Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Odsávání par v kuchyni, odvětrávání v koupelně a na toaletách

Autor: Klamer Ka
Datum: 11.06.2018 20:35
uživatel: 125620


Fotogalerie:

Dobrý den

Díky krizové situaci musím během zítřka dořešit odsávání digestoře, toalety, kanalizace a koupelny.

Odsávání kanalizace má udělánu přípravu, kdy je u země vývod trubky. Do té předpokládám zasunu trubku a vytáhnu do prostoru vazníků. U odsávání toalet a koupelny předpokládám, že bude v SDK podhledu ventilátor a od něj povede trubka do prostoru vazníků. U odsavače par to stejné. Nechci použít tu ohebnou trubku, ale radši 150mm plastové trubky, které se do sebe jen zasunují a mají předpokládám objímky na uchycení do vazníků. Mé dotazy jsou:

1) Odsávání toalet: Stačí jen do prostoru vazníků, nebo vytáhnout až ven?
2) Přikládám nákres, jak bych vedl trubky v případě, že půjdou všechny ven. Na konci předpokládám nějakou jednosměrnou klapku. Mám udělat každou trubku zvlášť, nebo je lepší nějaká jednotná klapka a trubky nějak spojovat?
3) Obalovat trubky do nějakého izolantu? Dělat nějaký sklon pro kondenzát?
4) Nechci to tahat do střechy (fólie fatrafol), takže to kreslím že vytáhnu ven. Střecha tam má 200mm přesah, takže bych tam vytáhl tu trubku více a při zateplení dořeším nějakou koncovkou.

Bohužel, zateplení stropu a SDK podhledy se měly dělat až koncem příštího týdne a měl jsem člověka, který by vše udělal a poradil. Sádrokartonáři ale musí nastoupit zítra, kdy budou dělat rošt a pozítří zateplovat, takže jsem v háji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Nedbal14.07.2018 14:59
Klamer Ka11.06.2018 22:04
Jozef Homola11.06.2018 20:59

Příspěvky
Autor: Pavel Nedbal
Datum: 14.07.2018 14:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112823
reakce na ...
Vážený pane Klamere,
mám to udělané přibližně tak, jak máte vyprojektováno Vy. Protože to funguje (za 10 let dvě drobné poruchy), popisuji, jak je uděláno:
Jedná se o velký dům, tři podlaží (1PP, 1NP, 2NP). Odtahy z WC a koupelen jsou dva, jeden pro severní křídlo, druhý pro jižní křídlo. Jižní křídlo jde až z 1PP, kde je na patě udělán v nejnižším místě (v místnosti WC) odvod kondenzátu, ten vyveden ze zdi ve výšce cca 2,3m, přes kuličkový sifon vede zpět do zdi kousek vedle, kde je kanalizační stoupačka, do ní zaústěn. Na tom WC je sádrokartonový podhled, v něm rozbočení odsávaného vzduchu k mřížce na WC a skrz zeď k mřížce v místnosti sprchy. Mřížky jsou typu s elektrickým ovládáním, odvozené od světla v místnosti. Toto aktivuje relé zpožděného vypnutí pro každou místnost, společný spínací kontakt je veden nahoru do 1NP a 2NP, kde jsou rovněž z odtahového potrubí odbočky s elektrickými mřížkami, na WC v 2NP je navíc relé zpožděného zapnutí 30sec, což odpovídá době potřebné pro otevření té které mřížky, odtud vede trubka a kabel na půdu, vývod trubky ze zdi je v úhlu cca 30° směrem k hřebenu, následně napojen 0,5m tlumič hluku a přes ohebnou trubku napojen ventilátor spínaný 30s po příslušném rozsvícení světla a otevření mřížky. Za ventilátorem je opět přes ohebnou rouru koleno nahoru a průchodkou roura nad střechu, klobouček proti dešti. Celkem napojeno na jižní straně 4 odsávaná místa, soudobost v praxi, která sníží odtah dle počtu aktivovaných míst zanedbatelná, v provozu nevadí. Na severní straně je první odsávané místo v 1NP, celkem sever odsávání ze 7 míst. Odvod kondenzátu na patě potrubí obdobně jako sever, v sádrokartonovém podhledu, kde rovněž rozbočení potrubí. Na půdě zrcadlově symetricky vývod, tlumič, ventilátor a průchod střechou (plechové šablony). Spínání stejné, zpožděné vypnutí odsávání individuální, zpožděné zapínání ventilátoru 30s. Odtah digestoře: ve zdi v kuchyni na patě vývod, sifon z 40mm trubek (občas při chodu digestoře chlemtavé zvuky, jak podtlak vysává tekutinu ze sifonu), stěnou na půdu, tlumič, silnější ventilátor, vývod střechou. Spínání vytažením šuflete digestoře (1. světlo, 2. odtah). Izolace: ve zákrytech a stěnách žádná, na půdě izolováno vše 2cm silným Kaiflexem, vše před ventilátorem ve spádu do zdi. V dolní části ventilátoru (tuším, že typ RM160) udělána malá dírka (důležité!!), aby tam vzniklý kondenzát mohl vykapávat, pod tím na zemi (izolaci rockwool) plastová mísa na kondenzát cca 5l, nikdy se nestalo, že by přetekla, v zimě někdy led. Nadstřešní část plastového vývodního potrubí omotaná hliníkovou folií proti působení UV slunce.
2 poruchy, které nastaly:
1) před asi 6 lety při velkých mrazech zamrzl ventilátor digestoře, byl jsem tehdy ve špitále, manželka instruována, aby digestoř nepouštěla. Po návratu z nemocnice trochu ohřátí ventilátoru horkovzdušnou pistolí a tenkým šroubovákem přes provrtanou dírku rozhýbání lopatek, ventilátor přežil a funguje dodnes, již se neopakovalo.
2) před rokem odešel ventilátor na severní straně, vyměněn za nový identický. Jen je pracné olupování izolace z flexipotrubí, lepší je celé uříznout a vyhodit a dát nové. Předpokládaná údržba:
kominickou štětkou protáhnout potrubí za současného nalévání detergentu (po zkontrolování funkce sifonů), výměna tlumičů komplet. Občas nutno demontovat odtahové mřížky a zbavit prachu - věc estetická. V odtahových potrubích WC a koupelen za provozu kondenzátu minimum, z digestoře poměrně dost. Toto řešení nebylo určeno pro napojení na rekuperační jednotku.

