Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Novostavba RD - výpočet TZ

Autor: Ondřej Mynář
Datum: 18.09.2018 08:04
uživatel: 128440

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobrý den, prosím o radu a výpočet TZ. Mohl by mi někdo z místních diskutujících spočítat tepelné ztráty domu? Okna budou trojskla s nějakými standartními vlastnostmi a ostatní potřebné informace se dočtete v přiložených obrázcích. Vůbec se nebráním ani zvýšení jedné z izolací pokud to bude přínosné.
Mám nějaký odhad kolik TZ vyjde a nastává otázka, jaké zvolit vytápení.

Děkuji za rady

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Datum: 01.10.2018 18:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, podle těch dodaných materiálů vám vychází energeticky vztažná plocha 164,1 m2, čistá vnitřní plocha 131,9 m2, vnitřní objem vzduchu cca 343 m3, patříte do středního klimatického pásma s venkovní výpočtovou teplotou -15°C a vnitřní jsem počítal 21°C. S 10 cm izolace v podlaze a 25 cm izolace ve stropě, jak je v projektu, vám vycházejí TZ prostupem cca 4 kW a TZ větráním bez rekuperace při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h cca 1,3 kW, celkem tedy 5,3 kW. Nejlepší součinitel prostupu tepla vám vychází u stěn (Porotherm 38 profi + 16 cm EPS) a z mého hlediska pouze tato konstrukce je v pořádku. Do podlahy bych dal určitě více jak 10 cm EPS, a to ani nepíši o tom, že chcete podlahové topení, kdy bude u podlahy větší teplotní gradient, takže minimálně 15 cm byste měl použít, ale klidně i 20 cm. Do stropu bych též okolo 10 cm izolace přidal. Po zvýšení izolací vám TZ klesnou ještě o cca 0,7 - 0,8 kW, takže se dostanete na nějakých 4,5 kW.

Podle projektu, a předpokládám, že je to jen nechtěná chyba a nemyslel to projektant vážně, máte ve stropě parozábranu až nad izolací a ještě máte uvedenou sílu parozábrany 5 cm. Obojí je nesmysl, parozábrana musí být pod izolací a určitě není tak silná, jedině že byste měl nějakou tu speciální bublinkovou a několikavrstvou, ale za to bych vám neradil vyhazovat peníze.

Nyní čím při uvedených TZ topit. Podle mne už to jsou TZ dost vysoké na to, abyste si mohl dovolit dům vytápět pouze elektřinou a měl byste použít teplovodní podlahové topení nejlépe s nějakým TČ za rozumnou cenu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama