Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Výpočet tepelné ztráty

Autor: Eliška Perůtková
Datum: 19.09.2018 08:37
uživatel: 128456


Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat jestli lze z PENB celé budovy vypočítat něják jednoduše PENB pouze jednoho bytu? Jedná se o třívchodový panelový dům.

Předem moc děkuji za jakkoukoliv radu.

S pozdravem,
Eliska

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola30.09.2018 13:00
Jiří Kubíček30.09.2018 12:07

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 30.09.2018 12:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, je rozdíl mezi výpočtem PENB a výpočtem TZ domu nebo bytu. Celkem jednoduše lze z PENB určit TZ objektu. Vyčlenit z toho pouze jeden byt jednoduše nelze, každý byt může mít úplně jiné TZ, záleží na jeho velikosti a umístění v rámci budovy (jiné to bude o bytu pod střechou, jiné u sklepa, jiné uprostřed domu atd.)

Autor: Jozef Homola
Datum: 30.09.2018 13:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Pouze doplním informaci pana Kubíčka. Někdy v roce 1990 jsem skutečně podle podrobné výkresové dokumentace počítal tepelné zráty a předpokládanou potřebu tepla pro čtyřpatrový panelák o dvou vchodech (jeden 8 bytů 4x3+1 a 4x2+1 a druhý 12 bytů kde byly 4x1+1). Výsledky nemám k dispozici ale výpočet ukázal, že za teplo platíme asi o 30% více. Tento výsledek se velkou přesností potvrdil namontováním patných kalorimetrů u každého vchodu. Nicméně už v té době byly známé tzv. "koeficienty solidárnosti" určené státem, to znamená, že eliminovali při rozdělení plateb podle náměru poměrovyých měřidel. Jenom zopakuji. Největší náměr (podélné budovy orientavané okny západ-východ) byl na straně severní. Lišily se ty pod střechou od těch přízemních. Lišily se prakticky byty z jihu (zeď bez oken) a hodně, protože barák byl zdí opřen o barák vedleší. Takže každý byt měl v podstatě jiné ztráty výpočtové ale i skutečné a po namontovaní bytových měřidel následkem neváženého šetření (někde) teprve vnikly problémy. O jaké typy baráků se jednalo viz obrázek (dnes už po zateplení).

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.