Vlkost sklepa starého ŘD

Rubriky:

Reklama
VN Vojtěch Němec @vojtech.nemec před 5 roky01.08.2018 15:49:00
Vlkost sklepa starého ŘD

Dobrý den,

po přečtení několika vláken tady s podobným téma jsem se rozhodl zkusit svoje štěstí.

Koupil jsem ŘD, částečně podsklepený. 30m2.
Sklep:
Podlaha částečně porušená, 10cm betonu na hlíně bez izolace.
Zdi a strop cihlové, hliněné spáry vyškrábány.
Suchá studna obnovena do 70cm + 10cm kamenivo na dně.
Větrání - 1. otvor 200/200mm pro volné proudění vzduchu, 2. otvor s větrákem 300mm pro odvod vzduchu ven (jede 24/7), sklep si bere vzduch i škvírou pod dveřmi do bytu. Alchymii větrání (Léto/zima, teplo/zima budu muset ještě odhalit - za tipy budu rád).

Když byl ŘD dokončen, prodávající sklep "utěsnil" čímž jsem se dostal na teplotu cca 12°C a přes 90% vlhosti.
Zprovoznil jsem větrák a proboural větrací díru. Ve snaze ohřát vzduch ve sklepě (který by na sebe navázal více vlhkosti, která by byla odvětrána) jsem do sklepa umístil i svůj server.
Na jaře se tam teplota pohybovala kolem 17°C a cca 65% vlhkosti.
Nyní v těch vedrech tam mám až 26°C a cca 65-75% vlhkosti.
Podlaha je v některých místech porušená, puklinami vzlíná vlhkost. Zdivo je cca do 30-50cm vlhké, dále suché a není chladné.

A teď co řeším. Ze sklepa chci mít částečně posezení (ala sklípek) a částečně prostor pro skladování věcí (kola, brusle atd).
Tedy vyšší teplota mi nevadí, ale asi by bylo třeba snížít ještě onu vlhkost.
Bojím se totiž, aby mi uskladněné věci nezačali rezivět.

Do rekonstrukce nechci vkládat velké finance (tedy okopy atp).
Spíše svépomocí využít staré triky a zákony přírody.

První dotaz tedy směřuje na suchou studánku. Jak jsem psal díra cca 70cm+10cm kameniva. V díře je cca o 4°C méně než ve sklepě a vlhkost je cca o 10-15% vyšší než ve sklepě.
Vzhledem k vyšší teplotě ve sklepě se mi zatím nedaří dojít do rosného bodu. Nebo nevím, jestli studánka nemá fungovat jinak? Nevíte někdo o nějakém pěkném zdroji, který se bude věnovat této tématice?
Zároveň mě překvapuje, že si studánka nestáhne vlhkost zpod betonové podlahy (studniční efekt). Evidentně je hladina spodní vody dost nízko.

Druhým můj dotaz směřuje na podlahu.
Dočetl jsem se, že není dobrým postupem položit novou podlahu na stávající bez odvětrávání.
Přemýšlel jsem o drenážních trubkách svedených ke studánce, které bych zasadil do stávající podlahy a zpět zabetonoval. Na to asfaltovou lepenku a pochozí beton (vím, že je problém styku podlahy a zdi).
Nebo lépe vykopat a vše udělat nanovo?

V ideálním případě bych chtěl udělat pouze podlahu. Se spodní vlhkostí pokud by si poradila studánka tak, aby nešla do zdí.
Zdi samotné bych vyspároval (ideálně čím?) a cihly samotné bych natřel impregnačním ochranným nátěrem.

Prosím o rady, tipy, zkušenosti. Čím více tím lépe.
Dostal jsem se do bodu, kdy nevím jakou cestou dál. Abych se nepustil do nějakého nesmyslu.

Předem děkuju
Vojta

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

7 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.