Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Interval zkoušení pojistného ventilu na kotli

Autor: Jiří Melichar
Datum: 23.03.2018 16:12
uživatel: 127537

Mám dotaz na zdejší zkušené uživatele, prosím: Pokud je součástí TV systému kotel do 50 kW a expanzomat, je zapotřebí i manometr a pojistný ventil. Doposud jsem žil v přesvědčení, že PV i manometr (jsou-li součástí kotle) přezkušuje servisní technik kotle min. 1x za rok - tím se splní požadavek ČSN a vyhlášek. V srpnu 2014 byla ale ČSN 06 0830 aktualizována a v ní je uvedeno (kapitola 9), že zkoušení výstroje se provádí v termínech v souladu s ČSN 69 0012 (v předchozí revizi normy tato věta uvedena nebyla). Mám tomu tedy rozumět tak, že od srpna 2014 by obsluha měla každý měsíc kotel rozebrat a vyzkoušet PV?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Melichar23.03.2018 16:57
Ondřej jjj23.03.2018 16:29

Datum: 23.03.2018 16:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Jako servisak muzu říct že nikdo jiny nez servisak do plynového kotle sahat nesmi tak je to divny.. kor dnes se davaji do kotlu i pojistné ventily co nejdou protocit..

Autor: Jiří Melichar
Datum: 23.03.2018 16:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127537
reakce na ...
Existence PV, které nejdou přezkoušet např. nadlehčením kuželky jsou vcelku známé a dle ČSN 69 0012 se mají přezkoušet min. 1x ročně. Jakým způsobem je věc jiná. Já jsem ale trochu zmaten právě z té teoretické povinnosti o přezkušování právě dle ČSN 69 0012, na které se 0830 odkazuje od roku 2014. Z toho by skutečně vyplývalo zkoušení PV každý měsíc a zkoušení manometru každé 3 měsíce. Nebo existuje nějaká norma/vyhláška, které by tuto povinnost dokázaly opět uvést do ročního intervalu? Ještě podotknu, že se mi jedná jen o tento specifický případ, kdy je výstroj součástí kotle. Pokud je mimo kotel, tak je to jasné.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.