Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Solár samo domo.

Autor: pavel pas
Datum: 06.05.2018 10:25
uživatel: 119755


Zdravím.Prosím o názory ano-ne na samo domo kolektor.Bude z 30 kusů 6m alu trubek 20x1.Spojeny T kusy PE 20 po cca 20cm.Otevřený beztlaký.Napojeno na AKU 1000l přes vnitřní spirálu.Položeno na Alu střeše se sklonem 5st jihozápad.
Rozpočet trubky+Tkusy cca 7tkč,čerpalo,věci na připojení mám.
Chci to zkusit,protože mě do oken nesvítí slunce a musim ráno i večer přitopit přímotopem.Na tu střechu svítí celý den,naměřil jsem na tom plechu 60C.Pokud nahřeju AKU na 40C budu spokojený.Bude to fungovat?Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
pavel pas12.09.2018 21:42
pavel pas12.09.2018 21:41
Josef Hodboď22.08.2018 16:17
Radim Řehák22.08.2018 03:30
Stanislav Vinklárek22.05.2018 07:57

Příspěvky
Autor: pavel pas
Datum: 12.09.2018 21:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119755
reakce na ...
Děkuji všem za připomínky.Trochu jsem doufal,že se někdo ozve s tím ,že to zkoušel a je to na hou..,anebo je to super.Teď jsou přesně ty podmínky kdy bych to ocenil.Venku 36C a doma 20C.No ještě pouvažuji,jestli by nebyla vhodnější klima vzduch-vzduch s topením.Dík

Autor: Josef Hodboď
Datum: 22.08.2018 16:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,

když to dobře sestavíte podle zásad platných pro tepelné solární soustavy, tak to určitě bude chvíli fungovat. Eventuální přínos lze očekávat v době, kdy je venku nejen svit Slunce, ale i vyšší teplota vzduchu, protože ten trubkový hliníkový registr položený na střeše bude mít bez zasklení samozřejmě větší tepelné ztráty. Na druhou stranu svépomocnou výrobou budete mít nízké pořizovací náklady, takže případná prohra nebude tak bolestivá.
Otázkou je, jak dlouho vám to vydrží. Jestli tomu dobře rozumím, tak propojovací T kusy mají být z polyetylelénu. To není materiál vhodný do kombinace s hliníkem. Každý má jinou teplotní roztažnost a odolnost vůči vyšším teplotám. Ve spojích bude problém.
Pokud těmi T kusy PE20 myslíte T kusy používané na svěrné spoje PE potrubí pro závlahy, tak tam by učitá odolnost vůči UV záření byla. Ale učitě tam nebude odolnost vůči vyšší teplotě. Měl byste uvážit, že i ve vašem nezaskleném trubkovém registru může v jeho horní části vzrůst teplota tak, že se spoje uvolní.
Nezasklené plastové kolektory se prodávají, většinou k bazénům.Tyto kolektory, absorbéry, jsou vyrobeny například ze speciálně upraveného polypropylenu a ten má vyšší odolnost vůči teplotám než PE.
Něco jiného by bylo, pokud byste celý registr včetně T kusů udělal z hliníku.
Než se do toho pustíte, doporučuji se obrátit s požadavkem na nabídku od některé z firem, které mohou instalovat solární soustavy podpořené dotací z programu Nová zelená úsporám. Po odečtění dotace si provnejte finanční rozdíl mezi profi instalací a vaší, zvažte předpokládaný výnos a pak se teprve rozhodněte.
Pro vstup mezi příznivce tepelné solární techniky může být pro vás zajímavé ten pokus udělat. Ale nedávám mu velkou důvěru pro dlouhou životnost. Ostatně doba pokročila a přibylo mnoho zkušeností. V počátcích solární techniky se dokonce dodávaly i stavebnice kolektorů (třeba v Rakousku). Ale šlo o vhodně vytvarovanou běžnou měděnou trubku jako jediný materiál registru kolektoru, v dřevěném rámu překrytém obyčejným jen trochu silnějším sklem a vespod byla keramická vláknitá tepelná izolace. U nás se třeba dělaly pokusy s jednodeskovými plochými ocelovými otopnými tělesy natřenými na černo. Chcete-li zopakovat tyto pokusy, pak je třeba nahlédnout do archivů vývoje solární techniky. To nemyslím nijak pejorativně. Každý má právo se něčím bavit a mnozí například i dnes staví parní stroje. Je dokonce možné, že některý z takových pionýrských kolektorů bude ještě někde v provozu. Možná, že napodobit toto řešení by pro vás mělo větší význam než spojovat hliníkové trubky pomocí tvarovek z PE.
V každém případě i při otevřené soustavě počítejte s tím, že v kolektoru může vzrůst teplota vody i nad bod varu. Či-li je zde nutná opatrnost a bezpečnostní opatření, minimálně jako u otevřených soustav s kotlem.

Autor: Radim Řehák
Datum: 22.08.2018 03:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107484
reakce na ...
Fotogalerie:
Tady je samo domo co dokáže 1m2 https://vyrobaprvozuj.webnode.cz/voda-prani-uspory/solarni-ohrev-vody-pro-prani/novy-system-s-prackou/

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 22.05.2018 07:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
A bude kolektor zasklený ??

Autor: pavel pas
Datum: 12.09.2018 21:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119755
reakce na ...
Nebude.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama