Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

PENB B a realita

Autor: David Dvořák
Datum: 29.08.2018 15:18
uživatel: 128335

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9 obrázek č. 10
Zdravím Vás, prosím o odpověď pro laika, který o PENB četl aspoň pár řádků až dnes. Přišel jsem k prvnímu domu od developera (ve stavu hrubá, okna, dveře, omítky, rozvody, nejsou stropy a podlahy), který se mi líbí a o který bych měl zájem. PENB posílám v příloze. V realitě je plyn přiveden na pozemek, je tam komín a příprava na krbová kamna a po zemi roztahaných v ne úplně top formě pár topných kabelů. Nemám z toho dobrý pocit. Teď nevím, jestli do toho budu muset měsíčně sypat majlant nebo budu prvně platit ranec na zprovoznění a pak pravidelně měsíčně majlant, atd. Jestli zůstat u těch kabelů nebo dodělat plyn, což už půjde dost špatně a hlavně mi není jasné, na co mi je takový průkaz, když si to pak borci postaví úplně jinak podle svého. Může z toho průkazu vyčíst někdo něco důležitého a říct mi to? Omlouvám se za formu dotazu. Díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď01.12.2018 17:07
Jiří Kubíček30.09.2018 12:04
David Dvořák19.09.2018 11:20
Jiří Kubíček30.08.2018 13:17
David Dvořák29.08.2018 22:06
Jiří Kubíček29.08.2018 21:08

Datum: 01.12.2018 17:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,

průkaz energetické náročnosti budov slouží jen k porovnávání budov mezi sebou za standardních podmínek. Standardní podmínky však nejsou zcela stejné, jako skutečnost. Proto jsou běžné poměrně velké rozdíly, i v řádu několika desítek procent. Průkaz ENB, pokud je spočten v souladu s legislativou, dává základní vodítko. V současnosti jsou si jeho tržního významu na ocenění prodávané budovy velmi vědomi nejen developeři, ale i někteří zákazníci kupující domy a byty. Bohužel se lze proto setkat i s tím, že hodnoty v průkazu nejsou zcela správně spočteny a většinou je to v neprospěch kupce budovy. Také se vychází z dat, která jsou stanovena jako měsíční průměr. Toto bylo u vytápění možné dříve, když se tepelné ztráty například rodinných domů pohybovaly okolo 25 a více kW a pro výpočet potřeby tepla na vytápění vyhovovala denostupňová metoda.

Pro mnohé "kupodivu" si těchto nesrovnalostí všimli na úrovni Evropské komise a aktualizovaná legislativa nařizuje přejít na výpočet průkazu z měsíčních průměrný dat na hodinové průměry. Opět půjde o srovnání s určitým standardním domem, ve standardním režimu použití, ale mnohem přesněji budou zachyceny různé odběrové špičky a poklesy. Tím se hodnoty v průkazu přiblíží skutečným, ale nikdy to nebude na 100 %. Stačí si jen uvědomit, jak se různí spotřeba teplé vody, spotřeba tepla na vytápění ložnice, toalety, intenzita větrání atd., vždy podle osobních zvyklostí. Takže ani po zpřesnění nebude průkaz ENB absolutně přesným podkladem pro další výpočty. Naopak, průkaz ENB má být vždy spíše druhotným výsledkem projektu.

Ovšem pro prodej a nákup budovy je jeho význam značný. Neboť co je platné kupci, když mu prodávající předloží faktury za spotřeby energií za poslední rok, když v domě třeba nikdo nebydlel, nebo jej využíval jen ve snížené míře? Jsou to skutečné a pradivé podklady, ale kupce uvedou v omyl.

Je fakt, že význam průkazu ENB na rozhodování lidí závisí na velikosti nabídky budov k prodeji. Pokud je nabídka malá, většina zákazníků nakupuje to, co je, a význam průkazu ENB jako pomocného výběrového kritéria klesá. Současný trend stěhování lidí do městských aglomerací se nedostatkem bytů a domků posílení významu průkazu ENB nenahrává, a i proto ho může širší veřejnost chápat jen jako další prvek byrokracie.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 29.08.2018 21:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, hodně věcí jste tam zabarvil. Jaký je půdorysný tvar a rozměry toho bungalovu (můžete dodat půdorysný plán a řez toho domu) ? Jaká je vnitřní světlá výška domu ? Jaká je vnitřní plocha toho domu (předpokládám někde mezi 65 - 70 m2) ? Bude mít ten dům rekuperaci ? Kde ten dům stojí (kvůli určení klimatického pásma) ? Bude mít ten dům okna s izolačními dvojskly nebo trojskly ? Je potřeba upřesnit TZ domu a k tomu potřebuji znát odpovědi na uvedené otázky, ale vzhledem k velikosti domu by měly být TZ malé a podle toho se pak odvíjí nějaký ekonomicky výhodný návrh vytápění.

Datum: 29.08.2018 22:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, děkuji za odpověď. Zabarvil jsem pouze telefony, jména, čísla razítek atd. Potřebujete něco z toho? Program je Průkaz 2013 verze 3.3.7. od Protechu. Jedná se dvoupatrový dvojdomek, obdélník. Užitné plochy jsou 71m2 1.NP+70m2 2.NP. Rekuperace není, izolační trojskla, jižní morava 310mnm, světlá výška je 2,65m na patro, nemůžu to z toho obrázku projektu o velikosti 100kb rozluštit. Děkuji.

Edit: Tohle je jediny vyuzitelny nakres co mam, jinak to jsou jen kosticky. I ten PENB jsem tak dostal.
https://www.dropbox.com/s/d3q2tm5iphcdx3t/P%C5%AFdorys.jpg?dl=0
Edit2: Teď mi přišly emailem všechny výkresy v čitelné formě, takže výšku jsem upravil na 2,65m a řez připojuji.

Datum: 30.08.2018 13:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, tak to je hodně zvláštní, protože v tom PENB je energeticky vztažná plocha 89 m2 a plocha podlahy na zemině též 89 m2, z čehož jasně vyplývá, že by to měl být bungalov. V případě, že jsou vytápěná a užívaná dvě stejně velká podlaží, pak musí být energeticky vztažná plocha 2x 89 = 178 m2. To je první zásadní chyba toho průkazu, která pak ovlivňuje všechny výchozí hodnoty. U toho zabarvení mi chybělo hlavně umístění a fotografie domu, píšete o jižní Moravě, ale celá jižní Morava není ve stejném klimatickém pásmu, i když většina je v mírném, budu tedy počítat mírné klimatické pásmo. Další věcí je, že v PENB je počítáno s dvojsky, vy píšete, že budou trojskla. Vzhledem k tomu, že se jedná o řadovku, tak to vypadá, že ochlazované plochy jsou v PENB spočítány dobře. Upravil jsem tedy dvojskla na trojskla a měrné TZ prostupem vyšly 80,8 W/K, což znamená v mírném klimatickém pásmu s venkovní výpočtovou teplotou -12°C a vnitřní 21°C TZ prostupem cca 2,7 kW. TZ větráním při vnitřním objemu vzduchu cca 378 m3 a průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vycházejí cca 1,3 kW, celkové TZ bez rekuperace tedy cca 4 kW. Nyní čím při takových TZ vytápět a ohřívat TV.

Plynové vytápění se u novostavby zpravidla nevyplatí. Když si započítáte dovedení plynu až do domu, komín pro plynový kotel, kondenzační kotel, zásobník TV a veškerý instalační materiál kolem toho, můžete se bez problémů dostat i na 100.000,-Kč a výše. K tomu budete mít horší sazbu EE pro domácnost a při tak malých TZ mohou nastat problémy s cyklováním kotle. To už rovnou můžete zvolit nějaké tepelné čerpadlo vzduch/voda za rozumnou cenu (nemusí to být zrovna TČ za 250.000,-Kč, kolem 150.000,-Kč kompletní instalaci slušného TČ seženete) a budete na tom lépe. TZ 4 kW jsou zrovna takovou tou dělící čarou mezi el. vytápěním a volbou TČ, ale ještě byste měl splnit limit neobnovitelné primární energie, takže jen samotnou elektřinou to řešit nejde. Často ale ani nestačí přidat obyčejná krb pro radost a je potřeba např. přidat do nějakého největšího otevřeného prostoru klimatizaci, což je v principu TČ vzduch/vzduch, které v létě chladí a v zimě vytápí, nebo podle počtu osob v domě lze ohřev TV řešit místo el. bojleru též např. pomocí klimatizace napojené přes výměník na zásobník TV. Rozhodování to při takových TZ není jednoduché, ale osobně bych už spíše u vás volil teplovodní systém, nejlépe teplovodní podlahové topení v celém domě, protože máte možnost výměny topného zdroje a nikdy nevíte, jak se bude v budoucnu zdražovat elektřina.

Osobně bych tedy vybíral mezi těmito variantami:
- rovnou pořídit TČ vzduch/voda i s ohřevem TV a všude dát podlahové teplovodní vytápění + obyčejný krb pro radost, ale nemusí v domě nutně být
- pořídit elektrokotel s teplovodním podlahovým vytápěním + v přízemí do toho největšího prostoru dát klimatizaci + ohřev TV řešit jinak než jen el. bojlerem (od 4 osob v domě a více) + obyčejný krb pro radost

Datum: 19.09.2018 11:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Kubíčku. Moc děkuji za odpověď. Omlouvám se za moji pozdní, ale vypadalo to, že z celého domu sejde. Teď se to nějak posunulo a v tuto chvíli se to chystá na variantu el. podlahové topení + boiler + krb. Případně je v zásobě do největší místnosti vzduch/vzduch. Chci se zeptat na TZ, protože co mám nabídky od firem na tu podlahovku, tak to jedni spočítali na 6,9kW a nabízejí výkon topných prvků 11,7kW. Druzí nabízejí výkon cca 10 - 13,8kW. Je to normální? Děkuji, mějte se pěkně.
Jestli to patří do jiné sekce, prosím o přesunutí.

Datum: 30.09.2018 12:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, já jsem vám uvedl čisté reálné TZ toho domu. Každá topná soustava by měla mít nějakou výkonovou rezervu a topenářské firmy s tím počítají, i když 11,7 kW při TZ 4 kW je dost přehnané, osobně si mi zdá dost i těch 6,9 kW. Problém je ještě v tom, že mimo celkový výkon topné soustavy je důležité vědět TZ každé místnosti zvlášť, protože TZ domu nejsou rovnoměrně rozložené podle podlahové plochy (jiné měrné TZ má rohová místnost domu a jiné zase nějaká místnost ve středu domu), podle toho by pak měl být spočítán topný výkon pro každou místnost. Jinak vzhledem k vašim TZ domu a budoucím zvyšujícím se cenám EE bych čistě el. vytápění nevolil, dejte do domu raději teplovodní soustavu, i kdyby to bylo zatím s elektrokotlem.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.