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.06.2018 20:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
- Odvětrání do nějakého prostoru střechy je vyloučené. Tam by vlhký vzduch kondenzoval a tvořily se doslova rampouchy a ještě by to plesnivělo
- Izolace potrubí pomůže ale kondenzátu za velkých mrazů nezabrání, proto se používají nějaké lapače kondenzátu
- Pamatujte na to, že potrubí se občas musí čistit a taky opatřit sítem pro zabránění zpětnému náletu hmyzu a také ty síta se musí občas čistit, tudí nutno řešit dostupnost míst.
- Digestoř zanáší potrubí nejvíce a není dobré jej kombinovat s nějakým jiným odtahem.
Vaši situaci Vám nezávidím a v podstatě nemáte vyřešeno nic a pochybuji, že to odborně zvládněte.

Autor: Klamer Ka
Datum: 11.06.2018 22:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125620
reakce na ...
Dobrý den

Chápu, že je problém komplikovaný, ale mnoho možností nemám

V tuto chvíli mám naplánovány tři trubky o délce 2860mm (kombinace metrové a dvoumetrové http://www.eshop-koupelny-topeni.cz/produkt/kanalizace-a-odpady-ht-system-pro-vnitrni-odpady-ht-125-trubky/HTX0040067/dyka-ht-odpadni-trubka-htem-125-2000mm/), kterou vyvedu OSB vertikálně ven z OSB a zakončím v místě ventilátoru kolenem (http://www.eshop-koupelny-topeni.cz/produkt/kanalizace-a-odpady-ht-system-pro-vnitrni-odpady-ht-125-tvarovky/HTX0040058/dyka-ht-odpadni-koleno-htb-125-87/), které ještě prodloužím o půl metru (ať se dostanu pod budoucí rovinu SDK).

Tím udělám tunel od místa odsávání do venkovních prostor a podle mého názoru lepší, než tam dát hliníkový "husí krk", který nám dali k odsávači do bytu. Po zateplení bych umístil zpětnou klapku a Vámi doporučovanou síťovinu, kterou bych měnil. Trubku bych uchytil k vazníkům pomocí 3ks úchytek (http://www.ventilatory-online.cz/odsavaci-potrubi-uchyty/17086-uchyt-s-gumou-pro-spiro-odsavaci-potrubi-125mm.html). Ideálně, kdyby se mi povedlo sehnat zateplení (http://www.ventilatory.cz/izolace-potrubi-_ventilator_-1778.html), tak si nejsem jist, jak lze pokazit (čímž nechci říci, že to nejde pokazit).

V tuto chvíli nechápu, že koleno má 87°, tedy je malinko otevřené. V takovém případě by trubka šla do kopce a kondenzát tedy do větráku, odsavače. Budu muset tedy s tímto počítat a koleno nepůjde kolmo dolů.

U toalet nechci spojovat vývod, což by asi bylo jednodušší, ale předpokládám, že by se vzájemně propouštěl zápach a hluk.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama