Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Procentuální rozložení tepelných ztrát podle typu konstrukce u panelového domu?

Autor: Hans Berger
Datum: 21.03.2018 12:00
uživatel: 127519

Zajímalo by mě zda je někde dostupná informace o tom jaké procento tepelných ztrát u typického nezatepleného paneláku připadá na který typ konstrukce. Tedy ztráty střechou, ztráty bočními stěnami, ztráty čelní stěnou bez oken, ztráty okny.
Proč se ptám u rodičů v SVJ výbor převzali nový šílenci a zřejěm majípoct, že kdo nemá panelák obložen nástěnkami tak není in.
Jdeo malý 4 vchodový panelák 4patra s lodžiemi, který má zateplenou střechu i boční stěny a na své náklady si nadpoloviční většina lidí vyměnila okna za plastové, příjde mi proto nesmyslné, aby za šílené peníze SVJ oplácávalo onu miniaturní plochy kolem oken na čelní stěně, neřkuli měnila na úvěr okna když by větší části musela proplácet již vyměněná.
To se z ekonomického hlediska nemlže nikdy vyplatit. Rád bych to na schuzi přednesl, umím sice spočítat tepelné ztrty ,ale nemám vykazy ploch pro daný ani typický panelák a hlavně jsi sem jistý že to již někdo udělal předemnou.
Poradíte?
Případně jde se někde na internetu dostat k výkresové dokumetaci jednotlivých typu paneláků z které bych mohl vyšíst výšeuvedené lus najít bližší info k tomu aký panel jbyl v tom kterém použit a s jakým složením na tu kterou plochu?
Abych byl zcela konkrétní v daném případě jde nejspíše o nějakou variantu T02B s plochou střechou.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček21.03.2018 15:05
Jozef Homola21.03.2018 12:57

Datum: 21.03.2018 15:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, ty TZ na jednotlivé konstrukce jsou dány velikostí domu, tedy počtem pater, počtem vchodů atd., to je u každého domu jiné. Co myslíte těmi nástěnkami, tím máte na mysli desky tepelné izolace ? Jestli tomu dobře rozumím, tak dům má zateplenou střechu, boční stěny a někdo má vyměněná okna, ale stěny s okny zateplené nejsou ? Předběžně mám názor takový, že ten dům si zaslouží kompletní zateplení, protože ty nezateplené stěny budou mít vysoké měrné tepelné ztráty a bez zateplení je podstatně chladnější vnitřní povrchová teplota zdiva, kde pak hrozí ve větší míře kondenzace a případná tvorba plísní, též není k zahození z podobných důvodů zateplení špalet oken. Takže z těchto hledisek bych jednoznačně dozateplil celý dům.

Nyní jde ale o to, jak to vychází z ekonomického hlediska. To byste musel dodat venkovní plochu případně zateplovaných stěn, od toho by se odečetly okna a vyšla by samotná plocha zdiva. Porovnaly by se součinitele před a po zateplení a hned budete přibližně vědět, o kolik klesnou TZ domu jako celku. Podle ceny paliva na vytápění by se pak spočítala případná roční úspora a to by se porovnalo s investičními náklady a budete přibližně vědět návratnost těch opatřeních. Osobně ale nemám moc rád jen částečně zateplené objekty. Co se týká oken, tak je samozřejmě nesmysl nahrazovat novými okny již vyměněná okna. Ti lidé, kteří už si okna vyměnili, by měli místo nových oken dostat částku, za kterou by byla z rozpočtu SVJ nová okna pořízena, nebo tu, za kterou okna pořídili, ta částka která by byla menší, by jim byla proplacena, ostatní by měli okna nová v rámci zateplení.

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.03.2018 12:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Někdy v roce 1991 jsem počítal tepelné ztráty 4.p paneláku se dvěma vchody. Bylo to z důvodu, že se platilo za teplo odhadem a družstvo dostávalo dotace a to tím větší, čím více se platilo. Nicméně nikomu se to moc nelíbilo a tak za "půčené peníze" a se souhlasem družstva byla namontované kalrorimetry na každý vchod a za rok bylo jasno. měl jsem pravdu a platilo se o cca 20% méně.
K vašemu problému. Stavební domumentace je nebo by měla být uložena v archivu družstva. Měl jsem ji k dispozici. Pak už jsem tam nebydlel ale co se týká zateplování, tak nejdříve se udělaly řádné střechy a "lehce" zateplily boční krátké stěny bez oken. Až o mnoho let později se zateplovaly celé fasády EPS po výměně oken a rekonstrukci topení tak, že každé 2 bloky vedle sebe mají předávací stanici. Měnily se všechny balkony, které hrozily zřícením. Rekonstrukcí topení se ušetřilo možná tolik co zateplením, protože se dříve přetápělo a větralo otevřenými dveřmi na balkon. Celkové úspory tepla už na hotových domech jsou asi 30%. Hodně se ale změnily suterény, kde se zazdily velké otvorové výpně zmizely kovové okna a dveře. Významná úspora byla snížením infiltrace okny a chodbami.
Závěrem. Doporučuji každou zamýšlenou akci dobře energeticky vykalkulovat. Zateplení zdí mezi okny moc velkou úsporu nepřinese. Velká úspora je jenom komplexem opatření.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama