Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Solarni kolektory na ohrev vody

Autor: tereza tereza
Datum: 06.09.2018 15:09
uživatel: 128380

Dobrý den,

stavime baracek a myseli jsme, ze si poridime solarni koletrory, ale pouze na ohrev vody. Co jsem se tak docetla na forech, tak to moc velkou navratnost nema, ale stejne, nez to uplne zavrhnu, tak jsem se chtela jeste zaptat vas, co mate nejakou zkusenost, jestli to ma opravdu cenu nebo ne.
Bylo by to pro 2 osoby do budoucna max. 4 a baracek je mensi, 120 uzitkove plochy.
Jako dalsi zdroj by byl plynovy kotel, tepelne cerpadlo nam prijde jako dost draha zalezitost a pro nas teda nedostupna.
Co jsem tak procitala diskuze, tak se nejvice mluvilo o deskovych kolektorech REGULUS (u teto znacky jsem vybrala konkretni sestavu SOL250/2, 2 kolektory + zasobnik 250l) a dale o trubicovych kolektorech znakcy APRICUS (tady bych se priklanela k variante AP30/300, 30 trubic, 300l zasobnik). Samozrejme, ze tech zminenych znacek bylo vice, jako Viesmann, Schlieger atd., ale bohuzel k nim nebylo moc informaci.
Libili se mi spis ty trubicove kolektory a to z duvodu ohrevu vody i v zimnich mesicich, ale nikde neni jednotny nazor, spis je to tak,ze polovina je pro deskovy a druha pro trubicovy kolektory.
Spis se zeptam takto , ma to vubec nejakou navratnost, pokud koupim jeden z tech dvou zminenych systemu, pokud nas teda bude max.4 v rodine? Jinak bydlim ve stredoceskym kraji a orientace pripadna by byla na Jih.
Dekuji moc predem za kazdou radu a poznatek, bohuzel si nevime vubec rady.
Tereza

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
Datum: 18.04.2019 08:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,
vývoj v cenách energií je v současnosti stále méně předvídatelný. Nikoliv jen tím, že by určitá energie byla či nebyla, ale i politickými zásahy, které mění trh mnohem rychleji, než pokud by šlo jen o zvýšení či pokles nabídky.
Zvažte, co asi udělá nárůst poptávky po elektřině s nástupem prodejů elektroaut, což lze v současnosti považovat za politické rozhodnutí, nikoliv přirozený vývoj trhu.
Nejsem analytik, je to jen můj osobní názor z pohledu sledování nejen českých, ale i zahraničních médií.
Pokud máte peníze na řešení, které sníží spotřebu energií v domě, myslím, že je dobrý čas k tomu je takto využít. Při životnosti zařízení 20 a více let může být zajímavá i prostá návratnost okolo 10 až 15 let. Ono jde i o to, že inflace, aneb každoroční znehodnocování pracně vydělaných peněz, je sice oficiálně údajně okolo 2,5 procenta, ale pokud se podíváte na inflaci v cenách prací řemeslníků, tak to je trochu jiná kapitola. A k tomu pochopitelně roste cena materiálů atd. Investici do vlastního majetku vám nikdo "nevytuneluje".
U termosolárů je výpočet návratnosti extrémě závislý na skutečné spotřebě teplé vody a případně i ochotě spotřebitelů se trochu přizpůsobit tomu, jak svítí Slunce. Čím větší spotřeba, více osob v domě, tím lépe, protože s tím klesají měrné náklady (nikoliv absolutní tedy cena za celou instalaci).

Autor: Josef Hodboď
Datum: 12.02.2019 20:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud jde o teplou vodu pro 2 osoby, tak je lepší na tepelný solár zapomenout, pokud v tom nevidíte vyšší princip a nebo to nemá ještě jiné důvody. V diskuzi se neřeší technické problémy, například problém přehřívání, když se neodebere v létě tepla voda atd. Měrná cena investice do bezpečně provozovateleného soláru na teplou vodu jen pro 2 osoby je poměrně vysoká. Lze si nechat udělat základní návrh, třeba od Regulusu, ale musí se zdůraznit 2 osoby. Pro 2 osoby bude stát teplá vody jinými způsoby řádově 4000 Kč za rok. Solárem uspoříte okolo 2000 Kč. Pro návratnost 10 let by tedy neměl být dražší než cca 20000.
Ceny se však mění každou chvíli, takže je třeba počítat aktuálně a s nějakou perspektivou. Na druhou stranu, kvalitně provedená, nepředimenzovaná solární soustava, bezpečná proti krupobití, vydrží desítky let, jak dokazují některé instalace z let i před rokem 1989.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 12.02.2019 20:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud jde o teplou vodu pro 2 osoby, tak je lepší na tepelný solár zapomenout, pokud v tom nevidíte vyšší princip a nebo to nemá ještě jiné důvody. V diskuzi se neřeší technické problémy, například problém přehřívání, když se neodebere v létě tepla voda atd. Měrná cena investice do bezpečně provozovateleného soláru na teplou vodu jen pro 2 osoby je poměrně vysoká. Lze si nechat udělat základní návrh, třeba od Regulusu, ale musí se zdůraznit 2 osoby. Pro 2 osoby bude stát teplá vody jinými způsoby řádově 4000 Kč za rok. Solárem uspoříte okolo 2000 Kč. Pro návratnost 10 let by tedy neměl být dražší než cca 20000.
Ceny se však mění každou chvíli, takže je třeba počítat aktuálně a s nějakou perspektivou. Na druhou stranu, kvalitně provedená, nepředimenzovaná solární soustava, bezpečná proti krupobití, vydrží desítky let, jak dokazují některé instalace z let i před rokem 1989.

Autor: Robert Vrána
Datum: 11.02.2019 11:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100453
reakce na ...
Dobrý den, mám na střeše termiku(100trubic) i FVE(4,6kWp). Dnes bych už termiku nedělal. Kupodivu zatímco zisk postupně na termice klesá, tak zisk na FVE roste. Navíc EE je "ušlechtilejší" energie než teplo. EE se dá použít na cokoliv jiného. Návratnosti FVE můžete např. do budoucna pomoci pořízením elektromobilu.
To oceníte hlavně v létě, kdy je tepla nadbytek často bez využití.

Asi bych si udělal rozvahu obou systémů jak termiky i FVE, hlavně pořizovací náklady versus roční úspora, z toho Vám pak výjde návratnost a lze už relevantně porovnávat.

Autor: Petr Filipi
Datum: 18.01.2019 16:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101805
reakce na ...
Neporadím vám se soláry, ale pořadím vám s boilerem. Nás je doma 5 - 9, 11, 44, 48 a 78 !let. Na 120l boiler DZD jsem před mnoha lety namontoval počítadlo motohodin. Takže vím, ze mi boiler topí 1100 hodin ročně. Krát 2 ( spirála ma 2kW) krát 2 (2 Kč/ kWh v NT). Celkem mě tedy stojí provoz boileru 4400 Kč za rok. A mám vždy teplou vodu a extrémně jednoduché zařízení. Zkuste si spočítat návratnost, když vas soláry budou stát 50.000 Kč. A v zimě nebudou stačit dodávat teplou vodu. A v létě se budou prehřívat.

Petr

Autor: Pavel Wolf
Datum: 20.01.2019 12:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Docela malá spotřeba TUV.

Autor: Petr Filipi
Datum: 20.01.2019 22:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101805
reakce na ...
Jaká je spotřeba, taková je. S počítadlem to vím jistě.
A tak i jistě vím, že jediný solár, který se mi vyplatí, je samo domo vyrobený solár z radiátoru - takový, jaký má doma kolega. A na zimu ho vypouští.

Petr

Autor: Jiří Zilvar
Datum: 10.09.2018 09:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120411
reakce na ...
Dobrý den,

pokud se týče solárních kolektorů pro rodinný dům a jejich návratnosti, uvádím výběr článků na TZB-info, pokud jste je ještě nečetla. Pro jistotu doplním, že pro systém na solární ohřev vody na rodinný dům se dá nyní získat dotace z Nové zelené úsporám 35 - 50 000 Kč.

Solární ohřev vody na českém trhu - https://oze.tzb-info.cz/solarni-kolektory/17295-solarni-ohrev-vody-na-ceskem-trhu
Tepelné solární soustavy pro rodinné domy v programu Nová zelená úsporám - https://oze.tzb-info.cz/solarni-kolektory/16648-tepelne-solarni-soustavy-pro-rodinne-domy-v-programu-nova-zelena-usporam

A něco o solárních kolektorech obecně: Malé solární soustavy pro přípravu teplé vody v rodinných domech - https://oze.tzb-info.cz/solarni-kolektory/16380-male-solarni-soustavy-pro-pripravu-teple-vody-v-rodinnych-domech

Datum: 10.09.2018 13:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den, clanku jsem si uz precetla opravdu hodne, ale chtela jsem vedet prakticke zkusenost opravdovych lidi a ne jenom to co pisou na netu. Tech firem je opravdu hrozne moc a vsichni prakticky nabizeji to nejlepsi co je na trhu a pak si ma clovek vybrat. Jednalo se mi o zkusenosti i s nejakou firmou, presne na solarni sestavy. Je pravda, ze lidi jsou sikovni a dokazi si dost postavit a mozna, ze ty sestavy nikdo nekupuje. A pokud bych se nakonec opravdu rozhodla o nejaky ten system, tak bych se asi urcite pokusila o nejake ty dotace. Stejne porad nejsem presvedcena a se snazim jeste prokousat fotovoltaikou, jestli by to treba nebylo lepsi.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 10.09.2018 14:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, bez ohledu na to, zda použijete nějaký druh solárního ohřevu TV nebo ohřevu TV pomocí fotovoltaiky, vždy bude problém s návratností a i cena nebude malá. Proč neuvažujete o něčem ekonomicky výhodnějším, např.: https://baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-vody-swh-200ir-swh-35era .

Autor: Petr Zíka
Datum: 10.09.2018 19:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Mám na střeše 7m deskových kolektorů a ve sklepě nádrž 750l s vnořeným zásobníkem. Od dubna/května do září/října (podle počasí) je teplé vody dostatek. Naopak je v létě problém s přehříváním nádrže (přes 70°), což řeším přizvednutím izolace nádrže (tím si v baráku přitápím, ve sklepě to tak nevadí). Dnes bych šel spíše do fotovoltaiky, 1kW panelů za 11.500 (mypower.cz), grid tie měnič za 2.500 (risknul bych aliexpress.com), greenbono 4000 (yorix.cz), bojler se suchou spirálou (třeba dzd.cz), spirálu namotat dle potřeby (1.500 nadeta.cz), kotvení+kabely řekněme 5000. A něco na přebytky, pokud bude bojler nahřátý. A jako bonus Vám pojede jedna fáze až do jednoho kW na sluníčko, tím si snížíte vlastní spotřebu. Jen musíte zapomenout na dotace, dle legislativy je to na hraně (no možná kousek za).

Autor: Andy Bonde
Datum: 07.09.2018 09:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120053
reakce na ...
Dobrý den,
ta návratnost solárů bývá dost na hraně, s dotací to vychází lépe, ale i tak žádný zázrak. Takže záleží jestli na to pohlížíte z čistě ekonomického hlediska, nebo vás bude "hřát" i ten pocit, že využíváte energii ze slunce místo od E.onu atd. :-)
Když budete 3 lidi, solární systém (2ks kolektorů + 200 l boiler) vás vyjde cca na 85k Kč, dotace 35k Kč. Takže z vaší kapsy 50k Kč. Když z toho odečtete 20k Kč (to je odhad za komponenty, které byste tak jako tak pořizovali k ohřevu vody), tak máte 30k Kč navíc. A takový solár vám ušetří cca 1,5 MWh ročně. Když vezmem 2 Kč za kWh (cena za ohřev plynem) tak ušetříte ročně 3k Kč. Prostá doba návratnosti je pak 10 let...Je to zajímavé nebo ne? :-)

Datum: 08.09.2018 00:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry vecer,
takze podle vasich vypoctu je navratnost 10 let, no to by i slo, pokud tedy se behem tech deseti let neco neporoucha :-) A jeste k te dobe navratnosti, tech 10 let snad pise kazda firma na netu a aniz bych neco pocitala tak tomu proste neverim, protoze 10 let snad uz je takovy doslova ,,klišé,, kdy kazda firma jak na kolektory tak i na tepelna cerpadla se timto cislem ohani :-)
Kdyz bych se tedy mela rozhodnout ve prospech kolektoru, ano, bude me "hřát" ten pocit vyuzivani energie ze slunce:-), tak se spis priklanite k tem deskovym nebo trubicovym kolektorum? Ta vidina te teple vody ne jenom v tech letnich dnech je velmi lakava a ta cena se taky az tak moc nelisi, pokud budu tedy uvazovat nad nejakym tim ,,setem,, co jsem zminila, ale je teda pravdou, ze tam uvadeji na 200-250l boiler pouze jeden kolektor, samozrejme vetsi nez deskovy,ale i tak...Dekuji Tereza

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 08.09.2018 06:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Pokud Vám pomůže můj poznatek.Já jsem zrušil kolektory před 35 léty.
Přes léto ohřejete EE TUV za 2,50 na osobu a den.
100l bojlér za 2 000,-

Datum: 08.09.2018 17:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den, tomu rozumim, proto jsem uvazovala i o tech trubicovych kolektorech co ohrivaji vodu i v tom chladnejsim obdobi a prakticky v te sestave by to vyslo i na skoro stejne penize jako ty deskove,ale spis se od teto myslenky odklanim.

Autor: Andy Bonde
Datum: 08.09.2018 21:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120053
reakce na ...
Já tedy odborník na solární techniku nejsem, ale pár poznatků co vím:
deskový vs. trubice - nejde jednoznačně říct, záleží na kvalitě a vlastnostech, každopádně v našich (českých) podmínkách se hodí spíš deskové.
A nebyl by lepší spíš FV systém? Když už, tak je to jednodušší systém než termika, náklady budou obdobné.

Datum: 08.09.2018 22:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no na to jsem po pravde koukala jen sbezne, ale o navratnosti pry nejde ani mluvit, ale pokud mate nejake zkusenosti konkretni, treba i znacku, tak bych se na to i podivala trochu vic, pokud me tedy jeste nekdo nepresvedci o solarnich kolektorech :-)

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 06.09.2018 16:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Mohu vám poskytnout různá data, mám trubicové panely 60ks (čína), AKU 500l. Pořizovací náklady kdysi 80t (bez AKU).
Spotřeba měřena extra elektroměrem, výroba měřena kalorimetrem (takže celkem přesné).
Výroba je dost ovlivněna teplotou v AKU, čím vyšší, tím se solárem vyrobí méně.
Mám TČ takže návratnost bez ZÚ by byla v nedohlednu.
Střecha cca 40st, cca 15st k východu.

Datum: 06.09.2018 16:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dekuji moc za reakci a za vase vypocty,

mohu se teda jeste zeptat, nez se podivam presne na ty cisla, jaky jste koupily ty trubicove kolektory, pisete Cina, ale co dneska neni taky z Ciny, teda aspon z casti.

Dekuji Tereza

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 06.09.2018 17:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Byly od této firmy: https://www.firmy.cz/detail/1910379-eusolar-ltd-organizacni-slozka-struznice-straz-u-ceske-lipy.html
Ale asi už neexistuje. Typ ani výrobce bohužel neznám.

Datum: 06.09.2018 17:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O teto firme jsem taky dost cetla a hodne lidi si od ni kupovalo, ale jak rikate, uz asi neexistuje, jinak by asi byla take na mem seznamu. Tak uvidime, jestli se jeste nekdo ozve s nejakou zkusenosti nebo ne.
S pozdravem Tereza

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 08.09.2018 07:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Na jiném disk. portálu byla zmínka o polských plochých nevakuových kolektorech. Osobně bych totiž do drahých vakuových = trubicových nešel.
Prostě na co kupovat trubicové za několik desítek tisíc když postačí 2ks po 600zl - celkem tedy 7200Kč (+ samozřejmě další potřebné komponenty).

http://domplus-sklep.pl/43-kolektory-sloneczne

Datum: 08.09.2018 17:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den,
no urcite mate pravdu, to vite, ja porad tapu co je lepsi, kdyz uz budu takto investovat a proste a jednoduse mi to prislo lepsi mit teplou vodu ze slunicka i v zime a ne jenom v lete. Kdyz to mam opravdu jen na tu teplou vodu a ne na pritapeni jako ostatni diskutujici, tak ty trubicove asi budou opravdu zbytecne.
Jinak ohledne te stranky, cena je zajimava, ale ja bohuzel a to opravdu z neznalosti, budu muset koupit celou sestavu a budu se snazit poresit ty dotace, protoze at je cena jakkoli lakava, tak neresim jen samotne kolektory,ale i zasobnik na vodu,samozrrejme ty dalsi komponenty jako cerpadlo, regulator a uchyceni na strechu a to mi jeste chybi kotel, ale ten jsem uz snad vybrala od znacky Protherm. Nemate spise informace o nejake solarni sestave co by mohla byt aspon trochu kvalitni?

Datum: 08.09.2018 18:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy se nechystáte investovat,Vy se chystáte jen zbytečně utratit peníze.

Datum: 08.09.2018 18:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ach jo, to jste me moc nepotesil :-( Je teda pravda, ze tech pozitivnich recenzi na solarni kolektory neni, asi v tom opravdu neco bude. Ted se jen docitam o tepelnych cerpadlech, ale to je moc draha pocatecni investice, to jsem zavrhla hned.

Datum: 08.09.2018 20:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Záleží na počtu osob,ale i tak to je dnes jen o pocitu šetření.
A navíc v největších vedrech si do domu tahat další horko...

Datum: 08.09.2018 21:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to mate urcite pravdu, ale kdyz clovek stavi novostabu, tak v dnesni dobe samych alternativnich zdroju, urcite premysli, kde by mohl neco noveho a uzitecneho nainstalovat.

Datum: 08.09.2018 18:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výhradně ploché kolektory používá firma Kocian - solarnisystemynaohrevvody.cz

Datum: 08.09.2018 21:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
a myslite, ze to jsou kvalitni kolektory? Zase jak rikam, moc o tom recenzi neni a hlavne v tech sestavach presne neudava typ kolektoru. Ano jsou deskove,ale presne jake,abych se mohla aspon podivat na parametry a srovnat.

Datum: 11.09.2018 07:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Profíci neradi prozrazují "nouhau".

ps: jinak jsem viděl nedávno při novostavbě že kolektory jsou implementovány přímo mezi krytinu - tedy slouží jako krytina:

https://www.integ.cz/vypisprodukt/407-tondach.html
(ušetříte za tašky ;-)

zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.