazano

Autor: Jozef Homola
Datum: 07.03.2018 20:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
https://www.chemworld.com/Aluminum-Heat-Exchanger-Cleaning-Chemical-p/68-5.htm
Výměníky z hliníku lze čistit i chemicky. Musí to být ale jenom určitá chemie. Výměníky odlité ze silumínu se používají v nejmodernějších kondenzačních kotlech například BUDERUS, ENBRA. FERROLI, BERETA a jiné.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.03.2018 07:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Kazdy vyrobce dnes dle me ma uz vymenik z tohodle materialu

Ale jsem si jisty ze nam na skoleni zakázali cistit chemicky

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.03.2018 07:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Baxi má výměníky z hliníku a prodává je pod značkou POTTERTON na trhu UK.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.03.2018 08:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Tak jen aby to nebyl vymenik bud od dietrichu nebo broetje.. prece jen je to firma bdr thermea

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.03.2018 11:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
http://www.kamco.co.uk/AlHeatX.html

Našel jsem seznam kotlů s hliníkovými výměníky a je tam uvedena i BAXI. Samozřejmě, kdo je výrobcem přímo výměníku nevím. Ukázka jak se chlubí Al výměniky BOSCH.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.03.2018 12:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Jo jen bosch se muze chlubit jen s tim dražším vymenikem protoze jde vycistit snadno a min se zanasi. Ten levnější kdyz se neudela rocni servis vycistit po par letech prakticky nejde :)

Edit: jinak je videt ze muj odhad ze 80% kotlu ma vymenik toho typu je pravda kdyz vidim ten seznam :)

Tedy neni mozny aby za 3 roky odchazeli. Kor ty drazsi od bosche mi jedou uz prez 15let a verim ze vydrzi dalsich 15let

Autor: Karel Novák
Datum: 26.09.2018 14:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128511
reakce na ...
Chtěl bych Vás moc poprosit o radu. Mám kotel Junkers ZSB 22-3 CE CERAPUR SMART. Každý rok nechávám čistit a každý rok mi technik nadává, že výměník nestojí za nic. Má typ ZSBR 28-3 E CERAPUR COMFORT lepší výměník nebo mám jít do jiné značky? Už mě to nebaví.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 13.10.2018 23:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Hmm nejak sem to prehlid

Mate tam ten levnejsi vymenik ktery se musi cistit stetkou.. me se moc taky nelibi ale ze bych snima mel problem to zrovna ne.. urco 15let vydrzi s kazdorocnim cisteni.. a kdyz se zanese ze to stetka neda tak porad to jde nejak vyresit treba vyndat a vabkou proplachnout.. asi jen mate nervniho servisaka co nerad maka:))

Vymenik u kotle zsbr je dle me super(da se krasne vycistit) ale berte ze to je uz vetsi vykon kotle(28kW) teen vymenik je i u kotle bosch condens zedy kotle za 70k.. tak aby nebyl moc predimenzovany.. je tam verze s mensim vykonem.. kdyz je vetsi vykon, vetsinou spodni vykon je taky vetsi a pak kotel neustale zapina a vypina a dily v kotli rychleji odejdou.. jen mensi vykon nezvladne uz ohrat vodu prutokove

Autor: Stanislav Selič
Datum: 14.10.2018 09:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128667
reakce na ...
A to vám nikdo neřekl, že Němci nepočítají s nějakým čištěním ale výměnou toho dílu, že práce je u nich nesmírně drahá a všecko proto mění? Proč jste si kupoval německý kotel, když nechcete platit německý systém?
Pan šéfservisák jednoho výrobce nám říkal: kdyby Němci viděli, jak to s tím čištěním výměníku děláme, trefí je šlak. Jenže nám to funguje, ale u nich je to naše řešení dražší náhradního dílu. U nás je to sranda, ovšem při pravidelném servisu a při tzv. malém čištění. Při velkém už je to dražší, ale pořád je cena tak desetinová nového výměníku.
Mimochodem: jediný De Ditrich odmítáme dělat. Měl jsem ještě u firmy tu čest setkat se s jednáním výrobce, nikdy více!

Autor: Ondřej jjj
Datum: 06.03.2018 16:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Příště si kupte buderuse gb192, ten ma taky vymenik z podobného materialu ale jde parádně vycistit a tak moc se nezanasi nebo jinyho vyrobce kde vymenik jde rozebrat

Jinak napište vyrobci todle je divný dle me nekvalitni servisni firmu si zvete

Na tendle vymenik ma vyrobce nekolikastrankovy navod jak se o ne starat je divny ze by se v zarucni dobe rozbil.. pokud se nepletu vyrobce dava 5let zaruku..

Ale samo trosku mate pravdu vsechny tydle vymeniky co nejdou rozebrat jsou špatný.. ja hodne resim vymenik od firmy broetje a ten taky tak 6let a uz cisteni nema smysl.. ale vemte to z druhy strany vymeniky z těchto materialu jsou v 80% kotlu.. a stezujete si jen vy

Autor: Josef Drda
Datum: 08.03.2018 07:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
pane Ondřejí, .. v těch 20% kotlů jsou prosím výměníky z jakého materiálu a je to kvalitnější materiál, nebo méně kvalitní?
Baxi má výměníky taky z tohoto materiálu?

Děkuji

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.03.2018 07:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Baxi a dietrich je prakticky stejna firma

Ale baxi ma jen vymeniky nerezo plastove

Nerezove jsou 2 typy ty nerezoplastove a pak nerozohlinikove a pak celonerezove:)

Nerezoplastove jsou dle me knicemu protoze sice netrpi na ucpani ze strany spalin ale zato tvrdost vody a bordel z topeni je znici vyrazne rychleji
Osobne sem nazoru ze nerezove nemaji takovou účinost nebo aspon vyrobci pisou casto o 2% mensi

Ty z alsi materialu nejsou spatny jen musi byt delany tak aby sli rozebrat a vycistit. Bohuzel v posledni dobe se delaji levny vymeniky ktery jsou delany jako jeden kus a nejde se do nich moc dostat a bohuzel broetje a dietrich na cisteni nejsou delany.. vzhlwdove stejny vymenik od immergasu a prothermu lze paradne vycistit jen tim ze ho vyndam ze spodu treba..

Autor: Josef Drda
Datum: 08.03.2018 08:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
Děkuji za odpověď pane Ondřeji.
Ptal jsem se i proto, že mám Baxi nuvola platinum a měl jsem právě dojem, že jsem někde četl, že tam jsou nerezové výměníky. Ale zase na druhou stranu jste mě "potěšil", protože vodu máme extra měkkou. Bordýlek - nějaké drobounké usazeninky co projdou filtrem a černý jemný kalíček se mi tam tvoří, jelikož mám k podlahovce i žebřík v koupelně a dva deskáče a nečistoty zůstávají právě v kotlíku. Takže občas to vyčistím tak, že dopustím vodu do kotle přes dopouštěcí ventil a nechám to vytékat přes otevřený filtr http://www.etzbshop.cz/p/dirtmagplus-multifunkcni-zarizeni-s-odkalovacem-a-filtrem-3-4-caleffi až vytéká čistá voda. Blbé ale je, že mám v systému chemii proto bakteriím a při vypouštění ji vypouštím taky.
Jaký je váš názor pane Onřeji na takový postup? Váš náhled na chemii je jaký?

děkuji

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.03.2018 12:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Jo jo baxi ma nerez vymenik jen bohuzel ten co nema rad tvrdou vodu

Rovnou reknu ze takle proplachovat topeni je to nejhorší co můžete udelat praveze tim tam tu tvrdost dostavate a pri kazdym napusteni vody se ta tvrdost dostane do vymeniku a urcite s dalsima bakteriema a buh vi cim jeste

Jakmile se tvori bordel je lepší koupit ten filtr jen ja ty odkalovaci nemam rad protoze dle me nefunguji. Mam osvědčený od firmy av qeen safecleener z trojku nebo horsi levnejsi mg1 za 2litry ktery funguji tak ze voda se tlačí na magnet a ten to chytá
Od stejný firmy kupuju i chemie a testery treba na bakterie v podlahovce, firma zvládne i po poslání vzorku udělat rozbor a tim zjistit co je špatně v topeni

Jinak muj nahled na chemie je ze bych je tam necpal protoze muzou udelat vic skody nez uzitku. Základ je napustit topeni dobrou mekkou vodou a jednou za cas promerit ph a bakterie u podlahovky


http://www.av-equen.cz/produkty/ultima-safecleaner-1-34-cerna/

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.03.2018 13:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Ne vždy se dá věřit všemu co reklama i od samotného výrobce chválí a tudíž je těžko získat nějaké komplexní hodnocení. Mám tabulku, kde jsou porovnáváné vlasnosti hliník versus nerez ale bohužel je to v AJ. Nicméně souhlsím s tím, že některé konstrukce na obrázcích jsou skoro nečistitelné a obtížně vůbec kontrolovatelné. Zajímavé je ještě srovnání tepelné vodivosti. Nerez 16, hliník 205. Proč? Protože velmi malou plochou přestupují dessítky kW výkonů.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.03.2018 13:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Ja bych si vymenik co nejde rozdelat a podivat se do něj nikdy nekoupil bohuzel lidi jsou sileny z nejlevnějších kotlu na netu a uz si dal nezjistuji dalsi problémy ale taky proc kdyz nas vyrobci tlaci ke kupovani veci na 5let a pak hned vymenit:)

Autor: Josef Drda
Datum: 08.03.2018 13:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
Já tam ten filtr mám,ale ty částičky jsou tak malé, že projdou ... Co se týká chemie, tak jsem si vzpomněl, že se mi jednou nabídl technik právě od fy AV equen, že by mohl přijet na místo a posoudit co a jak.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.03.2018 13:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Jaky filtr mate presne?

Autor: Josef Jozef
Datum: 08.03.2018 17:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127029
reakce na ...
typ filtru uvedl v prispevku v 8:57

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.03.2018 19:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Jo no. Precetl jsem to spatne a myslel sem ze ho jen pan chce

Tak v tom případě tendle filtr se mi zda naprd ze pousti bordel dal do kotle a zachytne jen cast ale lepsi jak nic

Autor: Josef Drda
Datum: 09.03.2018 07:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
Díval jsem se na vámi doporučený filtr a na ten můj a je tam rozdíl ve velikosti oka filtru. Váš má velikost 0,1 mm a ten můj 0,3 mm.
Ale je fakt, že to, co mi v tom kotle zůstává, je spíše takový černý jemný kal, který by asi prošel i tím jemnějším flitrem.
Tohle co jste napsal, se mi moc nezdá: "Rovnou reknu ze takle proplachovat topeni je to nejhorší co můžete udelat praveze tim tam tu tvrdost dostavate a pri kazdym napusteni vody se ta tvrdost dostane do vymeniku"
Já mám extrémně měkkou vodu a navíc si myslím, že největší nepřítel při těch opakovaných napouštěních je, nebo alespoň býval kyslík - ale to možná bejvavalo za ocelových trubek.
U té tvrdosti jsem měl za to, že opakovaná napouštění až takový vliv nemají.

Autor: Jozef Homola
Datum: 09.03.2018 07:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Černý kal bývá obvykle ještě neokysličené koloidní železo a to se vychytává silným magnetem, tam síto nepomůže.
https://www.google.cz/search?q=magnetic+filter+in+heating+and+pictures&tbm=isch&tbs=rimg:CYS1tlohU2GEIjhbycP-Pk5kjzasOCz4_18GmzIrqrxoXtesnYZroh7IeiOVOVG_1h2qO7fhB06N_1JHV9-hP1MvJLqzSoSCVvJw_14-TmSPEaYjuxJkirNfKhIJNqw4LPj_1waYRmuJepnWxe8UqEgnMiuqvGhe16xHncExwoqPu8CoSCSdhmuiHsh6IEbxZY78GG1hJKhIJ5U5Ub-Hao7sRd73VQf_1vpIIqEgl-EHTo38kdXxF9GDHH60Y9qioSCX6E_1Uy8kurNEUmbVxh5sLg2&tbo=u&sa=X&ved=0ahUKEwjx-6Cbzt7ZAhUJaxQKHSGHCjYQ9C8IGQ&biw=1429&bih=959&dpr=0.9

Autor: Josef Drda
Datum: 09.03.2018 07:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
Jak jsem uvedl, mám tam https://www.caleffi.com/czech-republic/cs/dirtmag-kompozitni-odlucovac-necistot-s-magnetem ale ten kal je příliš jemný

Autor: Ondřej jjj
Datum: 09.03.2018 08:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
To cerpadlo co je na obrazkach na proplach topeni prez velky filtr se mi hodne libi.. skoda jen ze v cechach kaly v topeni nezajimaji tak neni návratnost

https://m.youtube.com/watch?v=8zIly6LItzk

Autor: Ondřej jjj
Datum: 09.03.2018 08:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Fotogalerie:
Dle me to ten magnet proste chytí protoze ten co mate ma slabsi magnet ale je to samozrejme jen spekulace..

Kupte ten levny MG1 za 1400 a uvidite ze to chytne viz prilizeny obrazek u ptacka..Jinak nejsem chemik ale beru to logicky.. kazda voda ma nejakou tvrdost.. a to i mekka i kdyby mela 1 nemecky stupen a tvrda rekneme 5

Tedy z logiky napustim 100 litru vody pri tvrdosti 5 tak se tvrdost usadi na vymeniku to udelam jeste jednou a vymenik je na vyhazov a nebo vezmu mekkou vodu a napustim jak rikate vy 5x 100l treba v prubehu 5ti let tak ta tvrdost se tam usadi stejne jako jednou co napustim 100l pri tvrdosti 5.. neni to tak?:)

Autor: Josef Drda
Datum: 09.03.2018 08:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
Děkuji za rady, zkusím ještě dostat na místo technika od AV EQUEN a uvidíme co on na to. Pokud se podaří, dám vědět.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 87   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama