Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Čím vytápět nízkoenergetický dům?

Autor článku: Ing. Jan Blažíček, redakce
Plné znění článku: Čím vytápět nízkoenergetický dům?
Anotace článku: Na tuto otázku hledá odpověď většina zájemců o jeho pořízení. Vyplatí se spíše tepelné čerpadlo, anebo plynový či peletkový kotel, a jak tomu bude za pár let? Volba zdroje tepla je jedním z klíčových rozhodnutí, která musí majitel domu učinit. A pestrost aktuální nabídky mu to rozhodně neusnadňuje.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
zdroj pro NED důmJosef Zapletal10.05.2016 23:39
Re: Individuálně stavěná kamna.Bohuslav Vintr09.05.2016 17:54
Individuálně stavěná kamna.Radim Polášek09.05.2016 11:49
Re: Politické rozhodnutíRadim Polášek09.05.2016 11:43
Politické topzhodnutí.Bohuslav Vintr07.05.2016 19:09
Politické rozhodnutíJozef Homola07.05.2016 11:15

Příspěvky
Předmět: zdroj pro NED dům
Autor: Josef Zapletal
Datum: 10.05.2016 23:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Řekl bych ,že záleží spíše na majiteli co zvolí. Pokud se jedná o menší stavbu , která se blíží pasivní nevyplatí se budovat otopnou soustavu a nejlevnější se topit el. energií. Typické pro domy ze ztrátou pod 3,5kW. Pokud bude mít dům vyšší ztráty cca 4,5 kW a bude v něm bydlet rodina , pak je výhodné nějaké levné tepelné čerpadlo vzduch /voda. Pokud v takovém domě budou bydlet jen 2 lidi vyplatí se spíše topení bez otopné soustavy el. energií + vytápění pomocí klimatizace v hlavní místnosti.

Předmět: Individuálně stavěná kamna.
Autor: Radim Polášek
Datum: 09.05.2016 11:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Co takhle zvážit pro vytápění nízkoenergetického domu kamna podobného typu jako v tomto článku?
https://vytapeni.tzb-info.cz/kotle-kamna-krby/14179-stanoveni-prubehu-tepelneho-vykonu-individualne-stavenych-kamen

Předmět: Re: Individuálně stavěná kamna.
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 09.05.2016 17:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
No nevím, jestli zrovna taková kamna jsou vhodná do PD jako hlavní zdroj.
Pokud dobře rozumím, nedá se s nimi prakticky topit s nižším výkonem, než 3 kW a to je pro PD (snad s vyjímkou min. výpočtové teploty) pořád moc. Navíc je to prakticky jen v jedné místnosti. I když se dům postaví "kolem kamen", tak i tak to nebude komfortní topení celého domu.
Tvrdí se, že do PD není vhodné PT pro dlouhý náběh a obtížnou regulovatelnost. Sám si to sice nemyslím, ale zde jsou problémy násobně vyšší. Zatímco pro PT je "potřeba vědět dopředu" jak bude potřeba topit za několik hodin (cca 3 hod), zde se píše o cca 40 hod náběhu. Přitom efekt samoregulace bude podstatně nižší. Porovnej povrchovou teplotu podlahy max. 28°C s povrchovou teplotou kamen. A to i v případě bez prosklených dvířek.
Případné úspory vzniklé použitím levného paliva (dřeva) jsou pak díky nízké spotřebě energie na topení v PD velmi nízké. Naopak cena samotného topidla (kamen) je vysoká.

Předmět: Politické topzhodnutí.
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 07.05.2016 19:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Jak píše p. Homola, je to v dnešní době se spoustou legislativních zákazů a na druhé straně dotací veskrze politické rozhodnutí.
Měli jsme tu už dobu přímotopů, pak zemního plynu, nyní TČ, FV a peletek.
Na druhé straně pro domy se skutečně malou spotřebou (tepelnou ztrátou) dává elektrické topení smysl. Především kvůli dobré regulovatelnosti už od malých výkonů. To je problém kotlů plynových i na pevná paliva, ale i TČ.
V tomto ohledu je "velmi zajímavá" dotační politika, kdy (dokonce ve stejné akci) je současně dotováno elektrické topení TČ a výroba elektřiny ve FV. Z toho nemůže vzejít nic dobrého, pokud by se to mělo masově rozšířit. V tomto případě jde výroba a spotřeba zcela proti sobě. V době největší spotřeby (navíc při klesajícím COP) nejmenší výroba. Povede to k velmi vysokému zatížení sítě a vysokým nákladům (včetně nutnosti záložních elektráren) v zimě a nadbytku elektřiny v létě.

Předmět: Politické rozhodnutí
Autor: Jozef Homola
Datum: 07.05.2016 11:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Čím topit a jak je nenejvýš politické rozhodnutí vedení státu. Musí být z toho patrné, zda je v úmyslu státu aby všechno topení přešlo na tepelná čerpadla nebo ne. Obdobně to platí u plynu a peletek. Na trhu není nabízen kotel který by optimálně topil v domě s tepelnou ztrátou 4 až 6 kW. Nevím jestli je to špatné nebo dobré ale my tak "žravé domy" a tak veliké jak je tomu v zahraničí nemáme ale kotle těchto výkonů jsou nám nabízeny.

Předmět: Re: Politické rozhodnutí
Autor: Radim Polášek
Datum: 09.05.2016 11:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Kotel na tuhá paliva s výkonem 4 - 6 kilowatt je víceméně nemožné vyrobit, pokud má být ekonomický.
Aby bylo dosaženo dostatečné stability hoření a účinnosti, musel by být mnohem složitější než větší kotel o výkonu 15 - 20 kilowat.
Kromě toho vytápět dům jenom čistě kotlem na tuhá paliva už v současné době neodpovídá požadavkům na životní prostředí, ať je kotel jakkoliv velký. Totiž maximální projektovaný výkon takového kotle je třeba v zimě v průměru jen 1 - 3 týdny. Po zbytek topné sezóny, od října po duben, je potřeba na vytápění poloviční až čtvrtinový výkon nebo ještě menší. Kotel na tuhá paliva v takovém režimu uvolňuje na jednotku spotřebovaného paliva množství prachu a exhalací a je výrazně neekonomický.
Jestli se má nízkoenergetický dům vytápět tuhým palivem, tak buďto jako doplňkové vytápění nějakým krbem a podobným zdrojem, kdy se teplo distribuuje ohřátým vzduchem.
Nebo je třeba použít kotel na tuhá paliva pro akumulační nádrž a k tomu nízkopotencionální podlahové teplovodní topení. To zajistí, že kotel na tuhá paliva do akumulační nádrže bude téměř vždy pracovat v optimálním výkonovém režimu. Při kterém dosahuje nejvyšší účinnost a nejnižších exhalací.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama