Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Sklepy a rozdělení v bytovém družstvu

Autor: Andrea Petrová
Datum: 18.05.2018 13:41
uživatel: 127831


Dobrý den,

asi to sem úplně tak nepatří, ale snad se zde najde někdo, kdo poradí.
jsem členka bytového družstva - je nás 5 členů a 6 bytů (1 člen - předseda má byty 2).
ze společného fondu oprav jsem dělali rekonstrukci sklepních prostor (do té doby společné) tak., že došlo ke vzniku 6ti samostatných sklepů o velikosti 10 - 17,4m2 (každý sklep je jinak velký).
Ještě před finálním dokončením sklepů nám členům BD dal předseda podepsat "návrh rozdělení sklepů" - v PC nakreslený obrázek sklepa rozděleného na samostatné sklepy, kde všechny místnosti vypadaly stejně veliké, avšak bez jakéhokoli vyměření. V návrhu od předsedy byly sklepy očíslovány a od nákresem byly u čísel sklepů předepsaná naše jména - jména členů BD s otazníky, zda s "přiděleným" sklepem souhlasíme.
Na dotaz zda budou sklepy stejně veliké bylo řečeno že až na 1 (který se udělal z původních sklepních kojí) budou všechny zhruba stejné.
Po dokončení sklepů a umožnění přístupu do nich však bylo na první pohled jasné, že 1 sklep je mnohem větší než druhý.
V nákresu předseda BD k největšímu sklepu (17,4m2)napsal svého bratra, další 2 velké (12m2 a 13m2)sklepy napsal ke svému jménu a poslední 3 menší sklepy (10,2m2 a 10m2 a 9,8m2) rozdělil mezi nás zbývající 3 členy.
když byl vznesen návrh na svolání členské schůze a hlasování o přerozdělení sklepů - členská schůze sice byla, avšak pro ponechání hlasoval "nynější majitel" největšího sklepa a proti jsem hlasovala já jako "nynější majitelka" jednoho z menších sklepů. ostatní 2 se zdrželi (jedním byl předseda a druhou byla sousedka - těmto jejich sklepy vyhovují). 1 se nezúčastnil schůze.

Celá záležitost je zatím otevřená, avšak předseda na nás tlačí ať podepíšeme rozdělení tak, jak bylo dle jeho návrhu a to v co nejkratší době.

Všechny byty mají stejnou velikost - na základě jakého klíče (když není domluva možná) je možno rozdílně veliké sklepy rozdělit SPRAVEDLIVĚ MEZI ČLENY BD?
Četla jsem něco o finančním vyrovnání, nebo až řešení soudní cestou.

Prosím o radu, jak jako člen BD se stejnými právy jako ostatní členi můžu jednat, abych neskončila s nejmenším sklepem?
neříkám, že přidělení sklepů předsedou v návrhu bylo účelové (lkdyž on sám má 2 velké sklepy a jeho bratr ten největší) ale trochu nám to tak připadá.

Podotýkám, že největší sklep má 17.4m2 a nejmenší 9.8m2 - a za vše doposud platíme všichni stejně a úprava šla ze společného fondu oprav.

Děkuji,

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.