Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

zelená voda v bazénu

Autor: Petr Tuma
Datum: 27.08.2018 21:11
uživatel: 128322

Dobry den
Chtěl bych se zeptat zda někdo má zkušenost se zelenou vodou v bazénu?
Zkusil jsem dvakrát chlor šok a voda se nezlepšila. Prosím o radu.
Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Mrskoš08.02.2019 17:43
Jan Mrskoš08.02.2019 17:37
Petr Březina05.02.2019 13:15
Jan Mrskoš14.10.2018 16:15
František Rezek29.08.2018 21:30
Michal Mojžíš29.08.2018 20:10
František Rezek29.08.2018 07:03

Datum: 08.02.2019 17:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126515
reakce na ...
Proč každý rok napouštět bazén? Z toho asi obec moc radost nemá, zpracovat odpadní vodu a připravit novou. Když je vás pár v obci, tak je to znát. A sousedi z menšího tlaku po dobu napouštění taky asi nemaj radost. Já vím, já si to můžem dovolit...

A kdo má vodu s obsahem železa, tak po chlórovém šoku něco uvidí, co mu pak dá starost se té hnědé břečky dlouhým filtrováním a flokulováním zbavit.

Vodě se nic nestane, já mám stejnou vodu 60m3 přes 10 let. Pochopitelně ta voda se oživuje přidáváním čerstvé vody po častém odsávání dna a zpětném praní filtru (backwashing). Na jaře té skalice je nutno více, neb vše kolem kvete a voda též, na podzim méně.

Chlór - když ho nepotřebujeme na zničení řas - skalice to dělá lépe a levněji - je pak jen k občasnému zničení nejhorších bakterií - těch špatných - bez bakterií není života. Nač držet chlórovou hladinu 24/7?

Mimo bazén jsme daleko více pod hrozbou špatných bakteríí a přežijeme to - v práci, ve škole, při nákupech, v dopravě, atd. Když jeden den přidám trochu chlóru pro uklidnění duše (ani to není moc znát na měření), přece nemyslím, že druhý den mi tam naskákaj nové bakterie, aby se na mně vyřádily.

A když nemáme chlór na ničení řas, tak ta hladina pH také nemusí být akorát, skalici je to jedno, ta působí zrovna tak dobře při pH 7.3 jako 8. Chlór pro naše těla není moc zdravý a nízké pH taky ne, doktoři doporučují kompenzovat naše překyselení - zejména po vepřových hodech, nejen vnitřně (na př. jedlou sodou), tak i vně zásaditými koupelemi.

Tělo pro zpracování vepřového a jiných mas si musí produkovat kyselinu, která to krvi nedělá lehké, neb krev si musí držet velmi přesné pH (7.3). A pro bazénové materiály, dlaždičky i folie, nízké pH taky moc nesvědčí.

Autor: Jan Mrskoš
Datum: 14.10.2018 16:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V Německu je Cu v pitné vodě dovolena dokonce 2ppm, tedy skalice 8 - 10 ppm (mg/l). Ale to neznamená, že přestoupením toho limitu se voda stává jedovatou. To je při pozorování dlouhodobého požití té vody, že je to pro organismus nezdravé. (A jak jsem se dočetl na studiích měřených v různých městech, klidně k tomu dochází u rozvodu městské pitné vody - Internet.)

To ovšem pool shopy nechtěj slyšet a straší se zelenými vlasy a že Cu se nedá odbourat z odpadu. Přitom, když se čte, co je na bazénových forech, nejčastější slovo "zelené" jsou ne vlasy, ale voda, druhé slovo, "zoufalost".

To při používání jenom chloru proti řasám. Což působí také, ale jen když ta hladina chloru je denně držena vysoko a k tomu se udržuje pH kolem 7,2, což obojí je starost a drahost. A stejně se stane u někoho, že najednou po dlouhém čase bez problémů to najednou hapruje a není vysvětlení proč.

Skalice modrá má jednu nevýhodu, je levná a nemusí se denně starat, jednou za 2 týdny lžíci skalice a zapomeň na pH... Na uklidnění proti bakteriím (neb skalice nedesinfikuje vše) je možno trochu chloru jednou týdně přidat, nicméně ne tolik jako chloroví nadšenci.

A také neradi slyší, že existují lékařské studie, dokazující škodlivost chloru v bazénové vodě, nejen pro děti a pro ty, co mají alergii na chlor a astmatiky. To vše se dá vyhledat na Internetu.

Autor: Michal Mojžíš
Datum: 29.08.2018 20:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116486
reakce na ...
Dobrý den,

využiji dotaz k souvisejícímu dotazu týkajícímu se zelené vody, na který jsem nenalezl odpověď: je chlor šok (Savo) kompatibilní se salinátorem (vzhledem k tomu, že produkuje rovněž chlór)? Nebo se zelená voda řeší pouze intenzivnějším chodem salinátoru?

Autor: František Rezek
Datum: 29.08.2018 21:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
V obou případech je účinná látka chlor.Nejlevněji chlor vyjde z chlornanu sodného cca 5x tolik jako v savu.samotný chlor nestačí k zastavení růstu řas proto ta měď.Mám bazén 45m3 a chemie mě stoji do 500kč za sezonu.

Autor: František Rezek
Datum: 29.08.2018 07:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Dobrý den,
na řasu je nejlevnější měď.Kupte si test na měď a udržujte hodnotu okolo 1,5g/m3.Tato hodnota je ve většině států EU pod urovní pro pitnou vodu.Měď doplńujte skalicí modrou jednou za 14 dní cena pár Kč.

Autor: Petr Březina
Datum: 05.02.2019 13:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109569
reakce na ...
Souhlasím, jedu 3. sezonu na modrou skalici a vše v pohodě.
Napouštím každý rok celý bazén, na začátku "zasypu" chlor šokem a po ohřátí nad cca 19° nasypu modrou skalici tak abych měl hodnotu do 2mg/l
Tato hodnota potom docela klesá, jak dochází k reakci s nečistotami.
Při koupání udržuji hodnotu na cca 0,8-1,2mg/l jak se podaří.
pH = HCL

Autor: Jan Mrskoš
Datum: 08.02.2019 17:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moje odpověď na výměnu vody - viz nahoře

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama