Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Lepeni OSB

Autor: Martin Pinek
Datum: 17.04.2018 21:21
uživatel: 102349

Dobry den, muze mi prosim nekdo poradit, cim k sobe plosne lepit nebrousene OSB desky? Volal jsem do Krono.spanu a tam.mi primo.v laboratori odkazali at se na to zeptam spis nejakeho prodejce jejich desek...
A jeste dotaz, koupil jsem OSB Krono.span v Hornb... marketu a prijdou mi nekvalitni (rozstepene okraje, nedrzi v nich vruty, hodne moc nerovnosti), je vice kvalitativnich trid OSB? Ktereho vyrobce doporucujete?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Milan Galandak21.01.2019 21:44
Stanislav Vinklárek06.07.2018 07:58
Jan Müller26.04.2018 22:32
Pat Mat17.04.2018 23:53
Jozef Homola17.04.2018 23:44
Martin Pinek17.04.2018 22:42
Mirek Svejda17.04.2018 22:13
Jozef Homola17.04.2018 21:45

Datum: 06.07.2018 07:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Fotogalerie:
Já dělal podlahu z:

Durelis desek - http://www.drevoobchod-liska.cz/26-durelis-desky

šrouboval jsem je k fošnám 5x20cm pomoci turbo-vrtů:
http://www.hpmtec.cz/vruty-rapi-tec-2010-2
Nejsou běžně ke koupi např. v Obi ...

Na lepení jsem používal polyuretan. lepidlo Soudal 66A - 315Kč/750ml z bal.cz

+ 10cm podlahového polyše (izolaci mám asi z pvc - plachta na návěsy kamionů)

Prostě kutilská amatérská práce - viz foto.

Autor: Jan Müller
Datum: 26.04.2018 22:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127734
reakce na ...
Disperz lepidla nebrat.
Co se mi osvedcilo (za poslednich 10 let), je lepeni PUR lepidlem. Prvni vrstva tl. 18mm., s kolmou hranou, druha P+D, staci tl. 15mm. Lepidlo idealne strecharske (cca 60-100kc/m2), rozetrit celoplosne zubatou sterkou. Je treba druhou vrstvu zatizit, pokud nebudete sroubovat (doporucuji). Pochozi to pak je do druheho dne. Vytvrzene do dalsiho.

Autor: Pat Mat
Datum: 17.04.2018 23:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119140
reakce na ...
Tak já jsem plošně lepil OSB disperzním lepidlem Duvilax ls 50, jak jsem vyčetl z rad na netu.. Mám pravděpodobně podobnou "kvalitu" OSB z marketu jako Vy. Takže ačkoliv jsem postupoval při lepení desek důsledně (podlaha - 2 vrstvy OSB křížem přes sebe, prošroubované, horní dírka předvrtaná větším vrtáčkem, lepené i v pero/drážce), tak stejně VRŽOU... Nejspíše se při roztírání lepidla válečkem udělala tak slabá vrstva, že se v některých místech díky nerovnostem OSB nespojily. Tak na to pozor. Pokud je tedy má domněnka správná...
Nyní uvažuji, že v dalším pokoji strčím mezi ty dvě vrstvy OSB radši Mirelon a prošroubovat než je lepit. Má s tím někdo zkušenost?

Autor: Martin Pinek
Datum: 17.04.2018 22:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102349
reakce na ...
Jeste jsem nenapsal, ze se jedna o OSB 3. Prave jsem zkousel tri lepidla, Bison, Soudal na drevo a Mamut. Nejlepe drzi Bison, ale mala tuba stoji okolo 200,- a to je dost na tonkolik toho mam. Musim jeste dodat, ze kdyz jsem zkousel od sebe testovaci lepene pruhy od sebe odtrhnout tak neprskl spoj, ale deska se roztrhla v pulce. A to jsem to trhal rukou, takze opravdu kvalita.....

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.04.2018 23:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pokud to chcete lepit proto aby se zvýšila tuhost, tak je to problém i z toho pohledu, že při lepení při výrobě mají k dispozici lis a teplotu třeba 100°C a Vy to nemáte. Byl jsem už dávno na exkurzi při výrobě laťovky (Veselí n/M) a už tam nám říkali, že mají problém s normami, které udávají počet gramů pojiva na jednotku objemu (zdravotní limity), že se to stálě snižuje. Ušetřit lepidlo můžete když nebudete lepit souvislou plochu ale podle nějakého rastru a více spoléhat na šroubování ale i to se musí dělat právně ale pokud je deska nízké pevnosti v základním materiálu, tak ty spoje za moc nebudou stát. Nutno poznamenat, že polotovary OSB jsou často určeny k jednorázovému požití např. přepravní bedna, cívečnice - buben na kabel nebo jednorázové šalování a tomu pak odpovídá kvalita - cena.
http://cz.kronospan-express.com/cs/products/by_category/kronobuild/osb#c=33

Autor: Mirek Svejda
Datum: 17.04.2018 22:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Epoxy je vynikající lepidlo, ale poměrně drahé, smradlavé a práce s ním taky nic moc. Záleží na účelu. Osobně bych spíše preferoval nějaké disperzní nebo polyuretanové lepidlo.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.04.2018 21:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
http://www.osb-info.org/technical.html
https://www.stavbaonline.cz/poradna/5-nejcastejsich-otazek-k-osb-deskam.html

Určitě existuje mnoho kvaltativních tříd OSB desek. Konkurence nutí vyrábět co nejlevněji a tam pak u neznámého výrobce z neznámé krajiny se použije nám neznámé pojivo (třeba na bázi formaldehydu) a už to nemusí být nejenom dobré po mechanické stránce ale ani po zdravotní.
Pokud se vám jedná o dobré lepení, tak dvousložkové lepidlo (např. EPOXY). Má dlouhou manipulační dobu a hlavně se nesesychá a tím nenarušuje spojovanou mezeru.

Autor: Milan Galandak
Datum: 21.01.2019 21:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129468
reakce na ...
Dobrý deň, a čo tak polyuretánové (Soudal 66A) na spoje P+D ?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama