Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Strop/podlaha půdy/podkroví u difuzně otevřené skladby dřevostavby

Autor: Pavlína Fiřtová
Datum: 04.05.2018 11:46
uživatel: 125078

Dobrý den, prosím o radu, stavíme dřevostavbu s difuzně otevřenou skladbou stěn a nevím si rady jak vyřešit skladbu stropu, když chci v podkroví udělat podlahu a mít tam zatím půdu, ale jednou třeba i nějakou místnost. Skladba stropu ze spodu bude: SDK 12,5 mm , 60 mm mezera s vatou 60 mm, osb deska 15 mm, vazníky a mezilehlé trámy (vyztužující) 240 mm + 2x 120 mm vata, na to bychom chtěli dát osb 250 mm, tím to ale už dle mého názoru nebude propustné a pod horním osb to zkondenzuje, není to tak? Jak tedy vyřešit tuto skladbu? Dát tam parozábranu, pokud ano tak kam a nebude to vadit, když stěny máme difuzně propustné? Moc děkuji za jakoukoliv odpověď a radu. PF

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 32   starší >>
Datum: 23.06.2018 15:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Má m jednoduchou radu. Když se vykašlete na skladování kravin na půdě, protože byste je stejně jednou museli přemístit, tak odstraňte záklop a je po problému. Filip

Autor: Filip Filip
Datum: 23.06.2018 15:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Paní Fiřtová, Vy řešíte neřešitelné. Musíte, vlastně jste se již dávno měla rozhodnout, zda půda bude jednou obytná, nebo obytná nebude vůbec. Každá eventualita se řeší jinak. Filip.

Autor: metball iGIN
Datum: 23.06.2018 20:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Hmmm,
když se PRIMÁRNĚ rozhodla pro
"OTEVŘENOU DIFUZI"
:-)
???
PODUMEJTE, CO's'te vlastně napsal...

Datum: 22.06.2018 16:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc za odpovědi, ještě mám dotaz k té parozábraně. Můžu tu folii dát i pod spodní osb desku? V obýváku nemají na stropě ještě ani rastry, tak bych ji dala rovnou pod osb, tam bude minimálně provrtaná, akorát nevim jestli nevadí, že pod ní pak ještě přijde vata 6 cm..

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 22.06.2018 17:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Jak píšete, je lepší nemít parozábranu narušenou, proto je lepší ji dát hned pod OSB desky, než mezi rošt a SDK. Dále platí pravidlo, že pod parozábranou smí být maximálně 1/4 síly izolace nad parozábranou, což při poměru 6/24 splňujete.

Autor: Pavel Simek
Datum: 16.05.2018 23:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100748
reakce na ...
V těchto případech opravdu do 1NP skladby stropu zespoda dejte parobrzdu v podobě OSB desky min. 18 mm a výše. Nad stropní trámy dejte třeba jen OSB 15 tku a nebo klasická prkna s přiznanou mezerou. Případná difůze by měla projít nahoru, až uděláte z půdy vytápěný prostor, nebude navržená skladba ničemu vadit.

Pavel Šimek
nezávislý stavební dozor na dřevostavbách

Datum: 14.06.2018 07:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď, dáme tam na podlahu ale asi osb 22 mm, u 15 bych se bala ze to nic neunese. PF

Datum: 04.05.2018 19:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, obávám se, že jakmile budete chtít mít půdu pochozí a tedy zaklopenou pomocí OSB desek nebo prken, tak tam tu parozábranu budete muset dát, protože tím pádem už to není difúzně otevřená konstrukce. Kdybyste tam rovnou vybudovali místnosti, které by byly v zimě vytápěné, tak tam parozábrana být nemusí, ale v případě nevytápěné půdy to bude nutnost. Parozábranu můžete dát teoreticky hned mezi SDK a rošt, ale to nepovažuji za ideální řešení, bude dost provrtaná vruty, takže bych ji dal pod tu spodní OSB desku, ale může přijít i mezi trámy a OSB desky, záleží, co se vám bude lépe dělat. Jinak to ničemu nevadí, když stěny budou difúzně otevřené a strop difúzně uzavřený.

