Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Regulator tahu, s externím přisáváním

Autor: vit Matrka
Datum: 31.08.2018 14:46
uživatel: 128341

Zdravím všechny.
Nastíním situaci : slušně zaizolovaný domek ( 15cm polystyren, dřevěná eurookna dvojsklo, 2 patra, komín nový keramická vložka izolovaná v keramzitové tvárnici. celková délka 7m sopouch 2m nad podlahou ( komín je založen na čisté podlaze)
má jak vybírací dvířka tak větrací mřížku a odvod kondenzátu
budu osazovat krbovou vložkou s teplovodním výměníkem, požadovaný tah 12Pa, při teplotě spalin 250 stupnu očekávám něco jako 28Pa, je nutné teda použít regulator tahu.
Viděl jsem 2 provedení jedno na kouřovod a jedno místo vybíracích dvířek, evidentně obojí funguje. Zajímá mě jedno a to zda je možné regulátor tahu napájet externě přivedeným vzduchem stejně jako budu dělat externí přívod vzduchu do krbových kamen. jelikož se jedná o 2 otvory tak bych rád věděl zda to je nutné nebo možné aby mi regulace tahu "nesežrala vzduch" a nestalo se to že nebude dýchatelno. díky za věcné odpovědi

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Dítě05.09.2018 17:09
Jaroslav Dítě03.09.2018 19:10
Jan Leksa03.09.2018 16:57
metball iGIN03.09.2018 16:46
Jan Leksa03.09.2018 13:20
Jaroslav Dítě31.08.2018 17:15

Datum: 03.09.2018 13:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101713
reakce na ...
Ano, vaše úvaha o nutnosti přívodu vzduchu pro tlakové vyrovnání a funkci zadního větrání komína je správná.

Autor: metball iGIN
Datum: 03.09.2018 16:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave PT JL,
jak se jako profíci vyrovnáváte
s kmitáním spalin a "přisávaného falešného luftu"
ve spalinové cestě?

Předpokládám, že "neřešíte" :-)

Přesto, dobře navržený komín kmitáním netrpí, regulátory tahu to naopak mají jako "fíčuru"=podstatnou vlastnost (nikoliv chybu = BUGGU :-) ...)

Samozvaný Fyzikální Ombudsman

PS:
Obzvláště pěkné to pak je, když vysvětlujete, kdy a jak nakládat další dávku dřeva.

PPS:
Docela se těším, až budou doporučovány samotahové hlavice i na komíny "pastóšek".

PPPS:
Na druhou stranu musím uznat, že to s Ovis Vulgaris v dnešní době masových (des)informačních kampaní nemáte (profíci kominíci a spalináři) ani o trošičku lehčí,
než to kdysi měla Mařka Terezka a její Osvícený Syn.

iGoNY

Autor: Jan Leksa
Datum: 03.09.2018 16:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101713
reakce na ...
Dobrý den,
jako prostý sazometník se vyrovnávám se zadáváním vlivu regulátoru tahu do výpočtu poměrně lehce jen za pomoci pouhé trojčlenky. V hodnocení mám vyjádřen přebytek tahu i v %, o ten pak poředím teplotu spalin v místě instalace a navýším hmotnostní tok spalin v té či oné části spalinové cesty... To vše za předpokladu dodržení ostatních normových hodnot :-)

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 05.09.2018 17:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pane Leško. Je možné s vámi navázat kontakt?

Datum: 03.09.2018 19:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O těchto neřestech regulace tahu přisáváním by byla dlouhá řeč. Nicméně, kromě škrticí klapky na nepřesně napasovaný komín nikdo nic nevymyslel a toto zařízení je schválené. Řada kotlu s nuceným tahem má aspoň regulovaný ventilátor podle teploty vody a teploty spalin.

Datum: 31.08.2018 17:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S regulátorem tahu s přisáváním mám špatné zkušenosti. Potřeboval jsem tah snížit cca o 1/3. Použil jsem tento regulátor s přisáváním vzduchu na kouřovodu. Výsledek byl ten, že jsem měl dokonale odvětranou kotelnu a dosažené snížení tahu bylo stejně nedostačující.
Od té doby doporučuji kombinaci se škrticí klapkou. Škrticí klapka provede hrubou regulaci a regulátor tahu pouze vyrovnává rozdíly vzniklé rozdílností počasí. Je to pro vás ale problém, protože regulátor musí být před klapkou ve směru proudění spalin. Tedy kamna, regulátor škrticí klapka. Jinak jednoduché řešení je : teploměr na kouřovodu a podle teploty spalin a intenzity hoření nastavit škrticí klapku.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.