Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

TČ Nibe 2120-12 nebo 16 a VVM320 nebo 500

Autor: Jakub Kocinger
Datum: 09.07.2018 10:29
uživatel: 128040


Dobrý den všem,

chystám se na rekonstrukci domu a první co chci řešit, je topení, protože uhlím už odmítám dál topit (dům koupen vloni a jedna topná sezona mi jako zkušenost s uhlím bohatě stačí).

Mám návrh od topenáře na TČ + krbovou vložku na velké mrazy.

Vzhledem k tomu, že se mi smrskl rozpočet, potřebuji ušetřit a myšlenka je taková, že zatím na KV udělám jen přípravu (vyvložkování komína, trubky aj.) a pořídím radši lepší TČ.

Původní návrh má v sobě Nibe 2040 + VVM320.
Mě napadlo dát raději Nibe 2120 12/16 kW + VVM320 nebo VVM500

Důvod: v jedné, max. 2 místnostech (ložnice) bude radiátor místo podlahového vytápění, protože prostě v ložnici nesneseme suchý vzduch z podlahovky. Tím padem padla volba na Nibe 2120, které je schopno dávat 60°C až do -15°C.

Nyní k dotazům:

Je to reálné ? Funguje invertor od Nibe skutečně tak, jak propagují ?
Nebude problém udělat dva okruhy (pro nízkoteplotní podlahovku a vysokoteplotní radiátor) ?

Nechci, aby mi spínal elektrokotel celou zimu, kvůli tomu nekupuju TČ.

Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 25.09.2018 20:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,

význam akumulační nádoby v soustavách s TČ je i trochu jiný než v soustavách s kotlem. Je zde nutné zohlednit nutnou technologickou přestávku mezi vypnutím a opětným spuštěním kompresoru. Běžně i 15 minut. Tzn. že zatímco kotel může po vypnutí zapálit hořák za cca 1 minutu, tak TČ toto nemůže. Má-li být dodávka tepla co nejvíce plynulá, tak u TČ je třeba s technologickou pauzou počítat a vytvořit zásobu tepla. Překrývá se akumulační nádobou.

Tato zásoba tepla je důležitá i pro odtávání výparníku, aby se k odtávání použila nejen elektrická energie, ale i tepelná energie získaná činností tepelného čerpadla z venkovního vzduchu. Když není v soustavě dost tepla, pak odtávání proběhně jen s nakupovanou elektrickou energií a snižuje se ekonomický přínos TČ.

U TČ bez regulace, on-off, se obvykle volí 30 až 50 litrů na 1 kW. U TČ s regulací není třeba tak velký objem vzhledem ke schopnosti TČ pracovat i s nižším výkonem než jmenovitým. Většinou se AKU nepoužívá, konstatuje se, že je dostatečný objem otopné vody v podlahovém vytápění.

Strojaři by potvrdili, že tam, kde se něco točí a musí se mazat, což případ kompresoru v TČ je, je co nejplynulejší pohyb bez přestávek žádoucí. Neboť mazání funguje jen tehdy, když se stroj točí a každá fáze zastavení je nežádoucí. Jestliže je aktuální potřeba tepla pod úrovni cca 1 až 2 kW, tedy pod nejnižším regulovatelným výkonem TČ, pak těch cca 30 až 50 litrů v nádobě navíc k objemu vody v soustavě smysl má, neboť sníží počet pauz. Není to nutné, jen to může prodloužit životnost kompresoru. Výrobci toto většinou obecně nevyžadují, neboť ten, který by to udělal, by se vystavil konkurenční nevýhodě.
Veřejným tajemstvím je, že v nevhodně řešených soustavách s TČ může být skutečná životnost kompresorů i pod 10 let. Záleží na konstrukci TČ a jeho provozních podmínkách. Pokud to není problém, je podle mne dobré vytvořit pro činnost TČ co nejlepší podmínky. Mělo by sloužit více jak 20 let.

Ale samozřejmě jde o individuální volbu, osobní preference, možná i rozhodnutí, že za více než deset let už současná TČ třeba nikdo ani neopraví.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 26.09.2018 08:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
To je teda snůška nesmyslů...
Chcete říct, že na teplotě v místnosti poznáte, že se 15 minut netopí? Pokud máte podlahovku (což se silně doporučuje pro TČ) tak nepoznáte ani hodinový výpadek.
Jak chcete zabezpečit, aby se při odtávání spotřebovávalo teplo jen z AKU? Soustavou ventilů? A proč vlastně? V topení (a zvláště v podlaze) je toho tepla až až a ta trocha odebraná na odmrazování není zaregistrovatelná.
Co se mazání týče, kompresor nemá nezávislé mazání takže to je závislé na otáčkách kompresoru. Je jen otázka, jak se výrobci kompresorů s tímto vypořádali a jestli třeba dlouhodobý provoz na minimální otáčky nemá větší negativní dopad než občasné ON/OFF.

Autor: Jozef Homola
Datum: 26.09.2018 09:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Těch drobností s malými otáčkami je povícero. Uvedu příklad. Kompresor má jinou (horší) objemovou účinnost. Víme, že pracovní plochy např. SCROLL pracují se "vzduchovou mezerou" a víme, že pomalým chodem se více ohřejí nasávané páry a klesá objemové plnění. Kdyby se limitně rychlost blížila k nule docela bychom se divili.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 26.09.2018 15:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Berte fakt,že pan Hodboď dostane příkaz něco napsat.Minule nás montážníky označil za osoby,které tomu nerozumí,protože nemontují AN,dnes píše přesný opak.Splnil článek,odfajfknul si úkol a jedem dál...

Autor: Jirka Tham
Datum: 28.09.2018 21:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111726
reakce na ...
"Jak chcete zabezpečit, aby se při odtávání spotřebovávalo teplo jen z AKU? "

Vzhledem k tomu, že vyrovnávací nádrž se projektuje na vstupu do TČ, ani jiná možnost není :o)

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 29.09.2018 07:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Když bide mít 30l? To tam té vody proteče asi víc.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 29.09.2018 07:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Když bide mít 30l? To tam té vody proteče asi víc.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 25.09.2018 15:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,

něco pro vaši inspiraci:

Podlahovka nebo otopné těleso vám vlhkost vzduchu zásadně neovlivní. Tu ovlivní především počet v místnosti dýchajících osob, jejich pocení, vaření, sušení prádla, zalévaní kytek atp, pak intenzita větrání a vlhkost venkovního vzduchu. Takže to bych řešil jako samostatný problém.

I podlahovka v ložnici může vytápět, pokud bude mít postel nožičky alespoň 7 cm a více. K tomu byly zveřejněny teoretické a prakticky ověřované studie a dobrý projektatnt by to měl znát.

Vzhledem k jednoduchosti a co nejvyššímu topnému faktoru tepelného čerpadla bych neradil vkládat otopná tělesa vyžadující vyšší teplotu než podlahovka. Určitě nebudete nutit tepelné čerpadlo chvíli pracovat s nižší výstupní teplotou jen do okruhu podlah a pak přepnout na okruh v tělesech s vyšší teplotou. Společná teplota znamená směšování z teploty pro tělesa na nižší teplotu do podlahy a tedy snížení topného faktoru, aneb zvýšení nákladů. Když už tak bych raději volil část vytápění rozložit i na stěny, případně i strop.

Nápad instalovat k podlahovce elektrický přímotop, na trhu jsou dotupné designově velmi hezká elektrická sálavá tělesa má něco do sebe. Ale jen pro krátkou dobu provozu. Obecně podlahovka předpkládá rovnoměrný provoz bez nočních útlumů, které stejně nejsou z fyzikálních důvodů výrazné a tak úsporné. Jednoduše, v ložnici trvale držet nižší teplotu.

Přes regulovatelnost výkonu tepelných čerpadel je výhodné vložit malou akumulační nádobu, možná by stačilo 30 až 50 litrů. Vychází to z principu činnosti TČ, kdy v době s potřebou tepla pod nejnižším výkonem TČ se tím výrazně zlepší podmínky pro jeho chod, respektive přechody ze stavu zapnuto do vypnuto a naopak.

Co se týká chladiv, tak až na výjimky, stačí se zeptat třeba NIBE, nevyžadují malá TČ provádět kontrolu těsnosti. Tudíž pokud se nic nepokazí, tak TČ může fungovat 10, ale i 30 let. Obecně čím méně provozních hodin za rok, tím více let. Pokud by se v budoucnosti podmínky změnily, tak lze očekávat tzv. retrofit stávajících chladiv jinými, méně závadnými. Ale v budoucnosti můžeme očekávat cokoliv, třeba i zákaz vytápění.

Důrazně doporučuji mít dobrý projekt, nejen výpočet tepelných ztrát a potřeby tepla pro teplou vodu, ale i rozvodů otopné vody. Osobně jsem se setkal s řadou případů záměn kotle za tepelné čerpadlo v rámci kotlík, dotací, kde projekt nebyl řešen a výsledek byl tristní.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 25.09.2018 15:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Akumulační nádoba 30-50 litrů je naprosto k ničemu.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 25.09.2018 16:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Když už, tak je pro TČ ON/OF doporučeno 30-50l na 1kw výkonu

Autor: jiří macek
Datum: 02.09.2018 09:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128349
reakce na ...
Dobrý den.
Zajímalo by mě jestli jste se rozhodl pro TČ NIBE F2120 vzhledem k tomu, že i my jej zvažujeme.
Máme dilema zda pro rekonstuovaný RD s tepelnými ztrátami kolem 21 kW /s radiátory/ jít do:
A - TČ vzduch - voda NIBE F2120 s kombinací se systémovou jednotkou NIBE VVM 500
B - TČ země - voda NIBE F1145 se samostatným zásobníkem na ohřev TUV
Připomínám že prostor pro instalaci kolektorů máme dostatek /800 m2/, ale jen tak do metru je jíl a pak začíná skalní podloží /granolit/.
I nadmořská výška hovoří pro kolektory /podhůří jeseníků cca 400m//,
Necháme si však kotel na tuhá paliva jako rezervu /kterou můžeme přitápět při mrazech nad -10/ a taky budeme instalovat fotovoltaiku.
Prostě je tady spousta pro a proti a chceme zvolit asi jako každý optimální variantu.
Původně jsme byli pouze pro kolektory, ale parametry této "novinky" nás nahlodávají zvolit tuto variantu. A proto nás zajímá Váš názor jestli je to opravdu průlom jak se všude prezentuje.
Děkuji

Autor: Jozef Homola
Datum: 02.09.2018 11:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Toto bylo konstatované redakcí TZB (p. Hodboď)

Neuvážený odklon od TČ země voda

V České republice nastal v posledních letech výrazný odklon od tepelných čerpadel země voda směrem k typům vzduch voda. A to větší, než je v jiných zemích EU. Na tomto stavu se podílí účinná reklama, ale i záměrné porovnávání ceny zemní sondy - vrtu nebo zemního kolektoru (investice na mnoho desítek let) s cenou vlastního zařízení (investice na 10-20 let). Následně zájem o TČ země-voda také snižuje ochota instalačních firem se tímto druhem tepelných čerpadel zabývat. Instalace tepelného čerpadla vzduch voda je totiž pro instalační firmu rychlá, jednoduchá a zvládne ji i během jednoho až dvou dní. Řada provozovatelů, kteří se často na základě neúplného informačního působení k volbě tepelného čerpadla vzduch voda rozhodnou, se ve výsledku připravuje o zvýšený úsporný potenciál TČ země voda. Zřízení vrtu nebo plošného kolektoru není levné, ale profesionálně zhotovený zemní kolektor má životnost řádově sto let a ve spojení s faktem, že tepelná čerpadla země voda dosahují vyšší sezónní topný faktor, že kolektor lze využít k vysoce účinnému chlazení a vrt dokonce k pasivnímu chlazení bez potřeby běhu kompresoru, se tato investice může jevit docela jinak. Kladem varianty země voda je i úplná absence venkovního hluku.

Autor: jiří macek
Datum: 02.09.2018 11:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128349
reakce na ...
díky za reakci, i já mám podobný pohled. Takže pro Vás je varianta jasná, že?

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 02.09.2018 13:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Jak chcete pasivně chladit vrtem či kolektory?

Autor: jiří macek
Datum: 03.09.2018 08:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128349
reakce na ...
kolektory

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 03.09.2018 11:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Pane Macku,dotaz byl směrován na pana Homolu.
Čím Vy chcete odnímat teplo v interiéru?

Autor: Jirka Tham
Datum: 16.07.2018 14:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111726
reakce na ...
Odpověď č. 1: ano, je to reálné
Odpověď č. 2: ano, bude. Jen pro dva radiátory v moderní stavbě se určitě nevyplatí dělat separátní přepínaný okruh. Minimálně je to navíc další oběhové čerpadlo + zařídit, aby MaR věděla, že má do tohoto okuhu vůbec topit a pod..

Jednodušší cesta je použít nízkoteplotní radiátor na okruh PT, pokud vyjde v rozumné velikosti, je to nejlevnější varianta.
Nebo mám známého, co ložnicema podlahovkou jen 2x projíždí okolo vnějších stěn a pod oknem má malý sálavý přímotop, který nad ránem spíná vestavěným časovačem s termostatem a nemůže si to vynachválit. Také je to cesta, každopádně je nutné vše nechat spočítat od projektanta, abyste nezaplakal..

P.S. Co si představujete pod pojmem "suchý vzduch z podlahovky"?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 16.07.2018 21:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Suchý vzduch v případě podlahového topení je nesmysl. Realizovat vysokoteplotní okruh pro pár radiátorů je samozřejmě možné, ale je to vysoce nevýhodné. Kromě toho, co píše pan Tham musíte mít i směšovač a regulaci. Navíc si dost razantně snížíte účinnost celého systému. Podívejte se do dokumentace vybraného čerpadla na zavíslost COP podle topné teploty.

Autor: Jakub Kocinger
Datum: 14.09.2018 11:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128040
reakce na ...
Díky oběma za konstruktivní odpověď k tématu.

Chápu, že udělat dvouokruhový systém bude složitější. Zároveň jsem si načetl, že "suchý vzduch" v ložnici z podlahovky je nesmysl. Horší problém je, že v ložnici bude velká zastavěná plocha (postel, skříně atd.), takže podlahovka by se minula účinkem.

Navíc se mi zkopmlikovala dodávka Nibe TČ, protože dodací lhůtu mají nyní 10-12 týdnu a to do té doby zmrznu.

Porovnával jsem více TČ od renomovaných firem a hodnoty mi vychází vždy +- podobně. Nibe mělo u 2120 nejvyšší teplotu výstupní vody.
Pokud zanedbám teplotu výstupní vody, protože ostatní mají teplotu výstupní vody téměř identickou, bude mi záležet hlavně na době dodání, COP při -7/55 a -7/35, ceně a záruce (Nibe mělo až na dodací lhůtu všechny parametry opravdu dobré). Kdybyste měl někdo nějakého horkého kandidáta, budu jen rád. Jinak si prostě udělám porovnání v Excelu. Parametry mají všechny firmy dost podobné.

Co říkáte na čerpadlo TnG-Air ?

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 14.09.2018 12:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Ložnici nebudete vytápět na 22, takže pro podlahovku vyhovuje (já nemám v ložnici vůbec),
TnG se vyhnout

Autor: Jakub Kocinger
Datum: 16.09.2018 13:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128040
reakce na ...
Mohu se zeptat, proč TnG-Air ne ?

Slyšel jsem o problémech se servisem, ale prý již bylo vyřešeno.
Komponenty mi přijdou kvalitní - Alpha Laval, Grundfoss aj.

Děkuji.

Ještě zvažuji Mitsubishi Zubadan.

Ale prase aby se v tom vyznalo, když tady zuří konkurenční boj a všichni říkají, že konkurence to dělá špatně.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 16.09.2018 14:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
R410a a 10let záruka?
Každoroční povinné prohlídky?
Aku?
Atd...
A pak,jestli chcete peníze utratit nebo ušetřit.

Autor: Jakub Kocinger
Datum: 16.09.2018 18:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128040
reakce na ...
Mluvíte teď o TnG-Air ?

Dávají 7 let záruku. S tím povinným servisem, to je pochopitelně problém. Aku je také problém ? Aku nechci, ale nádrž na TUV pochopitelně ano.

Chladivo R410a používají skoro všichni výrobci.
Rozdíl oproti R32 ?

Peníze chci pochopitelně ušetřit, ale stále víc přemýšlím, za jakou cenu se mi to vyplatí. Všechno kolem 210 tis. Kč, takže návratnost je tak 15 let.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 16.09.2018 19:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Sedm let s R410a - rok 2025?


Autor: Jakub Kocinger
Datum: 17.09.2018 09:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128040
reakce na ...
Stále nechápu, píšete v hádankách.

Chladivo R410 se musí měnit po kolika letech standardně ?
Nebo to myslíte jinak ?

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.09.2018 10:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Budoucnost je špatná co se týká chladiv z pohledu GWP (dopad na životní prostředí).
https://www.asb-portal.cz/tzb/vetrani-a-klimatizace/co-je-treba-vedet-o-chladivech

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 16.09.2018 14:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
protože jejich přístup k reklamacím (které vznikly sice použitím komponentů co píšete, ale nevhodných !!) byl absolutně nepřijatelný. Oni za nic nemohou. Proto i kdyby prodávali pozlacené, tak jejich přístup to nezachrání.

Autor: Jakub Kocinger
Datum: 16.09.2018 18:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128040
reakce na ...
Osobní zkušenost ?

Jak stará ? Nějaká možnost, že by se jejich přístup řekněme za posledních 5-7 let změnil ?

Asi ne, že ?!

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 16.09.2018 19:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Osobní zkušenost, zákazník si mne pozval pro můj názor na poruchu. .

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 14.09.2018 14:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Fotogalerie:
Nesmíte si to tak brát,stejně přeberete a bude Vám to namrzat.
Zákazníkům říkám,pokud chcete naštvat sousedy,tak si dejte to dražší,ať vidí,že na to máte,ale provozem nic neušetříte.

zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama