Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Nová krbová kamna - bude komín stačit?

Autor: Jan Richter
Datum: 13.08.2018 10:55
uživatel: 128240

Dobrý den,
řeším následující problém s připojením nových krbových kamen.
Kamna jsou tato:
https://www.mountfield.cz/kamna-azul-2kam1100

Situace je taková, že kouřovod z kamen by vedl cca. 1m mírně šikmo nahoru, kde by byl připojen do otvoru ve stěně, za kterým je necelý metr trubky/kouřovodu (vnitřní průměr 16,5 cm, tedy o něco víc než 150mm kouřovod od kamen, směr mírně šikmo vzhůru) vedoucí do komína. Komín v místě připojení kouřovodu je čtyřhranný, zděný, nicméně těsně nad vstupem kouřovodu se komín mění opět kulatou trubku o vnitřním průměru cca. 16,5 cm. Vzdálenost od vstupu kouřovodu po horní konec komínu je 1,4m.

Potřeboval bych vědět, jestli komín bude vyhovovat těmto kamnům, tedy hlavně jestli bude mít požadovaný tah 10Pa (viz odkaz na kamna). Podle mne by bylo potřeba ho prodloužit, ale není mi zcela jasné, jestli se tah počítá za samotné délky komínu (od kouřovodu po konec) nebo celá výška od kamen, což by bylo cca. o metr víc). Vím, že pokud jde o tah, vstupují sem veličiny jako materiál komína (betonová trubka nebo co to je), jeho čistota (vypadá čistě, je "očouzený", ale žádné měřitelné vrstvy nánosů tam nejsou) a kdo ví, co ještě.

Omlouvám se za svou amatérskou terminologii a budu rád za každou radu. Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
jenda dibes13.08.2018 16:52
Jan Richter13.08.2018 16:39
jenda dibes13.08.2018 16:37
Jan Richter13.08.2018 15:15
jenda dibes13.08.2018 15:08

Datum: 13.08.2018 15:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Moje laické vyjádření je že komín rozhodně stačit nebude . Moje zkušenost je taková , že aby to trochu rozumě táhlo při teplotách okolo 10°c a nezakuřovalo to , tak by jste měl mít komín cca 4,5 až 5m od země vysoký . Hlavně velký problém budou velká vstupní dvířka , tam vám při přikládání určitě bude začuzovat . U tak to nízkého komínu jste se měl podívat po kamnech s podstatně menšími dvířky.

Datum: 13.08.2018 15:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za názor. Ta kamna mi spadla do klína víceméně náhodou, takže proto to řeším z druhé strany. Píšete o výšce komína od země, to moc nechápu. Podstatná je výška od vstupu kouřovodu po vršek komína, ne? Na tom, co je pod tím moc nesejde. Nebo ano?

Autor: jenda dibes
Datum: 13.08.2018 16:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak běžně se počítá učiná výška komína, ale i ta roura od kamen má vliv na tah . Nejlepší na takové nízké výšky , je americký komín(komín s funkcí kouřovodu) . Ten se požívá u kamen co mají horní odkouření a je to vlastně kouřovod skrz střechu do kamen.
https://www.youtube.com/watch?v=g_ioI0xfDZk

Datum: 13.08.2018 16:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jasně, to vím, ale to zde nepřipadá v úvahu. Komín mám a díru do střechy kvůli tomu dělat nehodlám. Prodloužit komín nasazením třeba 2m trubky by asi bylo řešitelné. Když započítám kouřovod, tak rozdíl výšek bude teď něco přes 2m, což je asi furt málo.

Autor: jenda dibes
Datum: 13.08.2018 16:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak píšete nahoře. Komín cca 1,4 + možná 0,7 kouřovod dá něco okolo dvou metru jak sám ted píšete . A to je bída. Minimálně nastavit 1,5 m nad současný stav a vyzkoušíte , ale mám obavy právě z těch velkých dveří . Muže být trochu větrno a bude to problematické. Jak jsem psal těch 4,5 až 5metru od země je takový bezproblémový standart co mám vyzkoušeno a to mám velice nenáročná kamna na tah.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama