Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

jaký sporák ke starému průlezovému komínu

Autor: Stanislav Slavík
Datum: 20.08.2018 19:29
uživatel: 128280


ke komínu na chalupě (v patě vnitřní rozměr 55x5O cm), kde dosud postačoval tah pro starý, ale již chatrný sporáček typu Rekreant (a rovněž pro další připojená topidla) jsem připojil ¨nový sporák na dřevo s funkcí dvojího spalování (tim system) - a tah nepostačuje, kamna kouří do místnosti. Kominíci upozorňují na potíže s moderními kamny, kterým starý a široký komín nevyhovuje a doporučují vložkování. Cena je ale pro mne příliš vysoká, domnívám se, že by mi mohlo stačit vrátit se ke sporáku staršího typu, samozřejmě v novém provedení. Byl by asi méně úsporný, ale při tom jak je pro mne dřevo dostupné, to není žhavý problém. Otázka tedy zní: a) je tato úvaha správná? b) nebo jak jinak postupovat c) jaký sporák staršího typu spalování koupit?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Jan Leksa
Datum: 03.09.2018 13:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101713
reakce na ...
Průlezné komíny byly a jsou vhodné pro dříve používaná otevřená topeniště s velkým přebytkem vzduchu (a malou účinností do 15%) typu krb nebo černá kuchyň v netěsných stavbách. Od konce 19 století byly navrhovány pro uzavíratelné spotřebiče (sporáky a lokální kamna) komíny úzké (ruské), které byly co se týče měnících se ročních provozních podmínek vhodnější. Nehledě na daleko menší zástavbový půdorys. Řešením je v dnešní době vyvložkování komínu nebo v případě dožilosti stěny komína vestavba nového komínu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.