Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Ucelova komunikace na zahrade a naprava v katastru

Autor: Jakub Halcin
Datum: 10.04.2018 15:10
uživatel: 127620


Pěkný den, chtěl bych se poradit/znát názory na následující situaci:
 
Koupili jsme dům, paralelně 1 m před ním se nachází účelová komunikace ("panelka"). V katastru po digitalizaci je situace zanesena tak, že paralelně s domem je cca 1/3 pozemku cesty v mém vlastnictví (parcela v katastru vedena jako zahrada, část zastavěné nádvoří - v obou případech zastaveno bance). Zbývající část pozemku pod komunikací je v podílnickém vlastnictví se sousedy (vedeno jako komunikace, podíl zastaven bance).
 
Obec by pozemek pod komunikací ráda dostala kompletně darem (z jejich hlediska usnadnění veškerých řízení, staveb a pod). Není jasné, zda komunikaci zřídili původní majitelé či obec. Obec ji v tichosti považuje za obecní.
 
Z mého hlediska by došlo ke snížení výměry zastavených parcel (zhoršení podmínek úvěru) a ztratil bych možnost ovlivnit kvalitu komunikace (pravděpodobnost výrazného nárustu průjezdu vozidel, jelikož paralelně vede hlavní do budoucna v horším stavu, kde se čas od čas utvoří kolona). Dosavadní zkušenost s naší malou obcí je pozitivní přístup, dokud na ně nepřejdou práva nebo nejsou podepsány závazky. Poté, když nejdou věci oboustranně podle plánu, velmi direktivní přenesení problémů na občany.
 
Ze situace jsem usoudil, že ať už se rozhodneme jakkoliv, je nevyhnutelné dát katastr do souladu s realitou - rozdělit parcelu vedenou jako zahrada na část zahrada a komunikace.
 
Prosím o opravu zda se pletu, ale očekávaný postup by měl být:
- schválení bankou (zástavní smlouva nic podobného výslovně neumožňuje)
- zaměření
- kontakt stavebního úřadu
- pokus o žádost o snížení částky za vyjmutí z ZPE z důvodu umístění veřejně prospěšné stavby
- poplatek za vyjmutí (= skutečné metry * zákaldní cena * 9 (za třídu ochr. I)
 
Uniká mi něco, je něco, co mohu udělat lépe? Je třeba možné vyjmou celou zahradu z BPEJ a nedělit parcely, aniž bych ji plánoval zastavět?
 
Co se týká daru komunikace obci, pokud bych na to přistoupil
Pozitiva:
- obec by si zaměření provedla na vlastní náklady
- nemusel bych půdu vyjímat ze ZPE
- nemusel bych kooperovat s obcí na opravách obecního vodovodního řádu, kanalizace
 
Negativa:
- na podílovém pozemku je břemeno práva průjezdnosti => finančně ji budu muset alespoň v minimálním rozsahu zajišťovat
- ztráta kontroly nad množstvím dopravy, hluku, rychlosti vozidel (předpokládám, že v domě hodláme dalších nejméně 50 let žít)
 
Uvítám jakékoliv postřehy a doporučení!
_______________________________________________

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.