Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Od elektrokotle k TČ

Autor: Neni Duvod
Datum: 22.05.2018 10:42
uživatel: 127844

Dobrý den, ahoj, dle libosti..
Bydlím v RD cca 10let starém, 2nadzemní podlaží, cca 200m2 vytápěných elektrokotlem Rejnok 3x6kW. Přízemí komplet podlahovka (mimo garáže, tam radiátor), patro radiátory, jen koupelny podlahovka + žebřík. TUV ohřívá bojler. V baráku je krb, ale prakticky jej nepoužíváme. Mám odzkoušené, že k vytápění baráku stačí i jen jedna spirála, tedy 6kw, pak ale při velkých mrazech kotel prakticky nevypne,ale zima není. Pokud zapnu další spirálu, čili 12kW, kotel už zapíná dle pokynů pokojového termostatu normálně. Radiátory jsou opatřeny termohlavicemi a už pár let na ně nikdo nesáhl, nastavené teploty vyhovují. Jsme 4 dospělí, energeticky mírně nadprůměrná spotřeba (několik PC v režimu 24/7, občas klimatizace, sauna...), sporák, sušička, vše elektrika. Roční platba za elektřinu cca 55tis Kč, teď očekáváme navýšení na cca 70tis.Kč.
Domnívám se, že bych přechodem na TČ mohl a)ušetřit b) zvýšit kvalitu bydlení. S tím, jak jsem pročítal zdejší i jiné diskuze ale narůstá chaos v mých představách. Nejsem odborník, abych si komplet řešení navrhl, je mi jasné, že budu muset oslovit profíky, ale rád bych jim předložil "kvalifikovanou" poptávku a rád bych tedy zde požádal o konzultaci.
Moje představa:
TČ vzduch - voda, výkon cca 9-10kW. Umístění TČ na jihovýchodní straně cca -1,5m pod úrovní podlahy přízemí. Vzdálenost od "výměníku" cca 5m, (zimní zahrada - zbytečný prostor, který se zhodnotí), o dalších 5 m dál, za stěnou je stávající kotel a bojler. Z tohoto místa jsou připravené trasy na střechu měděné trubky v izolaci + nějaké CYKY kabely (sedlová, orientace JV a JZ-poměr ploch cca 1:3) Nevím, zda systém nějak nekombinovat se solárem pro TUV?
Otázky:
1) Myslím, že bych mohl instalaci zlevnit pomocí dotace, to by pak asi ale vyloučilo případné pořízení komponent bez certifikátů, schválení..Rizika horšího domáhání servisu a případné poruchy.. Jít do toho?
2) jaké TČ (technologie a výrobce vybrat)? - Předpokládám, že podstatnou roli v užívání bude hrát Řídící jednotka, zejména v případě kombinace se solárem.
3) využít solár? Pokud ano, tak jak? FVE pro vlastní spotřebu a TČ? (to se mi asi moc nechce, ale je to pocitové). Ohřev TUV?
4) na co jsem zapomněl? Na co směrovat důraz?

Myslel jsem si, že bych zde tento proces přechodu popisoval, ale nechci zbytečně zaplevelit forum, zejména pro časovou aktuálnost daného řešení. Za rok už bude zase doba jiná, má to smysl?

Snad jsem neunavil a za komentáře děkuji předem!

N.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Neni Duvod23.05.2018 19:12
Neni Duvod23.05.2018 19:10
Stanislav Vinklárek23.05.2018 11:55
Jiří Kubíček23.05.2018 09:38
Šalý Jaroslav23.05.2018 06:54
Šalý Jaroslav23.05.2018 06:44
Jozef Homola22.05.2018 21:53
Neni Duvod22.05.2018 21:41
Stanislav Vinklárek22.05.2018 20:56
Jozef Homola22.05.2018 15:13
Šalý Jaroslav22.05.2018 12:30

Datum: 23.05.2018 09:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, na některé otázky vám asi nebudu schopen odpovědět, ale podle toho, co píšete, tak TZ vašeho domu budou něco kolem 8 kW. Pořídil bych ve vašem případě TČ vzduch/voda s inverterem a ohřevem TV o nominálním výkonu kolem 10-12 kW. Další možností je TČ země/voda s plošným kolektorem, ale na to byste potřeboval pozemek o ploše cca 400 m2. Kombinace TČ a solárů je nesmysl, soláry mají nejlepší vydatnost právě v době, kdy i TČ má nejlepší COP a ohřev TV je za hubičku. Kombinace dvou investičně nákladných zdrojů, kdy máte nízkou sazbu EE a ještě TČ, které to srazí oproti elektřině třeba na třetinu, je nesmyslná a soláry to posouvá někam daleko do nenávratnosti, ony mají problémy s návratností i samy o sobě. Nevím, zda to platí stále, dotační podmínky zas tak nesleduji, ale pokud si pamatuji, tak kotlíkovou dotaci nešlo použít na výměnu elektrokotle za TČ, musel být ještě v domě kotel na tuhá paliva, ale v programu NZÚ by to možné být mělo. Ještě bych dodal, že vy orientačně při 4 osobách v domě a TZ 8 kW protopíte a projedete na ohřevu TV cca 40.000,-Kč dohromady, řekl bych, že to TČ vám cca 25.000,-Kč uspoří, jen jsem nepochopil tu poznámku, že nyní počítáte s náklady až 70.000,-Kč místo 55.000,-Kč, v čem by mělo být to navýšení ?

Datum: 23.05.2018 19:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, to navýšení vyplývá ze změny podmínek dodavatele elektřiny, skončila jedna smlouva a už jsme tak dobrého dodavatele nenašli:) Ten solár sám považuji za slepou kolej, ale třeba by se mohl ozvat někdo chytřejší, kdo by mě mohl správně nasměrovat. Výkonově to vidím podobně, 12kW spirála barák vytopí s rezervou, ale pokud přidám ještě ohřev TUV, bude to asi optimum. 400m2 u baráku "vyškrábnu", pokud se smířím s tím, že budu zakládat novou zahradu a to si nejsem úplně jistý, že chci. Vrt zase zvyšuje náklady, ale dokud neuvidím čísla, nerozhodnu se.

Datum: 22.05.2018 21:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokusím se o upřesnění - středočeský kraj, spíš kousek od Prahy:) Technologie GSHP by mne také zajímala, ale domnívám se, že vzhledem k místním podmínkám (velikost pozemku, přístup..) je obtížně realizovatelná, resp. významně navýší investici a tím sníží ekonomickou výhodnost výměny.
Soláry jsem zmínil jen pro to, že čistě technicky by to šlo, ale zda má smysl se s tím více zabývat, to nevím, mám pochybnosti.
Domníval jsem se, že v rámci programu NZU lze na dotaci sáhnout i při výměně elektrokotle, ale to tedy budu muset lépe prověřit.

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.05.2018 21:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
https://vytapeni.tzb-info.cz/17385-obnovitelne-zdroje-ve-vztahu-k-dotacim-a-novinky
Zde je doporučované např. EcoAir 406 jako výhodné i do horských podmínek a tak jsem se podíval ze zvědavosti na dostupné parametry a při mrazu kdy té energie tepelné je potřeba, tak výkon nic moc. Zatím se ten "Carnot cycle" nedá obelhat.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 23.05.2018 06:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Ten článek (ta druhá část) je reklamní.
Čerpadel pracujících do -20, i do -25 je víc.
Ale je potřeba se dívat s jakými účinnostmi.
Ta co se chlubí vysokým COP při + 7, to rozhodně nejsou Vhodná jsou ta co najdete zejména na webu Buchsu v kolonce A-15/W45

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.05.2018 15:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nabízí se dvě otázky. Jaká je vaše klimatická poloha a jakou teplotu vody potřebujete do radiátorů. Jsem zástancem TČ označovaných jako GSHP.

Datum: 23.05.2018 06:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
která TČ to jsou? Ještě jsem se s tím označením nesetkal. Děkuji
Omlouvám se, záměrně provokativní otázka.
Jaké jsou u nás zimy? s průměrnou teplotou "kolem" 0°C.
Takže vzduch-voda dimenzovaný s bivalenci okolo -5°C je úplně dostačující. (Samozřejmě nutno brát v úvahu výpočtové ztráty objektů - jinak pro 2kW, jinak pro 20).

Datum: 22.05.2018 12:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kombinace solárů a TČ je nenávratná investice.
Sám si musíte položit otázku zda koupit "dražší" s dotací nebo "levnější" bez dotace - pouhým rozdílem cen. Jak píšete je pak i otázka životnosti.
SˇTČ pak počítat asi s poloviční úsporou na elektro. Uváděné úspory "až" 75 % jsou blbost.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 22.05.2018 20:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Tu dotaci dle bodu 1) nechápu - tedy nevím o tom že by bylo možné nějakou dotaci získat výměnou elkotle za tč.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 23.05.2018 11:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Zapomněl jsem na nzú:

http://www.novazelenausporam.cz/zadatele-o-dotaci/rodinne-domy/3-vyzva-rodinne-domy/

Datum: 23.05.2018 19:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, tu jsem měl na mysli.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama