Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Sauna

Autor: Eva Dubová
Datum: 25.09.2018 09:27
uživatel: 114158

Dobrý den,

na chalupě si stavíme novou saunu ve staré hospodářské budově.
Firma, která má realizaci na starosti, nám navrhla následující řešení.
Palubky, parofolie, OSB deska, izolace.
Moc se nám nezdá OSB deska do sauny. Vzhledem k vysokým teplotám při provozu máme obavy, že se budou vylučovat škodlivé látky.

Děkuji za Vaše reakce

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
bob svaton28.09.2018 17:30
Filip Filip28.09.2018 10:20
bob svaton28.09.2018 08:01
Jozef Homola28.09.2018 07:24
Filip Filip28.09.2018 05:18
Jozef Homola25.09.2018 20:33
bob svaton25.09.2018 20:13
Eva Dubová25.09.2018 11:05
bob svaton25.09.2018 10:43

Datum: 28.09.2018 05:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Správné složení stěny je zevnitř ven : palubky, parozábrana, tepelná izolace a nějaký záklop s malým difuzním odporem. OSB desky tomuto požadavku neodpovídají. Nicméně ono záleží na teplotě, kde se bude sauna provozovat. Pokud ve stodole bude v zimě opravdu zima, tak hrozí kondenzace vodní páry na vnitřní straně OSB desek, i když v konstrukci bude parozábrana. Co se týká uvolňování nějakých škodlivin z OSB desek vlivem tepla, tak to se dá celkem vyloučit, protože izolace v konstrukci celkem spolehlivě zabrání nadměrnému ohřívání OSB desek. Navíc škodlivý formaldehyd se již nepoužívá, takže nevím čím zde straší pan H. Filip

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.09.2018 07:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pan H. nestraší pouze doplňuje informace, které chybí pro objektivitu. Samozřejmě, že výrobce bude tvrdit, že je to nezávadné ale v atestech přiznává, že je tam povolený limit i toho formaldehydu. Dnes se lepí polyurethanovými prskyřicemi. O co se jedná se může tazatel dozvědět na odkazech.

Polyurethanové pryskyřice
https://www.christinedemerchant.com/adhesive-glue-polyurethane.html
https://oem.bmj.com/content/57/6/396
Měření formaldehydu v OSB deskách
http://www.kronofrance.fr/IMG/pdf/EPD_Kronoply_OSB_201_11_Engl.pdf
Citace:
Adhesive
(binding agents for wood chips):
- MUPF resin: The mixed resin comprises melamine, urea and phenol. The adhesive
(aminoplast) sets fully during the pressing process (polycondensation).
- PUR resin: MDI (diphenylmethane-diisocyanate), a polyurea primary product which
is transformed into PUR (polyurethane) and polyurea during the OSB manufacturing
process, is used. These belong to the group of polyurethane resins.

Urea:
Urea is added to the wood material in order to modify and optimise the panel
properties. This is present
chemically in the OSB.

Wax emulsion:
A paraffin wax emulsion is added to the recipe for the purpose of hydrophobicity
(improving moisture resistance

Autor: bob svaton
Datum: 28.09.2018 08:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
ono je uplne jedno jestli to uvolnuje neco skodliveho nebo ne. ted jsem vezl v dodavce 10km asi 15 osb desek a smrad na pobliti. tohle proste do sauny ani nahodou.

Autor: Filip Filip
Datum: 28.09.2018 10:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Smrad to jo. Ale není to formaldehyd. Nicméně osobní zkušenost mě říká, že to vysmrádne a tudíž s tím nemám problém. Ale na saunu bych to nepoužil. Já mám infrasaunu . Je celá z upravené kanadského jedlovce a nevydává žádnou vůni, natož smrad, protože dřevo je zbaveno pryskyřice. Filip

Datum: 28.09.2018 17:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
postavit si saunu s vyhledem ze treba za dva roky nebo mozna taky za pet mi tam nebude nabliti je asi nesmysl

Autor: Jozef Homola
Datum: 25.09.2018 20:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
https://www.teilar.gr/dbData/ErErgo/Adhesive_systems_used_in_the_European_particleboard_MDF_and_OSB_industries.pdf
Zde je odkaz na to co se ptáte a dosti vyčerpávajícím způsobem popsané čím se to lepí. Samozřejmě je snaha množství formaldehydu omezovat ale "košer" to není.

Autor: Eva Dubová
Datum: 25.09.2018 11:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114158
reakce na ...
Díky moc za odpověď.
Potřebuji pouze zjistit, zda se z OSB desek něco neuvolňuje při fungování sauny, tj. vysoké teploty.
Díky

Datum: 25.09.2018 20:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vzneste dotaz na vyrobce coz je kronospan ale ja bych se priklanel spise k tomu ze to smrdet bude

Datum: 25.09.2018 10:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
smysl OSB mi neni znam. osobne jsem pouzil na konstrukci stresni late 60x40
zvenku SDK a vevnitr parotes a palubky. izolace 60mm MW.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama