Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Solární kolektory - zisk

Autor: Aleš Dokoupil
Datum: 18.09.2018 10:45
uživatel: 128442

Dobrý den,
mám dva roky solární deskové kolektory zn. Buderus, celková plocha první rok 4 m2, druhý rok 6 m2 (přidal jsem jeden kolektor), orientace na západní stranu, ohřev TV, 300l akumulační nádrž, plynový kondenzační kotel Buderus, 2 osoby, přebytky nemám, žádné dohřívání bazénu, pouze ohřev TV.

Letos (6 m2) už od cca dubna dodnes (půlka září) jsem ani jednou nepotřeboval ohřívat TV kotlem, funguje to dobře. Díky západní straně není TV nijak extra horká, v květnu, červnu, září cca. 45-50 stupňů dle slunce, v červenci a srpnu cca. 55-65 stupňů. Koukal jsem ale na solární zisk, systém mi ukazuje cca. 2800 kWh za tyto dva roky. Řekněme, že první rok to bylo 1200 kWh, druhý rok 1600 kWh.

Můj dotaz zní, je roční zisk cca. 1.500 kWh normální? Jak jsem psal, s teplotou TV jsem spokojen, půl roku bez sepnutí kotle mi připadá super. Ale absolutní hodnota zisku je v pořádku? Počítá to dobře? Koukal jsem na vyúčtování plynu od dodavatele, platím cca. Kč 1,50 za přepočtenou kWh. Tam mi to začíná trošku vrtat hlavou, protože při průměrném ročním zisku 1500 kWh mi vychází návratnost investice (cca. 90 tis Kč) za cca 40 let. To mi připadá dost absurdní a mám dost silné podezření, že při výpočtu návratnosti míchám hrušky s jabkama, ale netuším, kde dělám chybu.

Můžete někdo prosím vysvětlit? Plynárna mi vloni dodala 1.300 m3 plynu, přepočetla to na cca. 14.000 kWh. Zaplatil jsem za to Kč 21.000, proto můj výpočet cca. Kč 1,50 / kWh.

Jak jsem psal, se soláry jsem spokojen, TV hezky ohřívají, ale té návratnosti se nemohu tak nějak dopočítat.

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Šlezingr09.10.2018 06:48
Jakub Šafanda27.09.2018 10:19
Jaroslav Dítě26.09.2018 18:01
Jakub Šafanda26.09.2018 07:58
Jaroslav Dítě25.09.2018 19:51
Šalý Jaroslav25.09.2018 15:13
Josef Hodboď25.09.2018 14:33
Aleš Dokoupil19.09.2018 09:33
Jaroslav Dítě19.09.2018 08:35
Aleš Dokoupil19.09.2018 08:09
Jakub Šafanda18.09.2018 11:18

Datum: 25.09.2018 14:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,

bohužel je to dost často tak, že ten, kdo si něco objednává neví přesně co chce. Není odborník. To není jeho chyba, ale je velkou chybou těch, kteří znají, že zadavateli nevysvětlí všechny souvislosti. To je i případ termosolárních kolektorů. A snad vždy se neudělá písemný záznam dohody mezi objednatelem a zhotovitelem, aby bylo vůbec jak zkontrolovat, z jakých hodnot vycházela technická specifikace a co bylo slíbeno.

Pokud například v porovnávači nákladů za vytápění, kde jsou zahrnuty vlastně všechny energie pro provoz domu, viz

https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

zadáte v záložce Příprava teplé vody "nula" osob, pak se v následující tabulce objeví u všech případů ve sloupci teplá vody nulové náklady. Pokud se zadá například počet osob 4, což bývá obvyklé pro rodinný dům, tak se ve sloupci objeví roční částka od cca 3000 do 9000 Kč. Běžně dosažitelné solární pokrytí přípravy teplé vody tepelnými kolektory se může pohybovat okolo 65 %, více i méně. Z toho plyne roční úspora v daném případě mezi 1950 až 5850 Kč v dnešních cenách. Aby se termoslární systém vyplatil, tak se životností 25 let bez zahrnutí eventuálních servisních prací, výměn nemrznoucí kapaliny atd. by neměl stát více než 25 krát více než roční úspora, tedy něco mezi 49 až 145 tisíc korun. Je zřejmé, že nejde o rychloobrátkovou investici. Pro zemní plyn konkrétně by šlo o 4974 Kč ročně a možná roční úspora solárem 3233 Kč. Při investice 90 tisíc tedy návrtanost asi 28 let. Ale pozor, při 4 osobách s denní spotřebou 50 litrů teplé vody o teplotě 55 st. Celsia.

Pokud je systém dobře naprojektován, instalován a provozován, tak je velmi stabilní a nevyžaduje zvláštní péči. Snad jen je vhodné občas kartáčem, třeba na teleskopické tyči, omýt zasklení kolektoru, nesmí se použít tlaková voda.

Na návratnost má vliv případná dotace, například z programu Nová zelená úsporám. Pak se lze dostat i na cca 6 let.

Ovšem primární je dobrý projekt. To znamená i dostatečně velká, ale nikoliv předimenzovaná akumulační nádoba, která by zvyšovala podíl neobnovitelné energie, v daném případě plynu.

V úvahách jsou 4 osoby se spotřebou 50 litrů teplé vody denně. Pokud spotřeba klesne, například v domě je méně osob, ty se myjí například ve fitku po sportu, tak se doma snižuje prostor pro úspory.

Samozřejmě lze nadávat na dodavatele a jeho sliby, ale tomu by měla předcházet analýza, zda jsou splněny původní předpoklady a včetně denního režimu využití teplé vody.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 25.09.2018 15:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Naprostý souhlas. Je nutno rozlišovat dimenzování zařízení - např pro těch 50l vody na osobu/den a počítání návratnosti. kde skutečnost může být poloviční. (např jen sprchování, a obvykle se lidé nekoupou každý den, nebo se myjí v práci apod). Toto platí i pro výpočty obdobných kalkulací.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 25.09.2018 19:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
V jistém smyslu máte pravdu a pokud jste jenom "kalkulačka", tak ta pravda je stoprocentní. Kdyby se takto uvažovalo při koupi automobilu, pak by většina obyvatel jezdila vlakem, nebo autobusem. Na věci je potřeba se dívat i z jiné strany. Nechtěl bych být projektantem pro takovou "kalkulačku", která vše přepočítává a hledá chyby jen proto, aby zpochybnila plnění smlouvy a případně na tom něco vytřískala.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 26.09.2018 07:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
A o čem jiném ten solár je? Chodíte se na něj dívat? Máte nějaký jiný požitek z TUV když je ze soláru nebo z plynového kotle? Je ta voda "pohodlnější, hezčí"? Srovnání s autem je mimo.

Datum: 26.09.2018 18:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nezlobtese, ale já se ve vodě miji a auto mě slouží k přepravě z místa A do místa B. Pokud si někdo autem léčí ego, pak to je jenom jeho problém.

Datum: 27.09.2018 10:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To já taky. I když chápu, že pro někoho je auto i o nějaké sebeprezentaci. Ale soláry na střeše? Jaké jiné hledisko něž finanční (po celou dobu instalace) by mělo být důležitější?

Autor: Jan Šlezingr
Datum: 09.10.2018 06:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100723
reakce na ...
Může tam být hledisko vyšší soběstačnosti a nezávislosti na fosilních zdrojích. Druhé hledisko tam je předpoklad masivního zdražení elektřiny - tj. investice do (nejisté) budoucnosti.

Ono člověka trochu trápí, když za horkého letního dne pozoruje, jak mu slunce zadarmo ohřeje na zahradě vodu v černém sudu a když vezme kalkulačku, tak solár prostě nee..

Datum: 19.09.2018 08:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za reakci. Samozřejmě moc mne nepotěšila, když uvážím živnost solárních panelů cca. 25 let, investice je nenávratná. Solární panely jsem instaloval společně s výstavbou celého domu, bohužel mi tuto podstatnou informaci tenkrát nikdo neřekl, všude jsem četl o návratnosti cca. 10-15 let, ale konkrétní podmínky chyběly. Při stavbě domu jsme řešili stovky dalších věcí, tohle mi uniklo. Mrzí mne, že se dneska musí člověk stát odborníkem fakt na všechno, nemůže to přenechat profesionálům (v tomto případě projektantovi) a spolehnout se na ně.

V létě plánuji postavit bazén, zauvažuji tedy, jak by se daly soláry využít i ve prospěch ohřevu bazénu. Ale vzhledem k faktu, že mi soláry tak tak stačí na ohřev TV (viz zmiňované teploty TV v letních měsících - nemám přebytky), nebude tam asi moc co vymýšlet.

Každopádně děkuji za informace.

Datum: 19.09.2018 08:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ta návratnost byla za ideálních podmínek a byla srovnávána s ohřevem elektřinou. Když to přeženu, tak že, pokud by jste to porovnával s ohřevem vody v lázeňských kamnech se dřevem z vlastního lesa a kolektory mel otočené na sever, pak je návratnost v nedohlednu.

Datum: 19.09.2018 09:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samozřejmě, chápu poznámku. Nicméně jak jsem psal, při stavbě domu jsem řešil dalších x věcí a tohle jsem nechal na projektantovi, který moc dobře věděl, že tam bude kondenzační plynový kotel a že střechu máme orientovánu na západ atd.. To byl jen takový povzdech, který teď už situaci nenapraví.

Ještě jednou děkuji za informace.

Datum: 18.09.2018 11:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle mě počítáte správně. i ten zisk by odpovídal.
Z plynu je nízká cena za kWh a tak je ta návratnost dlouhá. Solár (bez dotace) se snad vyplatí jen když máte elektřinu na ostatní spotřebu, tedy vysokou cenu za kWh.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.