Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Tepelné čerpadlo vzduch/voda - porovnání cen

Autor: Pavel Hronek
Datum: 16.05.2018 18:34
uživatel: 118697

Dobrý den,
prosím Vás o radu ohledně výběru tepelného čepadla.

TČ bude vytápět rodinný dům o TZ 14 kw, všude bude podlahové topení. Jako záložní zdroj bude v RD krbová vložka s výměníkem, takže součastí topné soustavy bude i akumulační nádrž, dle návrhu projektanta cca 400 litrů.

Nechal jsem si udělat nabídky od různých firem. Nejdražší je Viessmann s cenou 260.000, pak NIBE 240.000, Valliant cca 220.000 a Mitsubishi cca 200.000, všechny ceny bez dph. Pak je tu možnost zakoupení tepelného čerpadla z Číny za cenu cca 80.000.

To znamená, že za průměrné evropské tepelné čerpadlo si mohu koupit ještě dvě náhradní...

Co myslíte, má smysl uvažovat nad TČ z Číny? A pokud ne, tak jaké TČ by jste doporučili?

Předem děkuji za Vaše odpovědi.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
rene mewald02.10.2018 17:28
Marek Bednar18.05.2018 14:02
Jiří Kubíček18.05.2018 12:27
Marek Bednar18.05.2018 08:37
Pavel Hronek18.05.2018 06:42
Pavel Hronek18.05.2018 06:39
Pavel Hronek18.05.2018 06:36
Šalý Jaroslav17.05.2018 18:31
Jiří Kubíček17.05.2018 13:45
Jakub Šafanda17.05.2018 13:20
Marek Bednar17.05.2018 11:20
Karel Technik17.05.2018 07:41
Jozef Homola17.05.2018 07:20
Pavel Hronek17.05.2018 05:48
Pavel Hronek17.05.2018 05:44
Jiří Kubíček16.05.2018 20:04
Šalý Jaroslav16.05.2018 18:47

Datum: 02.10.2018 17:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128594
reakce na ...
Dobry den panu Hronkovi - dobral jste se nejakeho cerpadla z ciny?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 16.05.2018 20:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, to je novostavba nebo rekonstrukce ? Jaká je čistá vnitřní vytápěná plocha toho domu ? Na ty tepelné ztráty jste přišel jak, kdo vám je počítal ? Máte k tomu domu vyhotovený PENB ? Proč kombinujete takové věci jako drahé TČ a ještě k tomu krbovou vložku s výměníkem a AKU nádrží, což jsou věci, které též nejsou nejlevnější a navíc komfort je trochu jinde, než u TČ ? Celé je to drahé, překombinované a nejsem si jist, zda vůbec máte správně spočítané TZ domu.

Datum: 17.05.2018 05:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Kubíčku. Jedná se o novostavbu, vnitřní plochy jednotlivých pater jsou přibližně následující:
1PP - 120 m2
1NP - 195 m2
2NP - 175 m2

Tepelné ztráty počítal projektant, který se zabývá pouze návrhem topných soustav a myslím si, že jsou správně. PENB nemám a pokud byl ke stavebnímu povolení, tak byl pravděpodobně špatně (tam jsem měl ztráty spočítány cca na 30 kW).

Ohledně kombinace různých topných zdrojů. Má představa byla taková, že si koupím automatický kotel na tuhá paliva a časem si pořidím tepelné čerpadlo. Pak jsem ale od tohoto návrhu upustil a jako primární zdroj chci pořídit TČ. Chtěl jsem ale zachovat možnost, připojit v budoucnu do této topné soustavy nějaký kotel. Takže akumulační nádrž a další příslušenství bych stejně pořídil. No a protože chci mít nějaký záložní zdroj tepla a v obýváku budu mít krb tak jako tak, objednal jsem ho rovnou s výměníkem. Jedná se pouze o záložní zdroj tepla, samozřejmě je mi jasné, že se to s komfortem TČ nedá srovnat.

Děkuji.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.05.2018 07:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Dovolím si drobné upozornění.
Když to sečtu, tak vám vychází plocha 490 m2 a průměrný topný výkon 28,5 W/m2. To už je výkon, který není moc vhodný pro podlahové topení a to i z jiných důvodů. Musí se dobře spočítat tepelné ztráty jednotlivých místností, protože ty nároky pater výše nebo mezi budou hodně odlišné a aby nebyl problém s regulací. Tam může klesnout na výkon 10 W/m2. Taková podlaha bude jenom o 1°C teplejší vzduchu a při nášlapné vrstvě z tepelně vodivého materálu bude pociťově studenější než podlha nevytápěná s jinou vrstvou.

Datum: 17.05.2018 13:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, netušil jsem, že je ten dům tak velký, za těchto okolností ty TZ budou pravděpodobně spočítané dobře (dokonce bych čekal ještě o trošku větší a mohou nastat problémy, které naznačuje p. Homola) a uplatnění najde i ten krb s výměníkem s AKU nádrží. S volbou TČ vám zas tak moc neporadím, osobně jsem nejvíce zastáncem takové té zlaté střední cesty, tedy značek jako Fujitsu, Panasonic, Samsung, LG atd.

Datum: 18.05.2018 06:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Kubíčku,
děkuji za Váš názor. Ještě mám otázku ohledně dimenzování výkonu TČ. Projektant mi při těchto tepelných ztrátách navrhnul TČ o výkonu cca 11 kW. Říkal, že těch -17°C, na které je tepelná ztráta počítána je jen pár dní v roce a domu bude stačit jeho naakumulované teplo. Je to správná úvaha?

Dále mě prodejce tepelných čerpadel NIBE přesvědčoval o tom, že 400l akumulační nádrž je moc velká, že prý tepelné čerpadlo bude často vytápět pouze tuto nádrž a že by stačila nějaká 200l. Má pravdu? Nebo se mám držet návrhu projektanta?

Děkuji.

Datum: 18.05.2018 12:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, můj názor je takový, že jestli na tu AKU nádrž bude napojen krb s výměníkem, tak pak je 200 litrů málo a určitě využijete tu větší nádrž, klidně bych pořídil i 500 litrovou. Co se týká výkonu TČ při TZ 14 kW, tak právě u těch dražších značek se často člověk setkává s tím, že raději nabízejí menší výkon, aby to nevypadalo tak draze a výkon pod TZ domu se volí zpravidla u TČ bez inverteru a bez AKU nádrže (kvůli případnému cyklování). U vás bych spíše zvolil TČ o nominálním výkonu klidně i kolem 16 - 18 kW, budete to mít lepší s bodem bivalence. Nevím ale o kolik pak u Nibe stoupne cena.

Autor: Marek Bednar
Datum: 18.05.2018 14:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Vy vubec ten projektant, ze jsou mezi TC rozdily a pri -15 stupnich nektere davaji 50% vykonu, takze z 11 kW je razem 5,5 kW = s takovym vykonem se muze jit clovek max. klouzat? Dalsi vec je ohrev TUV pri kterem se TC venuje ohrevu TUV na cca 40-60 minut a nasledne se znovu prepne na vytapeni -> pocita s tim vubec? Nebo pokud chcete mit zonovou regulaci, tak se musi nepatrne zvysit teplota topne vody na ekvitermu a tim je i malicko vyssi pozadavek na vykon. Nebo kdyz jedete v zime na dovolenou a zapnete na TC utlum, tak po prijezdu bude potreba nejak ten vykon dohnat.
Clovek se tady porad bavi na tabulkove urovni vyrobce, ktera neni realna a jiste tam nejsou zohlednene drobnosti jako TZ potrubim v pripade, ze je venkovni jednotka dal od domu, odmrazovani atd.

Nejvice nespokojenych zakazniku je prave v pripadech, ze jim to neutahne dum vcetne TUV. Pobliz nas ma jeden kamarad TC Nibe, ktere je instalacni firmou ,,zamerne podhodnocene,, na TZ domu. Samozrejme bivalent jede o 106 a kdyby jste se zeptat investora jak je spokojeny, tak by se veta skladala hl. ze slov pip, pip, pip.

TC, ktere dokazi drtit pri -7 stupnich na 96% vykonu v kW jsou napr. Fujitsu high power nebo tam patri Mitsubishi zubadan.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 16.05.2018 18:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
mám si koupit trabanta nebo mercedes?

Datum: 17.05.2018 05:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Šalý,
nemyslím si, že zde je to jako vybrat si Mercedes nebo Trabant. TČ z Číny i z Evropy budou poskytovat stejný komfort, RD bude vytopen pravděpodobně na stejnou vnitřní teplotu. Takže zde je to dle mého názoru spíš o poměru cena/životnost/skutečná spotřeba el. energie, případně nějaké další parametry...

Autor: Karel Technik
Datum: 17.05.2018 07:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý den,
nedá mi to nereagovat, vím, že to bude červený hadr na české býky z oboru TČ.
Máte naprostou pravdu a navíc pokud si dokážete ošéfovat logistiku sám, klidně kupte tepelko z číny. Mohu potvrdit, že se dají vybrat modely naprosto stejně vypadající jen s jiným jménem - a za třetinovou cenu, co evropské mercedesy. A s naprosto stejnými vnitřnostmi a funkčností. A světe div se, i se stejnými parametry. Nedejte na kecy o ultrazvukových svárech, kopiích, licencích atd...A pozor, ta třetinová cena je i s dopravou do EU ( většinou do Hamburku). Jen malé upozornění - pozor na závistivce, mohou Vás naprášit za EU certifikáty, nehomologaci a jině EU direktívy. Držím palce...

Datum: 17.05.2018 11:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Uz vidim technika, ktery se hrne do zapojeni neznameho TC vcetne nastudovani pro nej nezname ridici jednotky. To bude zastup firem, ktere s tim budou chit mit neco spolecneho. Vy to tem lidem namontujete a date jim na to zaruku? Nema byt snad od TC revizni zprava? TC nerozumim, ale myslim, ze rada firem se dotycnemu vysmeje do telefonu.

Datum: 18.05.2018 06:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
tepelné čerpadlo bych si zapojil sám, včetně realizace regulace. Jediný problém je ten, že regulace bude muset být z větší části externí, protože z toho, co jsem pochopil z manuálu k čínskému TČ, tak asi nemá ekvitermní řízení... Takže si nejsem jistý, jestli se do toho mám pouštět.

Datum: 18.05.2018 08:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den,
pokud si zapojite TC vcetne regulace s nastavenim sam, tak to si uz rovnou muzete slozit komplet TC z bezne dostupnych komponentu. Napr. Fujitsu komunikuje s ridici jednotkou vcetne modulu znacky Impromat: www.impromat-klima.cz/produkty/42/
Uzivatelske rozhrani v pripade dotykoveho displaye je nasledovne: https://www.impromat-klima.cz/repository/file/UTI-IQCP-navod.pdf

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 17.05.2018 18:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Dobře tak chcete čínský mercedes.

Datum: 18.05.2018 06:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já bych spíš řekl, že je to čínský mercedes za cenu trabanta, a o tom už se dá dle mého názoru uvažovat. Ale opravdu zatím nevím, jestli má smysl do toho jít...

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 17.05.2018 13:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Tak to bylo hodně blbé přirovnání.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama