Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Napojení plynového kotle 130mm do komína 110mm

Autor: Robert Kučera
Datum: 03.05.2018 22:36
uživatel: 118732


Prosím o radu, jsem trochu v patové situaci: Koupili jsme před 4 lety RD, kde je instalován plynový kotel Protherm 26kW (klasický, tj. ne kondenzační). Z něj vede komínová "roura" o průměru 13cm. K ní se připojuje po 1m z boku menší (tipuji 8cm) komínová roura od plyn.bojleru Vaillant s výkonem 8kW. To celé je pak napojené do zdi, resp. do komína vysokého zhruba 10m. Ten je vyvložkovaný plechovými rourami 110cm.

První kontrola komína byla bez problému. Při druhé to sice prošlo, ale nutnost odstranění závady do příští kontroly. Závada prý spočívá v tom, že napojení ve zdi na komín je netěsné. Prý je nutné vybourat v místě napojení trubky na komín a napojit lépe.

Mezitím jsme se rozhodli zrušit plynový bojler a nahradili ho elektrickým. Pozval jsem si tedy kominíka aby jednak odpojil původní plynový bojler, druhak aby vyřešil problematické napojení kotle na komín. Odmítl ovšem s tím, že roura z kotle je 130mm, ale komín je užší, 110mm a to prý nelze. Prý si mám pořídit nový kondenzační kotel+nově převložkovat komín, cena dost šílená.

Čili v tuto chvíli jsem v situaci, kdy i po "odehčení" komínu odpojením bojleru kominík odmítl opravit stávající napojení. Jde o řadovku, kde zhruba 30 sousedů s identickým domem má stejný průměr komínu (zbytek má už kondenzační kotle). V jednom takovém domě jsem byl, zánovní kotel Baxi s vývodem 130mm napojený rovněž na identický komín 110cm zhruba před 5ti lety. Při instalaci nového kotle dodavatel provedl i napojení v komínu, ještě jsou vidět nedávné zednické práce.

Upřímně řečeno, nechce se mi vyhazovat poměrně nový kotel který slouží k plné spokojenosti. Má kominík pravdu? Pokud ano, pak nechápu, jak to že všichni sousedé to mají bez problému? Neměnila se nějak legislativa?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Robert Kučera
Datum: 22.07.2018 21:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118732
reakce na ...
Odpovím si sám, kdyby nějaký chudák řešil to samé, co já. Musel jsem ale kontaktovat seriózního kominíka. Závěr je ten, že napojení atmosférického kotle s průměrem komína 130 do komína 110 je bez problému možné. Jediné co je potřeba, aby komín měl určitou výšku, řádově asi 5m, ale to už vám seriózní kominík přesně řekne. Čili jiný kominík bez problému opravil, napojení za pár tisíc a půl dne práce, čistá práce. Prý mi bude kotel sloužit ještě mnoho let a kondenzační by se mi do radiátorů nijak extra nevyplatil.

Závěr je tedy ten, že pokud vám podobně jako mě bude nějaký kominík tvrdit že to nejde a že si musíte koupit kondenzační kotel, žeňte ho sviňským krokem z domu a sežeňte si jiného! Bohužel dnes je jich nedostatek, dobře to ví, člověk aby četl po večerech normy, aby ho podobní všiváci neodrbali. A to jsem prosím ověřoval, jestli jde o komíníka registrovaného v té jejich slavné kominické komoře, samozřejmě že je. Po týdnu volal, jak jsem se rozhodl s instalací toho kondenzačního kotle :-)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.