Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kotol a akumulačná nádrž

Autor: Jan Kilian
Datum: 18.04.2018 17:55
uživatel: 120940


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý deň,
Rád by som vložil do systému kúrenia s kotlom na pevné palivo akumulačnú nádrž. Pred inštaláciou by som sa Vás rád spýtal na skúsenosti v režime vybíjania aku nádrže. Aké sú tepelné straty v prípade, keď sa voda čerpá cez vyhasnutý kotol, alebo je nevyhnutné okruh prispôsobiť tak, aby voda kotol obchádzala ? Ak by boli straty zanedbateľné, podstatne by sa zjednodušila inštalácia
Navrhol som si pár schém, ak by mal niekto chuť a ochotu sa na to pozrieť, bol by som potešený. Prosím ospravedlňte amatérske schémy :-)
Ďakujem pekne.
Jan.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 57   starší >>
Příspěvky
Autor: Bohdan Truska
Datum: 18.04.2021 13:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116475
reakce na ...
Fotogalerie:
Jenom vzpomínka do diskuze. Před dvěma let ještě vyráběný elektrokotel, který měl v sobě řídící jednotku, která vše řídila. Bohužel tento elektrokotel předběhl dobu a byl nedoceněn. Pán, který tyto kotle vyráběl už je v důchodu. Posílám jeden z obrázků v jeho katalogu, který by se zde hodil.
Samozřejmě mel i víceokruhové řešení, solár a bazén. Vyráběl cca asi 20 druhů kotlu podle zapojení hydrauliky. Vše bylo dopředu vyřešeno a nastaveno z výroby. Stačilo nastavit ekvitermní křivky a časy jak topit.

Autor: Miroslav mráz
Datum: 15.04.2021 11:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134515
reakce na ...
krb je do vody 15kw a nadrz ma 300l je tam podlahove kurenie cca 90m stvorcovych kratky okruh termo ventil 55 stupnou,cerpadlo kratky okruhu je na minumum alebo dat termoventil 70 stupnovy?ked priskrtim spatecku na podlahovke tak to uz podlahovk nabieha

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 15.04.2021 13:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Vy by jste měli mít vodu ohřátou na cca 70 až 75°C a čerpadlo kotle na II. Když topíte do podlahy, tak máte zpátečku někde mezi 24 až 30°C. Proto potřebujete krb rozpumpovat na těch 70až 75°C, aby vám to pokrylo potřeby podlahovky. Rozhodně není vhodné zvyšovat teplotu na ventilu ochrany zpátečky. Tím by jste vše ještě zhoršili. Směšovací ventil pro podlahovku by si měl nejprve míchat zpátečku z podlahy.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 15.04.2021 14:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
300 L není žádná akumulace. Když bude krb topit na 15 kW tak do hodiny topení musíte mít tu nádrž natopenou na 50-60 a to až dolu. PT do kterého se netopí v topném období 24 denně má při zatápění do studené podlahy docela velký odběr. Doufám že to máte zapojené podle toho pravého obrázku. Aby měl krb výkon 15 kW musíte spálit za hodinu tak 4-5 kg dřeva.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 15.04.2021 15:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Lepší zapojení by bylo toto. To ale nyní již nikdo nezmění, stejně jako velikost akumulace, která bude takto sloužit stejně jen jako vyrovnávací proti přetopení. Ta volba velikosti AN je stejně podle teplotních ztrát, akumulační schopnosti objektu a prostoru pro AN, zde spíše VN. Jinak to je jak píšete. při přerušovaném topení se musí nejprve ohřát podlaha, která má z počátku velkou spotřebu. Naproti tomu krbová kamna do výkonu najíždějí postupně, a tak si čerpadlo topení bere i z té AN. To není nic špatného. Pokud by se výstup z AN uzavřel, tak čerpadlo topení ztratí výkon a může pak topit jenom část rozvodu podlahového topení. To je závislé na vyrovnanosti délek smyček a změně jejich odporu při zpomalení proudění.

Autor: Miroslav mraz
Datum: 15.04.2021 10:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134515
reakce na ...
Fotogalerie:
zdar sestra kupila dom a je tam krb zapojeny na obrazku s prava a pri kureni to furt prisava vodu z nadrze teraz neviem ci to prerobit alebo neak s regulaovat?dikes za odpoved

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 15.04.2021 10:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokud krb nedodá dostatek teplé vody, tak si topení bude vždy přisávat z nádrže. Zkrátka, to je na okamžitém výkonu kotle a okamžité potřebě otopné soustavy. Ochrana zpátečky krbové vložky vpustí do krbové vložky jen tolik vody, aby byla zajištěna potřebná teplota vratné vody. Pokud okruh potřebuje větší množství, než je z krbové vložky vypuštěno, tak si nasaje z akumulační nádrže. Je tedy potřeba v krbové vložce více topit.
Jaké máte použité směšování do radiátorů? Na stálou teplotu, na stálý poměr množství a nebo podle požadavku na vytopení objektu? Jak teplá voda se vrací od radiátorů. Pokud je čerpadlo topného okruhu nastavené na velký výkon, pak se vrací zbytečně teplá voda, která, i když to nepotřebujete, tak bude AN ohřívat od spodu. Tím si zmenšujete okamžitý výkon od KV a při čerpání z nádrže pak snižujete kapacitu nádrže.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 15.04.2021 11:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Jakmile není AN nahřátá třeba začínáte topit, musí být výkon krbu větší jak potřeba výkonu pro topení pro dům. Mnoho lidí má milnou představu že stačí jen udržovat v krbu oheň a teplo bude v celém domě. Ale jsou dva základní problémy. Jakmile budete dostatečně přikládat aby se ohřívala voda pro dům bude v místnosti kde je krb umístěný velké teplo. A jestli budete přikládat jen na potřebnou teplotu jakou potřebujete v místnosti kde je umístěný krb tak už nebudete mít dostatečný výkon do výměníku a čerpadlo bude přisávat studenou vodu z AN. Asi se v krbu topí tak málo že to nepokryje ani TZ domu natož nahřát AN. Bude záležet jak kvalitní krb provozujete a jaký má poměrový výkon do vody a prostoru. Jestli má krb dát výkon 4 kW musíte průměrně přiložit 1 kg dřeva za hodinu. Na konci budu konstatovat že sestra si udělala z obyváku kotelnu.

Autor: Ondrej Zuskac
Datum: 16.07.2018 12:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107407
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9 obrázek č. 10
Dobrý deň pan Kilian,
ospravedlňujem sa za komerčnú ponuku.
Tiež som plánoval kúrenie s kotlom na tuhé palivo a akumulačnú nádrž,
nakoniec som to nerealizoval. Ak ešte nemáte nakúpené komponenty,
mám na predaj:
- Čerpadlová skupina HERZ 1451103 s prepúšťacím ventilom
- Čerpadlo GRUNDFOS ALPHA2 25-40 180
- Bezdrôtový izbový regulátor teploty HONEYWELL CM67RFMV s prijímačom na ovladanie zmiesavacieho ventila, so snimacom teploty vody
- plniaci (dobíjací) ventil ESBE VTC531 32-8

Všetko je nepoužité, nevybalené.
Pôvodný inzerát:
https://dom.bazos.sk/inzerat/87893583/Zostava-pre-kotol-na-tuhe-palivo-a-akumulacnu-nadrz.php

Autor: Josef Hodboď
Datum: 26.06.2018 12:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,
prošel jsem diskuzní příspěvky a nanašel zmínku o ztrátách tepla přes vyhasnutý kotel.
Pokud nezabráníte průtoku teplé otopné vody přes kotel, který není v provozu, ztráty mohou být poměrně velké. Přesné číslo vám nikdo nedá. V této souvislosti je dobré si uvědomit, že se tento problém řešil i v době, kdy většina otopných soustav v rod. domech byla samotížná a cena paliva byla násobně menší než dnes. Přesto se na tehdejším "trhu-netrhu" objevily automaticky pracující uzávěry spalinové cesty, spalinové klapky, které na principu bimetalu (spojení dvou kovů s různou tepelnou roztažností) uzavřely výstup z kotle do komína, když dostatečně poklesla teplota plynů odcházejícíh z kotle, aby nedochíázelo k jeho zbytečnému vychlazování. Na stejném principu založené klapky jsou na trhu i dnes.
V moderních kotlích pracujících s ventilátorem přivádějícím spalovací vzduch se negativní vliv snižuje, neboť stojící ventilátor zvyšuje odpor proudění plynů z kotle do komínu. Zcela zabránit tomu lze řízenou klapkou se servopohonem.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 26.06.2018 14:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokud cítíte potřebu v době klidu oddělit kotel od systému, či akumulační nádrže, pak je vhodné použít zónový ventil s pružinou, pod proudem uzavřený. Použije se relé spřažené s kotlovým čerpadlem, kdy je při provozu čerpadla kontakt otevřený a mimo jeho provoz je napájecí kontakt uzavřený. Tím dojde k tomu, že při výpadku proudu bude průchod kotlem otevřený a pouze při vypnutí čerpadla na základě nízké teploty kotle bude průtok kotlem uzavřený. Použití zónového ventilu bet napětí uzavřeného není pro kotlový okruh možné z důvodu možnosti přetopení při poruše.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 20.04.2018 13:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Osobne bych dal zasobnik hned za kotel aby se dal ohrivat pomoci cerpadla i pred nahratim aku nadrze.. ale asi to pak bude delat neplechu kdyz jsou 2 kotle

Autor: Jozef Pacera
Datum: 19.04.2018 07:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127171
reakce na ...
Naozaj nikto vám nič lepšie neporadí ako pán Ján Minařík, mám odskúšané a nevadí mi kúriť asi raz za 5-6 dní, teraz keď už nekúrim do radiátorov, do AN, samozrejme záleží akú máte spotrebu TV.

Autor: Jan Minařík
Datum: 18.04.2018 23:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110102
reakce na ...
Fotogalerie:
Mám pocit, že vymýšlíte schémata, která už byla vymyšlena - v těch vašich schématech - to budete pořád chodit a ručně zavírat a otevírat ventily?

Podle mě nejlevnější a nejjednodušší varianta je:
- malý okruh pro kotel = čerpadlo + 3c. termostatický ventil (kotel by trpěl, kdyby měl na zpátečce studenou vodu z AN)
- okruh pro radiátory = čerpadlo + 3c. termostatický ventil (nemůžete pouštět třeba 90st vodu z AKU do radiátorů).
- trochu komplikace je ten bojler, záleží jak jej chcete natápět, zda pouze když topí kotel, nebo i z AN - podle toho se připojí do schématu, bude potřebovat také čerpadlo, nebo el. ovládaný ventil. zde porozmýšlejte, zda by nebylo lepší stávající bojler obětovat (třeba že už je starý) a místo něj pořídit AN s průtokovým ohřevem - dost by se zjednodušilo zapojení (ale zase musíte pak udržovat horní část AN natopenou i v létě - buď kotlem nebo el. patronou).

Dá se to pak zapojit třeba 3-bodově, tedy když zatopíte, budete hned vytápět dům a přebytek půjde do AN.

V příloze takové základní schéma, včetně bojleru - ten se tedy natápí jen když jede kotel.

Pozn.: nezapomeňte, že krom AN také musíte přidat expanzi odpovídajícího objemu (ve schema není zakresleno!)

Autor: Jan Kilian
Datum: 19.04.2018 12:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120940
reakce na ...
Ďakujem za odpoveď pán Minařík. Máte pravdu, že asi vymýšlam to, čo už bolo vymyslené. Dôvodom je, aby som si moju predstavu vedel zladiť s terajším stavom kúrenia. Nie som odborník na tieto systémy, aj keď sa v práci občas venujem chladeniu. Je vidno, že máte skúsenosti a prehľad, preto som na základe Vašich doporučení pôvodný zámer prehodnotil. Myslel som si, že trojcestné ventily nie sú až tak využívané pri vykurovaní s pevným palivom.
Systém je nainštalovaný na chalupe a zatiaľ sa využíva len niekoľko dní do mesiaca. Po rekonštrukcii sa plánujem presťahovať a kúrenie využívať celoročne. Moja úvaha o nepotrebnosti 3C ventilov vychádzala z toho, že pri príchode ku kotlu som ventilmi viedol médium cez krátky okruh z kotla do boilera a spiatočkou späť cez termostat nastavený na 42°C a regulovalo sa spínanie čerpadla. Tak sa voda zohriala nad 60°C a vtedy som otvoril okruh do radiátorov. Voda v bojleri sa nahriala a prihrievala spiatočku z radiátorov a z časti tak simulovala 3C ventil. V prípade inštalácie AN to bude všetko inak a Vaše rady budú mať veľký vplyv na to, ako to bude fungovať v budúcnosti. EN a poistný ventil na spiatočke mám.
Boiler je skoro nový (Dražice 100l ) a bude riadený cez termostat Euroster 11Z a elektroventilom.
Očakávam, že 28 kW kotol po inštalácii AN budem môcť konečne využívať efektívnejšie. Rekonštrukcia zahrňuje aj zateplenie domu, takže teplotné straty budú iné a hlavne sa v tom musím lepšie zorientovať :-)
Ďakujem za nasmerovanie a rady.
S úctou Jan.

Autor: Jan Minařík
Datum: 20.04.2018 08:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110102
reakce na ...
U nabíjení/vybíjení AN je možné použít několik variant. Nejlevnější a nejjednodušší/nejmíň náchylné na poruchy se mi jeví právě použít 3C termostatické ventily. Sám je v podobném zapojení používám mnoho let a jsem spokojen.
Máte 28kW kotel. Nevíme ale nic o tepelné ztrátě domu - měl byste to zjistit - podle toho se dá také určit optimální objem AN.
U té expanzní nádoby nezapomeňte, že po přidání AN ji musíte několikanásobně zvětšit - platí zde zhruba pravidlo: Objem expanze = Objem AN / 10. Raději mít expanzi větší - nekolísá pak tolik tlak v topném systému.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 20.04.2018 11:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Fotogalerie:
Navážu s jedním barevným schématem chlapa co tomu také rozumí - v systemu jsou 2 kotle a 2 větve raditátorů ;-) Pro laika jsou barvičky více sexy i když jde o ručně malované schema.

Autor: Jan Kilian
Datum: 20.04.2018 12:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120940
reakce na ...
Pán Minařík,
Doporučované 3C termoventily som si naštudoval a určite ich použijem. Straty som si teoreticky vypočítal a vychádza mi to na 1400 l AN a 150 l expanzku. Na začiatku myšlienky to vyzeralo jednoducho, no teraz to už vidím inak a aj toho miesta v kotolni ubúda :-) Pán Minařík, cením si Vaše rady a ochotu sa podeliť o informácie. Môj kúrenár o potrebe zväčšenia EN ani netušil, alebo sa mu do toho nechce. Urobí len to, o čo ho požiadam, ale profesionálne. Je to pomerne dosť prerábok. Ďakujem.

Pán Vinklárek,
Ďakujem za schému a s Vaším dovolením si ju zaradím do archívu.
V systéme sú použité 4 čerpadlá. Nehádajú sa medzi sebou o čerpanú vodu ?
Schémy som si kreslil na papier, ale zachvíľu bol celý počarbaný postupnými zmenami a ani sám som tomu nerozumel :-)
Tak som to dal do notebooku a zmeny sa dajú robiť efektívnejšie. Viem, že moje nákresy sú profíkom k smiechu, ale sexy farbičky :-) pomáhajú mne, aby som tomu rozumel po nejakom mesiaci, keď sa na to znova pozriem.
S úctou Jan.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 20.04.2018 13:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Tu expanzní nádobu si vypočítejte ne interaktivní tabulce tabulky a výpočty - tlaková expanzní nádrž. Ono u AN se počítá s max teplotou až 100°C, pak ta EN vám možná vyjde větší. Co se týče řízení teploty do radiátorů, máte několik možností. Buď osadit třícestný ventil VTA a termostatické hlavice, nebo použít nějaký regulátor. To už pak záleží na požadovaném komfortu a ochoty do investice. Na výběr je toho mnoho. Pokud máte požadavek co nejdříve topit do domu, tak zde již několikrát pan Žalud zveřejnil jim používaná zapojení.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 20.04.2018 13:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Pane Kiliane,

- prošel jsem všechny vaše 4 schémata a všechny jsou špatná, resp. 2-4 jako úprava stávajícího rozvodu NEVhodná - kotel by měl mít ochranu zpátečky a regulace do radiátorů MUSí být regulovatelná - a to ani jedno z vašich schemat nemá

- doporučuji tedy začít znovu - pan Minařík v podstatě nastínil stejné schema jako autor toho mého

- re - hádání čerpadel - když si pojedete prstem po čárách jakým směrem teče voda, tak zjistíte že se hádat čerpadla mezi sebou nemohou - všechny tlačí vodu stejným směrem

Autor: Jan Kilian
Datum: 20.04.2018 16:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120940
reakce na ...
Fotogalerie:
Ano, už to vidím aj ja, že to je všetko špatne. Do schémy som doplnil 3C ventily. Neviem, či budúcu vykurovaciu sezónu stihnem aj s AN (miestnosť sa bude len pristavovať), tak by som rád urobil aspoň nutné zmeny bez AN. V schéme nie sú spätné klapky. Kde je ich optimálne miesto ? Takto by to mohlo fungovať ? Ďakujem.
S úctou Jan.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 20.04.2018 17:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Zase všechno špatně. VTC ventil musí připravit vodu pro vstup do kotle. tak tam nemůžete mezi VTC ventil a kotel pouštět vodu od jinud. Dá se ještě strpět ochlazená voda od ohřevu TUV, ale to pouze ve vyjímečných případech. Opět neřešíta ohřev TUV při čerpání z AN. To budete ohřívat TUV jenom v době provozu kotle?

Autor: Jan Kilian
Datum: 20.04.2018 17:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120940
reakce na ...
Fotogalerie:
Ďakujem za upozornenie. Na 99% sa TUV zohrieva kotlom. V prípade elektrického okruhu tam je guľový ventil ktorý oddeľuje kúrenársku stranu. Zatiaľ by som systém používal bez AN a až neskôr riešil komplexne.
S úctou Jan.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 20.04.2018 19:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Fotogalerie:
Jednoduché zapojení s AN. Možno doplnit o zónové ventily a jiné prvky.

Autor: Bohdan Truska
Datum: 17.04.2021 22:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116475
reakce na ...
Krásné schéma, ale jak se uvede do pohybu voda v okruhu radiátorů?
Pane Dítě prosím o vysvětlení.
Ohřev vody v boileru by daleko lépe chodil, kdyby se použila klasická zpětná klapka s pružinou a čerpadlo na ohřev boileru.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 17.04.2021 23:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
čerpadlo 2 čerpá vodu jak skrz topný okruh, tak skrz bojler. Zde se neuvažuje se samostatným ohřevem bojleru (léto), ale i to jde v tomto zapojení vyřešit.
Pokud vás opravdu zajímají detaily a nechcete jen hledat chyby, tak napište.

Autor: Bohdan Truska
Datum: 17.04.2021 23:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116475
reakce na ...
Trojcestný ventil 4, když se přiotevře, tak začne topná voda proudit skrz čerpadlo do studené a tímto se promíchá obsah akumulace aniž by šla topná voda do otopných těles. Tudíž je trojcestný ventil na míchání teploty topné vody nepoužitelný. Takto vám to bude fungovat pouze jako přímí topný okruh bez otevírání trojcestného ventilu. Vyndáním trojcestného ventilu se ušetří a topení do radiátorů bude fungovat stylem ON/OF. Tímto zapojením se bohužel velmi rychle rozmíchá voda v akumulaci.
Pokud by se mělo toto zapojení použít pro vytápění podlahového topení, musí být čerpadlo za trojcestným ventilem směrem ke spotřebiči. Nebo před T spojem kde se studená voda vrací. (Atyp ale funkční)
Berte to jako diskuzi, ale já to vidím takto.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 17.04.2021 23:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Fotogalerie:
Omlouvám se, schéma opravím a dám nový odkaz. Děkuji za upozornění. Doma mám takto (tedy jinak, než na tomto schématu) řešený jeden okruh. Ráno to hned předělám, aby to někdo náhodou nepoužil. Moc se omlouvám a ještě jednou děkuji.
Tak jsem to opravil jak v originále, tak to vkládám sem. ve skutečnosti je jiné prostorové uspořádání. Zítra vložím fotky.

Autor: Josef Vavra
Datum: 18.04.2021 09:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133727
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Na prvním obrázku máte 3c ventil (4) v krajní poloze minimum - netopí. Na druhém naopak topí na max.
V tom prvním případě radiátory topí i když by neměly, zbytkovým teplem, co zůstane po ohřevu bojleru.
U mě by to bylo bojler 70/40 a radiátory 40/20 Tedy cca 6 kW do bojleru a 4 kW do radiátorů. Nebo to vidíte jinak?

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 18.04.2021 10:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Ano, v tom máte pravdu, že zde k této situaci může dojít. Průtok bojlerem je přiškrcený a radiátory jsou opatřeny termostatickými hlavicemi. Tak že v praxi jsem přetápění nezaznamenal. Jinak souhlasím s tím, že k uvedené situaci může dojít. Na druhou stranu zase využívám část vratné vody od bojleru k vytápění. mám přehled o požadované teplotě od ekvitermu a skutečné teplotě vody do topení. Rozdíl není větší nežli jeden stupeň. Pokud by to nebylo použitelné, tak to je dávno předělané. Později připojím fotky s popisem.

zobrazuji 1 - 30 z 57   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama