Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Porucha TČ hokaido

Autor: Michal Strápek
Datum: 13.06.2018 10:30
uživatel: 121615

Dobrý den,na hotelu je instalováno TČ hokaido připojené k akumulační nádrži na okruhu čerpadlo-akumulační nádrž se zvýšil tlak takovým způsobem že povolily pojistné ventily (3bary) venkovní jednotka pracovala zda se normálně vnitřní jednotka nehlásila žádnou chybu.V tuto chvíli je zařízení odstaveno.Výrobce se k servisu staví dosti tragicky, nicméně prvotní diagnostika po tel byla prasklý výměník venkovní jednotky. Nějaké obecné rady jak potvrdit nebo vyvrátit.příčinu?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Šalý Jaroslav13.06.2018 15:34
Michal Strápek13.06.2018 12:39
Jakub Šafanda13.06.2018 10:47

Datum: 13.06.2018 15:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Poznat zda se jedná o vadu ze strany chladicího okruhu je relativně jednoduché. Připojit manometry. Pokud jednotka má jistič tlaku na nízkotlaké straně, tak by měl zareagovat při úniku chladiva. Pokud by došlo k poškození výměníku na vysokotlaké straně a pojistka nereagovala, mohla by být voda v okruhu. V každém případě pozvat servis - chlaďaře.
Je totiž běžné, že výrobci používají "levnější" kondenzátory a proto dochází k poruchám z důvodu vyšších tlaků.
Pokud budou tlaky v pořádku - což nepředpokládám - i vzhledem k té "zpěněné" vodě, by se mohlo jednat o vážnou závadu.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 13.06.2018 10:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Jo, tohle se mi nedávno stalo také. Mám R410 a dodavatel aby ušetřil tak tam dal deskový výměník pro nižší tlak (teda ono to podle papírů jen tak tak vycházelo). Jenže občas je v okruhu tlak vyšší (když je venku teplo) a po několika letech výměník povolil. Naštěstí jen malinko takže jsem TČ odstavil a musel jsem nechat výměník vyměnit. Zdá se, že kompresor nebyl zasažen.
Chladivo R410 má docela charakteristický zápach takže identifikovat problém pro mě jako pro laika nebyl problém.
Výměník mám v domě a tak jedno z opatření bylo uzavřít ventily na venkovní jednotce aby se nedostala voda do kompresoru.
Předpokládá, že v AKU není had. Protože pak by se ještě mohlo stát, že se proreznutím díky většímu tlaku v řádu dostává voda i do vodního okruhu TČ a pokud tam je pojistný ventil na nižší tlak, bude propouštět.

Autor: Michal Strápek
Datum: 13.06.2018 12:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121615
reakce na ...
V akumulační had bude protože je do ní ještě připojen další zdroj tepla a to solární vakuový systém. Čerpadlo je odstavené a ventily venku zavřené. Ze sítka jsem vybral asi tak do dlaně kalů a předpokládám že celá větev na tom bude podobně včetně alfalavalu. Divný je že vnitřní jednotka nehlásí žádnou jinou chybu. Teď budeme dělat proplach okruhu alfalaval-akumulačka. Ještě jedna věc když jsem odpouštěl topnou vodu byla hodně zpěněná ale nic nebylo cítit.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama