Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

dřevěný strop - kročejová a akustická izolace

Autor: Michal Seifert
Datum: 01.04.2018 05:26
uživatel: 127572


Dobrý den, prosím o radu odhledně stropu ve velmi staré budově původního mlýna. Při rekonstrukci v devadesátých letech provedl původní majitel na stávajícím stropu z trámů na kterých jsou původní široká prkna dle mého dosti neodborný zásah, kdy na tyto prkna položil parozábranu (igelit) a vystavěl zde rastr ze smrkových prken, který vytvořil čtverce cca 50x50y13cm ty vyplnil cuckama skelné vaty a zaklopil to dřevotřískou. Jak nejlépe toto nahradit aby v bytě pod tímto stropem byla co nejmenší hluková zatež od pohybu lidí v horním patře ? trámy i prkna se zdají velmi zdravé a nerad bych strop měnil jako celek, má smysl na stávajicí strop dávat beton ? Rozpon trámů je cca 6 m. Jak toto řešit? Děkuji, Michal Seifert

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Michal Seifert28.05.2018 20:09
metball iGIN01.04.2018 17:25
Filip Filip01.04.2018 15:40
Jozef Homola01.04.2018 15:13
Filip Filip01.04.2018 14:48
Jozef Homola01.04.2018 14:36
Filip Filip01.04.2018 14:01
Jozef Homola01.04.2018 10:36
Filip Filip01.04.2018 09:41
Jozef Homola01.04.2018 09:31
Jiří Kubíček01.04.2018 09:21
Filip Filip01.04.2018 08:59

Příspěvky
Autor: Michal Seifert
Datum: 28.05.2018 20:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127572
reakce na ...
Dobrý den všem zúčastněným v této diskuzi a děkuji za podněty, nyní jsme ve fázi, kdy jsme odstranili původní rastr který tvořil boxy pro vatu, původní záměr stavitele byla asi tepelná izolace, ale spíše to bylo jedno velké myší hnízdo a plnilo to pouze funkci srovnání výrazně křivé prkenné podlahy. Nyní po odstranění jsme se dostali na původní prkna a však máme nyní prostor pro novou skladbu někde 12cm někde 18cm, mým záměrem je nějakým způsobem srovnat nerovnost, zde bych se optal jakým způsobem nejlépe? Stávající trámová konstrukce je v dobrém stavu a vzhledem k tomu, že podlaha nesla technologii mlýnu tak i dosti tuhá.
Po srovnání bych položil kročejovou vatu v co největší tloušťce a na to položil lehkou podlahu z osb desek křížem položených sešroubovaných a slepených jako finále klasickou plovoučku. Jaká úskalí má toto řešení? jak nejlépe srovnat nerovnosti cca 6cm ? je i jiné řešení pod kročejovou vatu dát lehký beton například Liapor Mix ? Dát Liapor bez pojiva ? dá se dát na liapor bez plniva přímo kročejová vata ? Je ještě jiné řešení ?

Prostor pod i nad bude vytápěn parozábranu tedy řešit ?
Velmi děkuji za cenné rady

Autor: metball iGIN
Datum: 01.04.2018 17:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Vytýkám před Hádavou Závorku ;-)
"...stropních trámů při minimálním průhybu a teprve potom řešit skladbu podlahy. Možná by ve Vašem případě byl vhodný spřažený dřevobetonový strop. Filip "

Jj, vhodný průběh tah/tlak, přiměřená deformace, akustika řádově lepší ...
inu, na každou prcínku jiný hrníček ...

Ale taky by to chtělo s rozmyslem a poctivě číst, když už neéé rovnou studovat :-)
https://forum.tzb-info.cz/docu/diskuze/1413/141363/0006001.jpg
...
a/nebo celé toto vlákno?
https://forum.tzb-info.cz/141309-skladba-podlahy-pt-suchou-cestou

SFO

PS:
Takže?
Ano, bacha na NonNewton ...
https://en.wikipedia.org/wiki/Non-Newtonian_fluid

PPS:
Ono i takové sklo teče ...

PPPS:
... byť k druhdy oblíbeným oslím můstkům
patří i "busted" výrok
o tom, jak ta skla ve středověkých oknech byla původně jako ta naše novověká, ale časem a gravitací ...

O>:-)
https://www.thefreedictionary.com/busted
a i v naší Zaprděné KOtlince né až tak neznámý seriál
"Bořiči Mýtů".

Z5 k tématu:
Jakákoliv dřevěná konstrukce má DALEKO K AKUSTICKÉ RIGIDITĚ!
Proto se hudební strunné nástroje dělají ..., ahááá, ze ŽELEZOBETONU!

Mňó, a striktně oddělovat
vzduchovou a kročejovou akustiku
třebááás,
u drahý klofny, celomasivu?
Co se asi tak stane, když ji budete RŮZNĚ MAZANĚ FUTROVAT SKELNOU nebo ČEDIČOVOU VATOU,
speciálním "molitanem", olověnými kuličkami ...?
... neblbněte lidem (?ovcím/skopovému?) hlavy,
to co má smysl posuzovat odděleně v betonových odlitcích ...
no, zkušenosti pár bydlitelů praví,
že i to oddělené posouzení kročejové akustické vazby do okolí
je častokrát BLBOST NA ULTIMUM
(viz. mudrování nad "sádrovou destičkou pod lamino-plovoučkou"
!výtečných cenéčkových! relací...).

iGoNY

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 01.04.2018 09:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, on ten zásah zas tak neodborný není. Jestliže je prostor pod stropem vytápěn a prostor nad stropem vytápěn není nebo je vytápěn nepravidelně, pak nějaká parozábrana pod tu izolaci jednoznačně patří, samozřejmě ale za předpokladu, že ten rošt bude řádně vyplněn izolací, tedy bez mezer a míst, kde by izolace scházela, protože v případě, že izolace někde není, vznikne tepelný most a může docházet ke kondenzaci vlhkosti pod parozábranou. Na druhou stranu kdyby tam parozábrana nebyla, tak by zase docházelo ke kondenzaci pod tou dřevotřískou. Jestli jsou ale oba prostory stále a řádně vytápěny, pak tam parozábrana nutně být nemusí, a kdyby to náhodou bylo obráceně, že by prostor nad stropem byl vytápěn a pod stropem vytápěn nebyl, byla by ta parozábrana zase na škodu.

Co se týká akustických vlastností té konstrukce, tak je rozdíl mezi vzduchovou neprůzvučností a kročejovým hlukem. Vzduchovou neprůzvučnost řeší jakákoli akustická, tedy nejlépe minerální izolace v tom roštu, ale opět to musí být bez mezer a dobře provedeno. Pohyb lidí v horním patře ale řeší kročejová izolace, což znamená položení celoplošné kročejové izolace a vytvoření plovoucí roznášecí vrstvy, která je oddělena od všech konstrukcí, tedy má dilataci kolem stěn a není k ničemu připevněna, jen leží na té kročejové izolaci. Což např. znamená na tu dřevotřísku položit 3-5 cm minerální kročejové izolace pro lehkou plovoucí podlahu a vytvoření roznášecí vrstvy ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek.

Vy když vše odstraníte a zůstanou vám tam jen ty trámy, tak nejdříve musí být jasné, jak to bude v zimě s teplotami na obou stranách konstrukce a zda tedy bude potřeba a na jakém místě v konstrukci parozábrana. V případě, že budou oba prostory normálně vytápěny, parozábranu nepotřebujete. Pak ještě záleží na tom, zda budete chtít mít zespoda přiznané trámy, protože podle toho by se zase řešila, jak vyřešit vzduchovou neprůzvučnost, tedy zda dáte minerál mezi trámy, nebo opět až nad trámy, buď do nějakého roštu nebo položením silnějších tuhých minerálních desek, samozřejmě obojí po vytvoření nějakého podkladu (z OSB desek nebo prken). V případě, že by byla izolace mezi trámy, tak na podkladní vrstvu nad trámy už byste dal jen celoplošně kročejovku a na to vytvořil roznášecí vrstvu (může to být i těžká roznášecí vrstva z betonu se separační PE fólií pod betonem, ale musel by vám někdo spočítat zda z hlediska nosnosti, zda beton na takový strop může přijít). V případě, že by byla izolace až nad trámy, tak kdyby byla v roštu, musela by na rošt přijít udělat další podkladní vrstva a na to kročejovka s roznášecí plovoucí deskou. Nebo můžete na podklad nad trámy dát tužší minerální desky o síle cca 15 - 20 cm a na to rovnou udělat plovoucí roznášecí vrstvu. I když to nebude přímo kročejovka, tak by ale ten minerál sloužil zároveň jako kročejová izolace a řešil vzduchovou neprůzvučnost.

Autor: Filip Filip
Datum: 01.04.2018 08:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Že původní majitel udělal nějakou blbost se dá skoro vyloučit. Nicméně, ta jeho verze nijak neřeší kročejovou izolaci. Podle tloušťky to asi mělo být zateplení. Z toho se dá odvodit, že tam nebydlel a kročejový hluk ho netížil. Vy tam zřejmě bydlet chcete a pak ta kročejová izolace má své opodstatnění. Na záklop položíte parozábranu, na ni minerální kročejovou izolaci ( 3 - 5 cm ) a na ni plovoucí roznášecí desku z 2 x 15 mm OSB desek, které celoplošně slepíte a prošroubujete. Ta deska se nesní nikde dotýkat stěn a jiných svislých konstrukcí. Pokud budete muset řešit nerovnosti, tak to lze udělat pomocí Liaporu, navzdory názorům dvou zdejších teoretiků. http://www.liapor.cz/produkty/kamenivo/pro-stavebni-ucely/aplikace/podsyp-podlah?utm_source=tzb-info.cz&utm_medium=levitator-forum-podlahy&utm_campaign=podlahy
Jako možný zádrhel tam vidím velkou délku stropních trámů a pokud se výška trámů neblíží 28 - 30 centimetrům, tak podlaha při chůzi bude kmitat. Čili nejdříve musíte ověřit nosnost stropních trámů při minimálním průhybu a teprve potom řešit skladbu podlahy. Možná by ve Vašem případě byl vhodný spřažený dřevobetonový strop. Filip

Autor: Jozef Homola
Datum: 01.04.2018 09:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Liapor má udanou "setřesitelnost" a očekávámu od Vás informaci kolik procent to činí a jak se to realizuje (já to vím). Od určité výšky se to zalévá cementovým mlékem.

Autor: Filip Filip
Datum: 01.04.2018 09:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
to cementové mléko jste vzal kde? aspoň si ty jejich materiály přečtěte. http://www.liapor.cz/produkty/kamenivo/pro-stavebni-ucely/aplikace/zpevneny-zasyp

Autor: Jozef Homola
Datum: 01.04.2018 10:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Ono je rozdíl vyrovnávat něco na nepoddajném podkladě a navrch deskou nepružící a úplně něco jiného jsou dřevěné stropy.
Doporučiji přečíst něco jak se to dělá profesionálně a dobře a ne štěkat po někom kdo na to upozorní.

Autor: Filip Filip
Datum: 01.04.2018 14:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
proč si myslíš, že tam bude na vyrovnání 10 cm vrstva ? kde tam vidíš mléko, nebo jogurt ? http://www.liapor.cz/produkty/kamenivo/pro-stavebni-ucely/aplikace/podsyp-podlah?utm_source=tzb-info.cz&utm_medium=levitator-forum-podlahy&utm_campaign=podlahy

Autor: Jozef Homola
Datum: 01.04.2018 14:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: Filip Filip
Datum: 01.04.2018 14:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
když už tvrdíte, že to je špatně, tak popište přesně co udělá vrstva Liaporu od nuly po 2 cm pod suchou podlahou na dřevěném stropě.

Autor: Jozef Homola
Datum: 01.04.2018 15:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: Filip Filip
Datum: 01.04.2018 15:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Pro malé tloušťky to nemusíš zalévat cementovým jogurtem. já to tak mám 10 roků na dřevěném stropě a budeš se divit, je to pořád stejné. nic to neudělalo, nikde to nezmizelo a podlaha je pořád rovná

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.