Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

skladba stěny fermacell

Autor: Jan Strnad
Datum: 21.08.2018 16:52
uživatel: 121495

Zdravím, měl bych dotaz ohledně difuzně otevřené dřevostavby. Nejčastější řešení je venkovní opláštění konstrukce dřevovláknitými deskami. Např. firma Insowool má certifikovanou stěnu Diffuwall 2010 a doporučují opláštění deskami Pavatex Isolair 60mm. Viděl jsem někde na internetu opláštění s deskami Steico Protect 40mm. Celkově se mi toto zamlouvá, že nejvíce izolace je v konstrukci. Ale teď můj dotaz, pokud místo těchto desek použiju desky Fermacell 12,5mm (popř desky DHF) a na ně mechanicky přikotvím (popř. i přilepím) minerální vlnu, měla by to být také difuzně otevřená dřevostavba jako např. tady kde také nelepili: https://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/13090-difuzne-otevrena-drevostavba-s-izolaci-rockwool-odpovida-pozadavkum-nemecke-phpp Ale co mě zaráží, že když je zvenku dřevovláknitá deska (Steico, Pavatex), stačí 4 - 6cm. Ale když je z venku jiná paropropustná deska, už se tam cpe alespoň 14cm vaty, nestačilo by to tedy takto?

Z interiéru: Fermacell, rošt s dřevovláknitou izolací 4cm, foliová parobrzda nebo parozábrana, konstrukce z kvh s dřevovláknitou nebo minerální izolací 180cm, fermacell, fasádní vata 5cm

Je pravda, že fermacell i dhf deska má vyšší difuzní odpor, ale ne nijak drasticky a navíc třeba fermacell je jen 12,5 mm. Ty dřevovláknité desky se mi moc jako vnější opláštění nezdají, protože mají objemovou hmotnost jen něco málo přes 200kg/m3 a to se mi zdá dost málo když některá fasádní vata má přes 150kg/m3 a celkově pevnost je dost malá na to, že je to venkovní stěna. Proto se asi vždy na interiérové straně konstrukce používá OSB deska jako zavětrování a ne např. foliová parobrzda, protože by konstrukce nebyla zavětrovaná ani z jedné strany????? Nebo se pletu a tyto dřevovláknité desky jsou dostatečně pevné na zavětrování konstrukce a můžu OSB nahradit folií?

Ta osb už je další vrstva navíc a také se to dost prodražuje, to už radši dám z venku vrstvu vaty a budu mít pevnější konstrukci. V interiéru budu totiž mít přiznané stropní trámy a vyřezávat osb a ještě fermacell....

Nechápu, proč, když není problém dřevovlákno 4cm a vychází to se správnou izolací na nízkoenergetický dům, proč by měl být problém fermacell + vata 4-6cm. V případě menšího poškození vnitřní parobrzdy nebo parozábrany by se vlhkost měla dostat ven stejně jako při použití dřevovláknitých desek??? Prostě bych to udělal tak jak píšu, protože je to pevnější, trochu levnější a pro mě i rychlejší a ta vrstva vaty navíc se mi nezdá jako takový problém, ale jistej si nejsem, protože jsem to nikde ještě neviděl. Proto prosím o radu, jestli s tím máte někdo zkušenosti, šlo by to takto?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček24.08.2018 00:13
Jan Strnad23.08.2018 22:52
Jiří Kubíček22.08.2018 16:29
Mirek Svejda22.08.2018 12:42
Jan Strnad22.08.2018 12:26
Mirek Svejda22.08.2018 11:32

Datum: 22.08.2018 16:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, fermacell i DHF desky jsou z difúzního hlediska pro difúzně otevřené konstrukce na vnější straně použitelné, mimochodem DHF desky jsou též dřevovláknité, jen s mírně vyšším faktorem difúzního odporu, než třeba jiné druhy těchto desek. Takže je to jen na vaší volbě, co si vyberete a co se vám bude lépe dělat. Co se týká síly izolace nebo dřevovláknitých desek, je to opět jen o tom, jaký chcete dosáhnout konečný součinitel prostupu tepla. Dřevovláknité desky se u takových staveb na vnější straně používají nejčastěji a na zavětrování jsou zcela vhodné, přijde ještě na ně vhodná stěrka a omítka. Jen se díky ceně nenavrhuje velká síla těchto desek. Co se týká vnitřní strany konstrukce, tam vždy musí být nějaká parobrzda, a to buď ve formě OSB desek nebo nějaké parobrzdné fólie, je to opět jen na vás, co zvolíte, jen bych nepoužíval klasickou parozábranu, protože byste to tím akorát difúzně uzavřel a ztratil výhody difúzně otevřené konstrukce, i když z hlediska možné kondenzace by to bylo v pořádku.

Datum: 23.08.2018 22:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky, to mě přesně zajímalo, takže všechny varianty by měly být z hlediska konstrukce i difuze v pořádku.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 24.08.2018 00:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, podle mne ano. U té varianty s dřevovláknem z venkovní strany a zevnitř místo OSB desek s parobrzdnou fólií je z hlediska pevnosti důležitý ten fermacell a dobře udělaný rošt, takže i tato varianta by měla vyhovovat.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 22.08.2018 11:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Nechápu, proč řešíte zda použít 4 nebo 6 cm izolace. Izolace je levná a dodatečně se navyšuje dost blbě. Radši rovnou použijte silnější izolaci.
Celkový tepelný odpor si můžete spočítat např. zde
https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/140-prostup-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubeh-teplot-v-konstrukci
Pokud Vám nevyhovuje dřevovláknitá deska v exteriéru, tak máte ještě možnost použít provětrávanou fasádu. Odhaduji, že to vychází levněji a i méně pracné než vnější minerální izolace a nějaká paropropustná fasádní stěrka.

Datum: 22.08.2018 12:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale mě nejde o to, jestli 4 nebo 6cm. Dřevovláknitá deska se běžně používá 6cm (někdy i méně), na vnitřní straně je parobrzda OSB. Pokud bych chtěl desku nahradit fermacellem a fasádní vatou také 6cm, a na vnitřní straně by byla foliová parobrzda, zda nebude problém se zkondenzovanou párou.

A taky ten fermacell se mi zdá pevný, ta dřevovláknitá deska ne. Asi ani neslouží jako zavětrování, ale jen izolace a nosič omítky. Nebo se pletu a dřevovláknitá deska je dostatečně pevná na to, aby na vnitřní straně nebyla osb deska?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 22.08.2018 12:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Z vnitřní strany by jste měl mít dostatečně únosnou desku. Např. pevnostní SDK. Pak montážní mezera, parobrzda, hranoly vyplněné izolací a vně dřevovláknitou desku s paropropustnou fasádou. Dřevovláknitá deska je pevnější než minerální izolace a taky se s ní lépe pracuje. Taky můžete na vnější stranu přidat další rošt vypněný minerální izolací, pak paropropustnou folii a provětrávaný záklop třeba Centris desky.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama