Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Hluk ventilátoru s DC motorem

Autor: Filip Bradáč
Datum: 29.08.2018 16:21
uživatel: 128336

Dobrý den,
zakoupil jsem stropní ventilátor s DC motorem, konkrétně: CasaFan 312217 ECO GENUINO.

Motor po zapnutí vydává konstatní pískavý zvuk (nehledě na výkon), přirovnal bych to ke zvuku CRT televize. Je takový zvuk u těchto motorů normální?

Díky, Filip.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
metball iGIN20.06.2019 11:13
Subhash More19.06.2019 09:10
Jozef Homola30.01.2019 18:00
Filip Bradáč30.01.2019 16:22
Jozef Homola30.01.2019 14:58
Filip Bradáč30.01.2019 13:57
Filip Bradáč30.01.2019 13:57
Josef Touš27.01.2019 11:24
Jozef Homola27.01.2019 11:09
Josef Touš27.01.2019 10:32
Jozef Homola26.01.2019 21:57
metball iGIN26.01.2019 21:35
Josef Touš26.01.2019 18:48
Petr Zíka26.01.2019 17:57
Jozef Homola25.01.2019 17:04
Filip Bradáč25.01.2019 16:44
metball iGIN25.01.2019 16:01
Filip Bradáč25.01.2019 13:57
Pavel Nedbal29.08.2018 21:26

Datum: 20.06.2019 11:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
4PlenoTitulo SM, English Writing ...

The Crucial Task depend on the FACT,
that the Frequecy Distribution of ENERGY
of the LOW SPEED FAN (3- TO 5- BLADES especially)

is concentrated on the very low frequecy...
... and distributors know, that FILTRING (filter A, or B)
is very Good for MarketING ...

SelfPronounced Physical Ombudsman

Autor: Subhash More
Datum: 19.06.2019 09:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130439
reakce na ...
I have join the discussion now it is the place i was searching for. To gain knowledge and search for some learning discussion.
Thanks

Autor: Josef Touš
Datum: 26.01.2019 18:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100402
reakce na ...
Z toho, co se dá zjisti na webech je jisté, že ventilátor je poháněn EC motorem, což inzeruje výrobce:
https://www.ventilator.de/deckenventilatoren/casafan/eco-genuino/eco-genuino-152

a někteří prodejci hodně výrazně:
https://www.amazon.de/Unbekannt-Deckenventilator-312217-ECO-122-Massivholz-Lackiert/dp/B07CXMWBTB/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1548518169&sr=8-1&keywords=CasaFan+312217+Eco+Genuino

a potvrzují to i parametry toho ventilátoru jako je 7W příkon a 25 let záruka na motor uváděná na webu výrobce , viz první odkaz… i ta „redukovaná“ uváděná v ČR…

EC není DC neboli klasický stejnosměrný motor. Víc o EC motorech viz například:
https://e-konstrukter.cz/novinka/jaky-je-rozdil-mezi-ac-dc-a-ec-motory.
Že se nejedná o stejnosměrný motor, potvrzuje i obrázek zapojení z manuálu…

Co s tím:
Předpokládám, že jste to koupil zde:
https://www.gavri.cz/stropni-ventilatory/casafan-312217-eco-genuino-orech/

Tento prodejce na viditelném místě inzeruje, že tento výrobek pohání DC motor. Na poněkud skrytém místě mnohem níž vlevo uvádí Typ motoru : DC střídavý , což považuji za matoucí nesmysl, ve skutečnosti to není DC a už vůbec ne střídavý (AC moto)r, ale EC motor.

Toto zjištění dává reálnou šanci zakoupený produkt prodejci vrátit ještě i dnes, protože Vám dodal zboží, které má podstatné vlastnosti jiné = neodstranitelné vady o proti tomu, co inzeroval a co jste si v dobré víře u něj objednal.

Jinými slovy: pokud byste věděl, že výrobek je poháněn motorem, který není stejnosměrný, ale motorem EC, který vyžaduje spoustu elektroniky, která mívá tu vlastnost, že může i vydávat pískavé zvuky, pak byste si takový výrobek určitě nekoupil, protože nemáte zapotřebí si ničit domácí prostředí nějakým nepříjemným pištěním…

Výše uvedené je tedy nezpochybnitelným důvodem pro odstoupení od kupní smlouvy pro nedodržení kvality při dodání. Toto prodejci sdělte a pošlete mu produkt zpět. Prodejce je povinen Vám do 14 dnů od oznámení mu odstoupení od kupní smlouvy vrátit veškeré Vaše výlohy s nákupem a vrácením zboží spojené. Pro úplnost připomínám, že i kdybyste na vadu zboží neupozornil prodejce již dřív (což jste učinil), máte na to dle OZ půl roku od převzetí zboží.…

Podrobnosti se dočtete nejlépe na webu dTestu…

Autor: metball iGIN
Datum: 26.01.2019 21:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"... pokud byste věděl, že výrobek je poháněn motorem, který není stejnosměrný, ale motorem EC, který vyžaduje ..."

Ave PT VeleVážený JT
...
a Hluboce Smekám.

SFO

PS:
... a Také Pevně Věřím a Doufám,
že nebudete pozván k Podání Vysvětlení na Hospodářskou Kriminální Policii.

PPS?
Institut Neznámý Pachatel má mnohá, právníky oblíbená, přesto Temná, Zákoutí.

PPPS:
A krom toho, je to (podání in pluralis) ztrátu ČASu, peněz a ObranySchopnosti Státu!

iGoNY

Douška?
KaziŠUK či KaziM..ka, to se v současné době na ZemNéPloše Moc NeNosí ...

O>]:-)

Autor: Jozef Homola
Datum: 26.01.2019 21:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
http://www.henleyfan.com/blog/dc-vs-ac-ceiling-fans/

https://www.creoven.co.uk/ceiling-fans/direct-current-fans/

Datum: 27.01.2019 11:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, pane Homola

na 1. odkazu píší v úvodu podstatu:

"DC znamená stejnosměrný proud, AC střídavý proud. AC mění směr 50krát za sekundu. Oba existují již dlouhou dobu a DC se používá v bateriích..."

Dále v tom článku zmiňují vývojový stupeň bezkartáčových DC motorů s elektronickou komutací a nakonec se dostali k poslednímu motoru, který je běžně označován jako EC, což v tom textu jaksi nepoužívají a vrátili se k označení DC, což je matoucí, viz úvod toho článku v odkazu...

Jak pohon označují různí prodejci je důležité až ve chvíli, když to zmate zakazníka, který pod pojmem DC vnímá překlad "přímý proud", tedy stejnosměrný, který se "vyskytuje v bateriích"...

A zde není vůbec dúležité, že EC pohon je mnohem efektivnější, ale to, že DC pohon byl klasicky napájen usměrněným AC napětím (což neumělo "pískat" , leda "bručet"...).

Pan Bradáč se může jako zákazník bránit i tím, že ventilátor vydává nepříjemný zvuk (má to i velmi dobře zdokumentované - na rozdíl od prodejce...) a podstoupit kalvárii dokazování případně soudní (letitý) proces, který by mohl i vyhrát... Jako vhodnější se mi ale jeví to, co jsem už popsal: zboží má jiné, pro zákazníka neakceptovatelné a neodstranitelné vlastnosti, než co je v eshopu inzerováno...

Přeji pěkný den,
JT

Datum: 27.01.2019 10:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím Vás, mi,

škoda že asi nejsem schopen zcela pochopit, co vše jste mi / nám chtěl sdělit...

Datum: 27.01.2019 11:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://www.researchgate.net/publication/229163635_Electronically_commutated_motors_for_fan_applications

Omlouvám se vypadl mne tam jeden odkaz na principy těchto pomaluběžných motorů BLDC (bezkartáčové jednosměrné). Vyznačují se úsporou, tichým chodem a dlouhou životností. Vzhlem malým otáčkám musí mít velký točivý moment (velká ramena vrtule) a to se dosahuje mnoha vyniklými póly na velkém průměru. Zatímco u klasického DC motoru jsou magnety na statoru, tak zde jsou na rotoru a vícepolóvé než běžně 2 magnety.

Datum: 30.01.2019 13:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za rozbor, to by mohlo vyjít, akorát se zeptám, mám s tímto šanci i když se jedná o nákup do firmy?

Datum: 30.01.2019 14:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud je to dotaz na mne, tak se přiznám, že nerozumím otázce.

Datum: 30.01.2019 16:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No jestli náhodou nevíte, zda mám právo vrátit zboží do půl roku i v případě, že je zboží nakupováno na ičo. V takovém přípdě se totiž vztah s prodejcem řídí obchodním zákoníkem, ale když nakupuji jako soukromá osoba, tak se tento vztah řídí občanským zákoníkem. Ve zkratce, pokud nakupuji jako soukromá osoba, ochrana mě, jako zákazníka je větší.

Datum: 30.01.2019 18:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V tomto neporadím.

Datum: 30.01.2019 13:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za rozbor, to by mohlo vyjít, akorát se zeptám, mám s tímto šanci i když se jedná o nákup do firmy?

Autor: Pavel Nedbal
Datum: 29.08.2018 21:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112823
reakce na ...
Vážený pane Bradáči,
reklamujte jej.
Příčina: typický doprovodný zvuk spínaného zdroje, nebo měniče, vlastní zvuk vydává nedobře fixované vinutí, nebo jádro transformátoru, nebo tlumivky, nebo chvění vinutí elektromotoru, nebo jiná součástka, která buzena vysokou frekvencí mechanicky kmitá. Může to být vada celé série. Někdy výrobce volí takovou spínací frekvenci, která už je v ultrazvuku a není slyšet. Pak to ale může být stále nepříjemné třeba psům.

Datum: 25.01.2019 13:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den ještě jednou,

Psal jsem na technické oddělení daného eshopu a po zdlouhavé komunikaci mi nabídli, ať větráky pošlu zpět, že to prověří. Tím jsem tedy větráky na Vaše doporučení reklamoval. Bohužel mi odpověděli, že se u nich závada neprojevila ani u jednoho stroje a tak mi v první půlce ledna zase přišly zpět.
Hlučnost větráků je prý do 25 dB a žádný pískavý zvuk nezaznamenali. Pískavý zvuk u mě zaznamenalo několik rozdílných osob ( a několik také ne) včetně jedné aplikace (zkoušel jsem pouze 1).
Pro ilustraci přidávám screeny, jeden s peakem v cca 15 KHz (zaplý větrák) a druhý za "úplného ticha" pro srovnání.

Po ukončení reklamačního řízení se mě technik ještě ptal, zda není možné, že nějak části nebyly dotaženy, nicméně na můj doraz, které by to mohly být, už neodpovídá.

Chtěl bych se tedy zeptat, jestli nevíte, na jaké součásti si dát při montáži pozor? Mně osobně přijde, že se žádné elektronické součásti nijak nedotahují.

Nevíte případně, jak se bránit? Má smysl psát výrobci do Německa?

Budu rád, za jakékoliv rady a postřehy, vzhledem k tomu, že jde o větráky dohromady za 20 tisíc, čekal bych o dost větší podporu.

Filip Bradáč

Autor: metball iGIN
Datum: 25.01.2019 16:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ave,
0) https://gavri.es/img/cms/ventiladores-de-techo-casafan/manual-ventilador-techo_casafan_genuino_3122xx-aleman-ingles-italiano-frances.pdf.pdf

1) pěkná data, snad upřesnit mikrofon a jím způsobené "nestandardní zkreslení filtru", neb pak by vysoké frekvence "celkově lépe maskovali ten peak",

2) podle uživatelského manuálu bych trochu rozporoval, že ventilátor je poháněný
S T E J N O S M Ě R N Ý M
zdrojem proudu :-)

SFO

PS?
Jo, i podle mne "je to" mechanická záležitost v měniči...

PPS:
... a protože NEJDE O DC motor...

PPPS:
... tak to prodejci ani nedokážete, že "někteří" holt slyší i 15 kHz.
A nemusej to být ani PSI :-)

Douška?
Dokonalost se skládá z maličkostí. Tady, aby vyrobili "pětikvalt", tak krapítko šáhli vedle ...

Datum: 25.01.2019 16:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za příspěvek. Jelikož se jako elektrotechnik moc nevyznám, tak se zeptám co je myšleno body 1 a 2. :)

Pokud je to mechanická záležitost v měniči, dá se s tím něco dělat nebo aspoň zjistit, jestli je to pravda a pak s tím něco dělat? Myslím vlastními prostředky.

Ohledně dalšího bodu, ten motor by právě měl být DC.

A k poslednímu, já přece prodejci nic takovýho dokazovat nemusím, snad to každý měřící zařízení naměří stejně a minimálně by na to měl upozornit, to že to někdo slyší není moc výjimečný, lidi slyší i vyšší frekvence... ://

Datum: 25.01.2019 17:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslím si, že to není DC motor. Ten když je komutovaný elektronicky (BRUSHLESS), tak má "více drátů". Jedině když má elektroniku integrovanou v sobě jako třeba některé typy MAXON, pak stačí 4 přívody. Vypadá na běžný 3f nebo 1f s měnitelnou frekvencí.

Autor: Petr Zíka
Datum: 26.01.2019 17:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
https://e-konstrukter.cz/novinka/jaky-je-rozdil-mezi-ac-dc-a-ec-motory
https://www.ebay.co.uk/itm/Ceiling-fan-CasaFan-312217-ECO-GENUINO-122-walnut-matt-black-/132737212953
Podle mne jsou dvě možnosti:
1. Na vstupu je měnič 230V/nižší napětí pro elektroniku+motor, a ten píská. Možná by stačilo rozebrat a zalít trafo nějakou hmotou k tomu určenou (nejlépe s využitím vakuové komory). Fakt dost pracné.
2. Píská vinutí motoru případně jeho budič. Pak by se frekvence zřejmě měnila při změně otáček. Platí totéž - zalít vinutí či součástky kolem budiče - často tam bývá nějaká tlumivka.
Pro zákazníka: Reklamovat, asi nějak takhle: Podívejte, já jsem si koupil extra tichý ventilátor, ale on píská na 15kHz. Buďto mi vrátíte peníze, nebo mi ho vyměnite za tichý. Jestli se Vám to nelíbí, můžeme se soudit, ale pak mi zaplatíte soudní výlohy a znalecký posudek. Holt vy těch 15kHz neslyšíte, ale já ano.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.