Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vyýpočet TZ z PENB

Autor: Tom Korenac
Datum: 17.09.2018 12:50
uživatel: 128432

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9 obrázek č. 10 obrázek č. 11 obrázek č. 12 obrázek č. 13 obrázek č. 14
Dobrý den,
vím, že se již toto téma objevuje častěji, nicméně nikde jsem nezjistil "jednoduchý" výpočet TZ z PENB.
Prosím o radu, možná i o výpočet a radu či názor na možnost vytápění.

Děkuji,

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček04.10.2018 14:37
Tom Korenac04.10.2018 08:54
Jiří Kubíček30.09.2018 18:37
Tom Korenac30.09.2018 12:49
Jiří Kubíček30.09.2018 12:28
Tom Korenac18.09.2018 14:03
Jozef Homola17.09.2018 15:38

Datum: 30.09.2018 12:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nevím sice, jaká je vnitřní plocha vytápěné zóny a vnitřní světlá výška, ale vycházím z toho, že se jedná o bungalov o vnitřní světlé výšce 2,6 m a vnitřní ploše přibližně 170 m2, a je bez rekuperace. Měrné TZ prostupem jsou v PENB uvedeny 128,5 W/K, takže TZ prostupem při venkovní výpočtové teplotě -15°C (zde jsem si úplně nebyl jistý, jste na rozhraní středního a studeného klimatického pásma, ale vzhledem k nad. výšce jsme zvolil těch vámi uváděných -15°C) a vnitřní 21°C jsou cca 4,6 kW. TZ větráním bez rekuperace budou u vás při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h cca 1,8 kW, celkové TZ mi tedy vycházejí cca 6,4 kW.

V PENB máte uvedeno vytápění elektrokotlem a krbem (pravděpodobně asi s výměníkem). Na vytápění elektrokotlem jsou TZ už docela velké a nevím, jak často vás bude bavit topit v krbu, což má do komfortu daleko a souvisí s tím další neduhy (přetápění části domu, pravděpodobně pořízení pořádné AKU nádrže atd.). Osobně bych při vašich TZ rovnou zvolil nějaké tepelné čerpadlo a krb bych pořídil jen obyčejný pro radost bez výměníku.

Datum: 30.09.2018 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za reakci a za výpočet TZ.

Nezmínil jsem se, ale krbové kamna byly uvažovány pouze obyčejné bez napojení na systém, tak jak říkáte "pro radost" a jako záložní zdroj v případě, kdyby došlo k dlouhodobému výpadku.
Původně jsem totiž přemýšlel o variantě elektrického odporového drátu vzhledem k nízkým nákladům pořízení, ale je to způsob vytápění, na který již nejsem schopen napojit žádný jiný zdroj tepla a měl jsem obavu z drahého provozu.
Komfort regulace v každé místnosti samostatným termostatem mi ze začátku přišel super, po uvažovaní mi přijde zbytečný, zkušenosti s okolí jsou takové, že podlahovku člověk jednou nastaví a topí celou "topnou sezonu". Navíc nepředpokládám, že budu každý den měnit teplotu na termostatu.

O TČ vzduch voda jsem taktéž uvažoval, ale odrazuje mě vysoký náklad na pořízení.
V souvislosti s tím se ještě zeptám, jaký by měla rekuperace dopad na TZ.
Děkuji za odpověď

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 30.09.2018 18:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ceny TČ jsou hodně rozdílné, podle mne byste slušné TČ i s ohřevem TV pořídil za celkovou cenu až po navedení k topné soustavě cca 160 - 170.000,-Kč, stačil by vám nějaký inverter o nominálním výkonu kolem 8-10 kW, nemusíte pořizovat nic předraženého. Rekuperace vám reálně sníží TZ o cca 50%, více bych nepočítal, něco vám uteče infiltrací bez rekuperace a podmínky pro papírovou účinnost rekuperace nejsou celou topnou sezónu, počítal bych tedy pak s celkovými TZ kolem 5,5 kW. V PENB máte uveden podíl pokrytí na vytápění u krbu 45%, což bylo určitě myšleno jako krb s výměníkem, protože pokud vím u obyčejného krbu pro radost tak velký podíl snad ani nelze započítat, ale to je jen má domněnka, jako profík PENB nepočítám.

Datum: 04.10.2018 08:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zjistil jsem, že PENB počítán společností HELUZ není moc respektován, proto dávám k dispozici ještě půdorys domu a prosím o možný propočet TZ z půdorysu domu, zda se cca shoduje s výpočtem TZ z PENB.
Firma mi totiž dle jejich výpočtu TZ (11,2) nabízí TČ o výkonu 16kW, což se mi zdá poněkud přehnané.
Ještě dodávám, že izolace v podlaze by dle projektu měla být 14 cm polystyrenu a zateplení stropů 36cm vaty.

Děkuji za odpověď

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 04.10.2018 14:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, udělal jsem úplně samostatný na PENB nezávislý výpočet ploch, součinitelů a tedy i TZ domu a musím jen konstatovat, že ten PENB je spočítaný dobře. Nikdy se úplně přesně dva výpočtáři neshodnou, ale výpočet by měl být maximálně s malou odchylkou skoro stejný, což se zde stalo. Jak ochlazované plochy, tak součinitele, tak měrné TZ prostupem mi vyšly velice podobně, jako je to v PENB. Celkové měrné TZ prostupem mi vyšly 125,2 W/K, v PENB je to 128,5 W/K, což je jen nepatrný rozdíl (v rámci 0,1 kW). Takže stále o těch celkových TZ platí, co jsem psal, bez rekuperace celkem cca 6,4 kW, s rekuperací reálně kolem 5,5 kW. Ten PENB je spočítáný velice dobře, jediné, čím si nejsem jistý, zda lze u obyčejného krbu bez výměníku započítat podíl vytápění 45%, ale to vás nemusí nějak trápit.

Vůbec nechápu, kde vzala firma TZ 11,2 kW a jak vám na TZ 6,4 nebo 5,5 kW mohou nabízet TČ o výkonu 16 kW. Asi to počítala nějaká topenářská firma, takže bůh ví, jak nadhodnotili TZ prostupem a s jak nesmyslně velkou intenzitou větrání počítali, taky možná do toho započítali nějakou výkonovou rezervu navíc, ale to nemá s TZ domu nic společného. Ještě je možné, že vám zcela zbytečně a tím se to pak jen prodražuje, do systému s tak výkonným TČ dali i nějakou taktovací/AKU nádrž, aby TČ necyklovalo. Jak už jsem psal, úplně bohatě by vám stačil nějaký inverter o nominálním výkonu kolem 8-10 kW. Jen si k tomu ještě pro jistotu nechce nainstalovat nějakou bivalenci, zpravidla elektrokotel. Většinou býval bivalentní zdroj přímo součástí TČ, ale v poslední době mám nějaké zprávy, že stroje v novým chladivem už údajně nemohou bivalenci obsahovat. TČ ale nemontuji a nemám to ověřeno, optejte se přímo firem, u kterých budete TČ poptávat.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.09.2018 15:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Docela by mne zajímalo jaká byla výpočtová venkovní teplota. To tam není nikde uvedeno.

Datum: 18.09.2018 14:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za upozornění. Dle vypracovatele PENB vychází z venkovní teploty -15.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.