Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Kotvení SDK profilů do základové desky nebo anhydritu?

Autor: Jaromír Petr
Datum: 09.09.2018 21:56
uživatel: 125478

Fotogalerie:

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaký způsob kotvení UW profilů SDK předstěny (viz. obrázek) je lepší.
Podlahář ríká, že kotvení do anhydritu je špatně, protože anhyddrit s podlahovým topením vykazuje objemové změny.
Sádrokartonář ríká, že kotvení do základové desky je špatně, protože SDK se zkroutí. SDK deska bude Rigistabil, která odolává vzduěné vlhkosti, takže to bych úplně nebral.
Příčka je z KVH 160x60 na dvou podkladních prazích. Mezi KVH je izolace. Příčka není ničím zaklopená. Pouze předsazenou SDK stěnou.
Nevím jestli není lepší udělat rošt z KVH 40x60mm přimo připevněný k příčce.
Poraďte.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Simek18.09.2018 23:20
Jiří Kubíček16.09.2018 23:57
Jaromír Petr16.09.2018 23:16
Jiří Kubíček09.09.2018 22:29

Datum: 18.09.2018 23:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100748
reakce na ...
Pakliže byste kotvil do základové desky kde je hydroizolace, určitě bych zvolil druhý způsob. Pakliže hydroizolace není na povrchu, kotvěte rovnou do desky+ jednoznačně jak zaznělo vyvatujte na tloušťku podlahy. Ani kotvením do finální podlahy neuděláte chybu, nezaznamenal jsem dosud potenciální problémy ve styku podlaha x UW profil (resp. praskliny ve stěně)
Dřevostavbám zdar.
Pavel Šimek

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.09.2018 22:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, můj názor je takový, že pokud máte možnost volby, neměla by se jakákoli příčka nebo předstěna kotvit do plovoucí roznášecá vrstvy, ale do podkladní vrstvy. Další věcí je, že byste měl mít v té předstěně, minimálně do výše podlahy, izolaci, abyste se v těchto místech odspodu neudělal tepelný most. Jestli jsem to dobře pochopil, tak se jedná o opláštění příčky mezi dvěma vytápěnými prostory, takže není potřeba řešit tuto konstrukci z hlediska difúze a možné kondenzace. Trochu se ale divím tomu, když se jedná jen o příčku, proč ji celou neuděláte jen z SDK konstrukce a řešíte to kombinací KVH hranolu a SDK předstěn (předpokládám z obou stran). Ještě bych doplnil, že na těch nákresech vám chybí na základové desce hydroizolace a je podle mne zbytečné, dávat izolaci do podlahy ve třech vrstvách, stačily by dvě.

Autor: Jaromír Petr
Datum: 16.09.2018 23:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125478
reakce na ...
Dobrý den, díky za názor. Nad vložením izolace do předstěny do výše podlahy jsem také přemýšlel, akorát si nemyslím, že 5m uvnitř objektu se může tepelný most uplatnit. Ano jedná se o opláštění příčky mezi dvěma vytápěnými prostory. Příčky z KVH hranolu navrhl statik s konstruktérem dřevostavby. Asi to má něco společného s plochou střechou a konstrukcí stropu, který je z LVL vazníků a jsou příčkami podepřené (kotvené jsou samozřejmě do nosných stěn).
Hydroizolace chybí, ta nebyla v tu chvíli podstatná. Základová deska je poměrně dost křivá (4cm mezi nejvyšší a nejnižší úrovní), proto jsme se s podlahářem rozhodli dát spodní vrstvu EPS200, druhá vrstva EPS je pro dorovnání do výšky dřevěných prahů pod příčkami, aby na tuto vrstvu mohli být položeny kabely a voda.

SDK konstrukci jsem se nakonec rozhodl dělat pomocí spřaženého systému s UD a CD profily. Profily UW50 a CW50 se podle výrobců totiž nemohou jako předstěny používat.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 16.09.2018 23:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, když ta předstěna bude kotvena až k podkladu a nedáte tam do výše podlahy tepelnou izolaci, tak vám vznikne od podlahy liniový tepelný most a může v určitých místech hrozit kondenzace vlhkosti, podle mne tam ta izolace jednoznačně patří, stejně jako celoplošně hydroizolace pod veškerou tepelnou izolaci podlahy a stěny a příčky domu, tedy v případě, že se jedná o podlahu na zemině, kde musíte zamezit vzlínání vlhkosti do jakýchkoli částí domu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.