Datum: 14.06.2018 07:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď. Mám teď ještě problém o tom přesvědčit sádrokartonáře, který si myslí, že tam parotěsná folie být nemusí. Také řešíme koupelnu, několik lidí mi řeklo že parotěska do koupelny patří i když mám difuzně otevřenou skladbu, tak teda souhlasil že jí tam dá. Přišel ale zase s tím, že tam co je sdk přímo šroubovana k osb desce, nemůže parotěsku dát, je to pravda? Moc děkuji za Váš názor. PF

Datum: 14.06.2018 11:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ať vám sádrokartonář ukáže nějaký výpočet průběhu difúze té zaklopené konstrukce bez parozábrany, bude se dost divit. Parozábranu byste měli jednoznačně použít všude a kolem stěn dobře nalepit a mít UD profily s těsněním. Chápu, že se je to pro někoho komplikace a nechce se mu to dělat. Jiná situace by byla, kdyby byly zespoda použity silnější OSB desky než z horní strany a ještě se ze spodní strany použily OSB desky s vyšším difúzním odporem a na půdu pak už jen nějaké obyčejné, v tom případě by parozábrana nutná nebyla a stačila by parobrzda v podobě OSB desek s vyšším difúzním odporem a lépe silnějších, samozřejmě by ty spodní OSB desky musely být ve spojích přelepené a musely by být dobře utěsněné rohy místností. Vše je to o správném provedení a zvolení správně silných materiálů s příslušným difúzním odporem. Do koupelny bych dal též asi parozábranu vždy, i u jinak difúzně otevřené konstrukce a podle mne není problém dát parozábranu i mezi OSB desky a SDK, i když nechápu, proč není použita klasické SDK konstrukce a chcete sádrokarton šroubovat přímo na OSB desky.

Datum: 18.06.2018 09:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Sádrokartonář tvrdí, že případná vlhkost, ktera by se dostala nad spodní osb desku, se dostane ven tak, že projde horizontálně vatou co je mezi vazníky a vyjde ven nahoru na krajích domu které už nejsou pochozí a tudíž tam nebude vrchní osb. Mně se to tedy nějak nezdá. Sdk přímo na osb na příčkách vymysleli už při projektování kobstrukce dřevostavby a já to uvítala, protože už 6 cm předstěna kvůli zásuvkám baráček dost zmenšila, máme vše spočtený na cm takže každé další zmenšení je znát. Díky PF

Datum: 21.06.2018 23:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, moc s tím sádrokartonářem nesouhlasím, tam kde nahoře nebude OSB deska, tam vlhkost projde, ale tam kde je vrchní záklop, tak to tak lehce neprojde a určitě vlhkost nebude kličkovat z prostředka do krajů.

Datum: 22.06.2018 08:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No tak to jsem přesně říkala taky a on se mi začal pošklebvat, že mám vysokou školu a nevim, že teplý vzduch se tlačí a hledá si cestu nahoru a že do stropu se dává dle norem jen 16 cm vaty a nad tim jsem měla nechat pár cm volných, aby ta vlhkost mohla proudit do těch boků. A když jsem namítala, že teplý vzduch stoupá vzhůru, pak se potká se studenějším který bude na nevytápěné a nezateplené půdě a vlhkost zkondenzuje, tak mi tvrdil že tam žádný studený vzduch nebude a i kdyby, tak že se k tomu teplému nedostane, protože tam bude přece ta osb deska a dřevo je nejlepší tepelný izolant. Jsem z nich nešťastná a bohužel ani další aspekty jejich práce nejsou v pořádku, nejradši bych je z fleku vyrazila, ale nemám nikoho jinýho, kdo by to udělal :(

Datum: 22.06.2018 08:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, ani se mi nechce na takové bláboly reagovat a rozepisovat se o difúzi, kondenzaci, difúzních odporech materiálů, teplotách na jednotlivých stranách konstrukce atd. Vy jste investor a platíte to, prostě si zadejte instalaci parozábrany (nebo se to za již uvedených okolností a posouzení konstrukce výpočtem může udělat jen s OSB deskami) a dál se o tom s tím člověkem nebavte a když bude protestovat, najděte si někoho jiného. Jinak existují i tzv. "chytré fólie" s proměnlivým faktorem difúzního odporu, které se část roku chovají jako parozábrana a část jako parobrzda, takže to pak není úplně difúzně uzavřeno.

Datum: 22.06.2018 10:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hmmm
https://patents.google.com/patent/US20150090126

Datum: 22.06.2018 11:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://stavba.tzb-info.cz/izolace-proti-vode-a-radonu/14772-inovace-v-oblasti-parozabran

Datum: 22.06.2018 21:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Smutný BuranKETing...

Datum: 22.06.2018 21:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, to už by člověk nesměl věřit vůbec ničemu.

Datum: 23.06.2018 20:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, prostudujte ten patent...
A VELMI VÁŽNĚ se zamyslete,
kde leží DEFINIČNÍ OBOR!!!

Dokázat, jak je funkce mazaná je Malina, když postavíte na hlavu to, kde je aplikovatelná.

Inu, jak píši, BuranKETing.

Datum: 22.06.2018 10:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohužel už mi ve 3 místnostech stropy zaklopili, z toho v kuchyni parozabranu dali, v ložnici a pokojíku ne, chápu to tedy správně, že je tady reálné riziko, že mi ve stropě bude vlhkost kondenzovat a časem mi z toho shnijí vazníky a ostatní dřevěné prvky? Jestli to tak je, tak si to radši vlastnoručně sundám a tu folii tam dám. Sádrokartonáře jsem chtěla vyhodit už včera, pak jsem zjistila, že nikdo jiný nemůže a zase jsem se zalekla že to nebude mít kdo dodělat. Navíc nevím jak bych počítala jejich výdělek když je udělané od všeho trochu, nerada bych je po tom všem přeplatila :(

Datum: 22.06.2018 11:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechte to tak, jak už je to hotové a po zimě si nad místnostmi, kde nemáte parozábranu zkontrolujte stav pod vrchním záklopem OSB desek, podle toho se pak zařiďte.

Datum: 22.06.2018 11:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A to se s tím ještě potom dá něco dělat? To bych to snad radši sundala teď.

Datum: 22.06.2018 11:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Doděláte případně parozábranu později, když zjistíte, že tam kondenzovala vlhkost a nestačila se bez následků odpařit. Ale jestli chcete mít 100% klid hned, nainstalujte parozábranu nyní. Ono dost záleží na tom, jaké přesně OSB desky na obou stranách konstrukce máte, jaká je jejich síla a difúzní odpor a jak dobře je ten spodní záklop utěsněn. Každopádně, jestli dole bude slabší OSB deska a ještě něco obyčejného s menším difúzním odporem, případně si nejste jistá, jak dobře je spodní záklop utěsněn (spoje desek, okraje místností), pak tam tu parozábranu raději dejte co nejdříve.

Datum: 22.06.2018 12:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Spodní OSB desky mají tloušťku 1,5 cm, zadávala jsem firmě, že chci ty německé s difusním odporem alespoň 200. Při montáži jsem pak zjistila, že jsou u desek papíry s polskými nápisy, takže nakonec vlastně ani nevím co tam dali :( Spoje desek a spoje mezi stropem a stěnami jsou přelepené parotěsnou páskou. Teď třeba ale nevím co dělat s komínem, protože mi tam vyřízli montážníci větší otvor než byl pro prostup potřeba a teď tam mám díru a tim jde celý "parotěsný" strop do kopru. No a na půdě bude osb 2,2 cm protože manžel je prostě těžkej a vše tenčí se pod nim prohýbalo. A to jsou tedy desky z deku kronospan čr, faktor difusního odporu 150.

Datum: 22.06.2018 12:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Za těchto okolností byste tam tu parozábranu měla raději dát.

Datum: 22.06.2018 12:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Neumím si tedy představit jak bych tam parozábranu dávala dodatečně, jako že bych po roce bydlení sundavala sdk desky? To si neumim představit..

Datum: 22.06.2018 12:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesně tak, jiná cesta by nebyla.

Datum: 22.06.2018 12:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No tak v tom případě mám jasno, dnes milým pánům řeknu ať už nejezdí a hold si nastuduju na youtube jak na to a vrhnem se na to s manželem, protože už mi opravdu s řemeslníky dochází trpělivost. Moc Vám děkuji za všechny rady a pomoc!

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.06.2018 11:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dovolím si Vás upozornit na velký problém kondenzace vodních par na záklopu. Mám bungalov a sleduji co se děje na půdě. Izolace je z EPS a střecha velmi dobře odvětraná, přesto se odcházející vodní páry srážejí za mimořádně mrazivých podmínek a to mám pouze pochozí lávky nebo prkna. Fotky to nezvratně dokazují.

Datum: 22.06.2018 11:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, no tak to je taky síla. Mám z toho právě taky strach, snažila jsem se aby kobstrukce byla opravdu dobře udělaná, aby mi dřevostavbu vlhkost nezničila a teď mi to chtějí pokazit dva líný pitomci s prominutim.

zobrazuji 1 - 30 z 32   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.