Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Dotaz správnost na informací od stavbyvedoucího

Autor: Lubos Mark
Datum: 18.09.2018 13:41
uživatel: 128448

Fotogalerie:

Dobrý den,

stavíme difuzně uzavřenou dřevostavbu "na klíč". Mám pochybnosti o správnosti informací od stavbyvedoucího. Aktuálně řešíme instalaci světel do stropu. Od stavbyvedoucího mám následující vyjádření:

1) ..parozábrana je v přímém kontaktu se stropní deskou - dle předpisu výrobce SDK...
2) SDK deska má tloušťku 12,5 mm. Vrut nebo hmoždinka pro světlo může být použit v adekvátní délce k hmotnosti svítidla a počtu kotevních míst. I výrobce SDK počítá s montážní perforací parozábrany.
3) To že přišroubujete světla do desky neznamená že znehodnotíte veškerou parozábranu ve stropě, zvláště s ohledem na to že veškeré desky jsou kotveny přes parozábranu do nosných profilů. Rozdíl totiž je, když přes parozábranu projde vrut a když ji rozříznete a kus odeberete- viz předpis výrobce. Drát pro světla je veden NAD parozábranou a skrze ni prochází systémovou průchodkou.

Bohužel zapomněli na přípravu pro bodovky (tzv. kloboučky), takže budeme dávat přisazená světla. Ale vzhledem k těsné instalaci desky a parozábrany se nevyhnu provrtání parozábrany. Nějak nemohu uvěřit, že to nevadí, jak stavbyvedoucí říká...Zaslal mi okopírované schéma od Rigips, které to má údajně potvrzovat, ale z něj jsem to i tak nevyčetl.

Mohu být klidný a důvěřovat, nebo požadovat nějaké řešení?

Předem děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček30.09.2018 21:30
Lubos Mark30.09.2018 20:50
Filip Filip28.09.2018 09:07
Lubos Mark21.09.2018 08:52
Lubos Mark19.09.2018 06:48
Pavel Simek18.09.2018 23:14
karak karak18.09.2018 22:15

Datum: 28.09.2018 09:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Aby nedošlo k omylu, tak je potřeba vědět, co je nad stropem. Že prošpikovaná parozábrana vruty je špatně, je pouze neúplná pravda. Zde se to musí posoudit jako celek, čili je potřeba znát kompletní složení celé stropní konstrukce a tu následně vyhodnotit. Například - skladba od interiéru sádrokarton, parozábrana, tepelná izolace a nad tím odvětrávaná půda, tak stavbyvedoucí má pravdu. Pokud je to něčím zaklopeno, např. OSB deskami, tak pravdu nemá a na spodní straně OSB desek bude zákonitě kondenzovat vodní pára, která pronikne skrz díry u vrutů a voda následně bude smáčet teplenou izolaci. Nicméně, je potřeba vzít v úvahu především teplotu pod stropem a nad stropem. Pokud budou stejné, tak tam ani parozábrana být nemusí. Pokud bude teplotní rozdíl velký, tak dokonalá parozábrana je nezbytná.
Filip

Datum: 30.09.2018 20:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci.
Skladba stropu je následující (odspodu nahoru)
*) OSB deska (rigips 12mm)
*) parozábrana AIRSTOP VAP (Isocell)
*) 2 vrstvy minerální vaty ( ISOVER 260 mm (160 a 100 mm)).
*) nadtím poměrně vysoká nezateplená půda (jsem v CHKO, tak musím mít předepsaný sklon střechy) s odvětrávacími taškami u hřebene. Místy pochozí prkna s velkými mezerami mezi nimi

OSB je vruty procházející skrz parozábranu připevněna k trámům.
Chápu-li Vás správně, tak současný stav není špatně.
Až budu připevňovat světla a nepodaří se mi vždy neporušit parozábranu, tak to problém taky nebude ...

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 30.09.2018 21:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, ve vaší situaci se nemáte čeho obávat.

Datum: 19.09.2018 06:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakce, toho co píšete jsem se obával.
Montáž světel si snad nějak pořeším, abych neporušil fólii (nejkratší 16mm mosaznou KMS hmoždinkou -- lehká světla jich vždy pár snad unese), ale chybnou montáž SDK už nevyřeším. Doufám, že fólie aspoň k sobě parotěsně spojovali.
Chtěl jsem vše vidět ještě před zaklopením, ale bohužel mi to neumožnili. Ozvali se až to bylo zaklopené.

Ještě dodám, že jsem měl domluvený i nezávislý stavební dozor, ale ten během prázdnin přestal komunikovat a nebyl už prostor shánět jiného....
Nespolehlivost lidí v tomto oboru mě opravdu neskutečně .... zaráží.

Autor: Pavel Simek
Datum: 18.09.2018 23:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100748
reakce na ...
Pakliže SDK je již nakotven, není cesta zpět. Každý vrut do sdk, za kterým je těsně parotěsná folie je špatně. Jestli se dokážete shora (půda) dostat k parotěsu a ošetřit ho, pak hurá, ale jinak je ten systém vedení parotěsu mezi profilem a sdk vždy na nafackování. Jedině systém zavěšeného podhledu na přímých závěsech, kde shora je parotěsná folie, přímý závěs s cd profily, sdk deska, je bezpečný pro vedení elektroinstalace, vsazených světel apod.
V tuto chvíli nainstalovat světla, v zimě projít termokamerou a pakliže budou odchylky, reklamovat.
Pavel Šimek

Datum: 21.09.2018 08:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě bych Vás rád zeptal, jak je možné takovou věc správně reklamovat. Proti argumentu, že je nesmysl dělat díry do parotěsné fólie budou namítat, že tak to dělají u všech XX domů, které už postavili a nikdo s tím problém nemá, navíc je je to dle nich v souladu s postupy výrobce Rigips, což má údajně dokazovat ten obrázek ...

Jaký argument je přinutí uznat, že to mají technologicky špatně a je nutné to řešit?

rozhodně nechci docílit toho, že se to celé zasekne a my si dům nepřebereme v pro nás potřebné době a budeme mít rozestavěný dům, o který se s někým budeme dohadovat...

předem děkuji

Autor: karak karak
Datum: 18.09.2018 22:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115487
reakce na ...
Kazde provrtani parozabrany vadi a u uzavrene stavby jeste vic nez u otevrene. Muzete ale mit pod vruty sroubotesnou pasku a pak diru pro vrut utesni.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama