Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Automaticky kotel na tuhá paliva nebo na pelety?

Autor: Katka Nováková
Datum: 17.03.2018 13:07
uživatel: 127496


Dobrý den,
Co byste doporučili do RD - vytápět tuhý mi palivy nebo peletami. Jak moc velký je finanční rozdíl? Je to pro rodiče, sami si už uhlí nesloži, ale dopravnikem jim ho složí až do sklepa. Dřevo si taky nenarezou. Nevím, jak by to bylo s peletami, byl by problém, když by je dodávali v pytlích na paletě, sami si nesloži. Dům je nezatepleny asi 100 m2 na vytápění. Také aby byla co nejmenší náročnost na údržbu, nemohu za nimi jezdit příliš často, nemáme to moc blízko. Máte někdo zkušenosti s finančními rozdíly mezi automatikou na uhlí a na pelety. Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Kalousek13.10.2020 13:59
Josef Hodboď19.07.2018 17:30
Stanislav Vinklárek12.07.2018 21:33
Marcel Seibert11.05.2018 16:12
Maroš Klika24.04.2018 12:52
pan Picek22.04.2018 19:57
Pavel Wolf17.03.2018 20:54

Příspěvky
Autor: Martin Kalousek
Datum: 13.10.2020 13:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133141
reakce na ...
Mám cca 7 let novostavbu rodinného domu (Ytong 38cm, nezateplený polystyrenem, pouze štíty obloženy dřevem s 6cm vaty).
Plocha domu je cca 120 m2.

Mám současně automatický kotel. Začínal jsem původně s ořechem 2, později jsem vzhledem k prašnosti (kotelna na úrovni domu) přešel na topení dřevěnými peletami (osvědčili se mi pouze Royal pelets Paskov a Biomac).

Ikdyž je topení peletami asi 2x dražší než uhlí, pořád to pro mne nevychází úplně blbě - sezónní spotřeba vč. ohřevu TUV je asi 2,6t pelet (stejně váhově jako tomu bylo z uhlím) - cca 17tis.Kč/sezona.

Co si ale pochvaluje i manželka tak je prostě to pohodlí obsluhy které zvládne když musí také ona. Všechno se řídi termostatem a je to úplná pohoda oproti uhlí. Máme ten kotel od firmy Kadria z Otrokovic.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 19.07.2018 17:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,
pokud jde o starší rodiče, obecně starší osoby, lze předpokládat postupný úbytek fyzických sil. Věk nejprve omezí schopnost manipulovat s kusovým dřevem a vynášet popel ze sklepa, ze spáleného uhlí. Proto je přechod na automatický kotel na pelety s minimem popela při využití pevných paliv jednoznačně nejvýhodnější. Automatický neznamená, že je zcela bez obsluhy. Je žádoucí jej pravidelně čistit, ideálně každý týden, neboť lepší častěji čistit po krátkou dobu vemi malé znečištění než po čase silnější úsady. I když při správném nastavení režimu kotle by k zanášení nemělo docházet. Běžně mají automatické kotle zásobu pelet na cca 1 až 8 dnů provozu. Pak se do zásobníku pelety musí naplnit nejčastěji z 15 kg plastových pytlů. Plně automatické plnění zásobníku pelet ze skladu je možné, ale je to dalších deset tisíc a více korun navíc.
Pokud by rodičům nevadilo platit za pohodlné vytápění o něco více, pak by bylo rozumné uvažovat i o plynu zkapalněném, pokud není blízko zemní plyn. Zásobník na propan-butan plyn se dnes nemusí kupovat, je v nájmu, takže případné ukončení odběru a přechod na něco jiného není zcela zmařenou investicí. Šlo by použít nemodernější kondenzační kotel, stačí jednoduchá výměna plynových trysek. S vložkováním komína byste se mohli vejít i do cca 60 tisíc, pokud si nevyberete "mercedes" mezi kotli. Kotel třeba i jen pro vytápění, pokud je příprava teplé vody v elektrickém bojleru a nebude se předělávat vše. Myslím, ve shodě s jiným diskutujícím, že tlačit rodiče do plynu by bylo zřejmě nejlepší a měl byste jistotu, že mají doma teplo bez fyzické námahy.
Tlačit je do přímotopné elektřiny by při nezatepelném domě bylo provozně určitě dražší. Tepelné čerpadlo by v tomto případě bylo vhodné, ale otázkou je, jak moc chtějí otopnou soustavu rodiče upravovat.
V případě vašich rodičů lze jak pro plyn, tak tepelné čerpadlo, získat dotaci z programu Kotlíkové dotace.

Autor: Marcel Seibert
Datum: 11.05.2018 16:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102503
reakce na ...
Dovolím si přednést svůj názor.V první řadě před Vámi smekám za péči o rodiče!Co se týká kotle,tak bych vybíral automatický kotel , certifikovaný na více druhů pevných paliv.Výhodou je možnost spalovat nejen nejkvalitnější dřevní pelety,ale i pelety s kůrou,případně obilí a pod.Většinou je vše o ceně.Potřebné informace a videa na tyto kotle jste už asi našel na youtube.Kontaktoval bych výrobce kotlů např.Multibio nebo Verner a požádal o adresy uživatelů I s výrobci je možné prodiskutovat možnosti minimální obslužnost,automatického plnění kotle a pod..Nenechte se ovlivnit ,že spalování obilí nebo agropelet ničí kotel,nebo že obilí je potravina.Najděte si i zde na TZB příspěvky ing.Vernera na tato témata a porovnejte je s uživately.Zdůrazňuji že nejsem agentem ani jedné ze jmenovaných firem,ale ze zkušenosti jsem fandou kotlů na více druhů paliv,protože jsem více nezávislý ve volbě paliva.Asi "dostanu za uši"za můj názor od některých diskutujících ,ale s tím nic nenadělám.

Autor: Maroš Klika
Datum: 24.04.2018 12:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127717
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý deň.
Odpoveď na Váš dotaz je riešený stále individuálne, nakoľko záleži na konkrétnom zákaznikovi, aký ma prístup k palivovému drevu, koľko ma času s prípravou palivového dreva, rezaním, uskladňovaním a pod... Nakoľko u peliet je skoro stále práca viac menej pripravená už priamo vo vreci s peletami. Myslím tým to, že mnoho zákaznikov si radšej priplatí za pelety, keďže sú drahšie ako palivové drevo, no ďalšia práca s peletami oproti drevo je skoro žiadna. Tak ako tu spomenuli niektorí diskutujúci je s automatickým kotlom na pelety menej práce. Kotol na pelety má minimálne množstvo popola - rošt sa čistí približne raz za týždeň. u dreva musíte popol a oveľa vačšie množstvo vysypávať pravidelne na dennej báze. Príkladom je automatický kotol na pelety SFL PELLET od FERROLI, ktorý máme v ponuke a je registrovaný v svt.cz, čiže ho dokážete získať aj prostredníctvom dotácií. Pokiaľ by ste mali akékoľvek otázky, kontaktujte nás na . Pekný deň www.ferroli-thermo.cz

Autor: pan Picek
Datum: 22.04.2018 19:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115750
reakce na ...
Cenově vás vyjde pořízení automaického kotle zhruba na stejno. Provoz samotný bude u uhlí o něco levnější, ale budete mít víc popela a větší údržbu, víc prachu při manipulaci. Pelety jsou čistší a dají se i nafoukat cisternou. Pro takový domek lze odhadnout spotřebu pelet okolo 4 tun. Pokud máte v dosahu plynovou přípojku, tak by vás to vyšlo nejlevněji. Plynový kotel pořídíte za třetinovou cenu automatu na pevná paliva, nic nemusíte skládat, řezat, vynášet a všude čisto.
s pozdravem Picek

Autor: Pavel Wolf
Datum: 17.03.2018 20:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Dobrý den
V automatu který má retortový nebo nějaký univerzální hořák (je schválený na uhlí a pelety) je topení peletami 2x dražší než uhlí. Výhoda pelet méně prachu a popela. Sami výrobci nedoporučují v těchto kotlích používat pelety jako hlavní palivo. Peletami se topí v kotlích se spec. hořáky které jsou pouze na pelety. Maji lepší spalování a dokážou se sami zapálit a t.d.. Záleží jaké má dům TZ (spotřebu tepla) a jak se vytápěl doposud. Topení peletami (někdo prohlašuje) že vyjde stejně draho jako plyn a kondenzační kotel. To by bylo takřka bezobslužné. Do automat na uhlí je při těchto teplotách nutno zhruba 1 týdně nasypat uhlí 2x týdně vysypat popel. Hodně zdaru při rozhodnutí.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 12.07.2018 21:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
SOuhlas.

ps: tazatelka by měla upřesnit čím/jak topí rodiče v současnosti a kolik Kč protopí za sezonu.
Jinak je vhodné pročíst i sekci "Vytápění obecně" kde je mnohem více informací než v této sekci "Peletky ..."
Osobně bych tlačil rodiče do topení plynem nebo EE.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama