Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Dakon Dua Plus BT - prehrivani odruhu topeni

Autor: Radek Suchý
Datum: 27.09.2018 13:10
uživatel: 128530

Dobry den,

prosim zdejsi profiky o radu. Prehriva se mi kotel Dakon dua plus BT na okruhu topeni, musi byt nastaven na nizku teplotu ohrevu, protoze ji nak havaruje, pri nizke tepleote se pouze vypne ohrev, kotel se za pomerne dlouhou dobu dochladi a zacne zase ohrivat. Pri ohrevu TUV do bojleru funguje naprosto spolehlive, (dle plamene jede naplno) tim bych tedy vyloucil zaneseny vymenik. Cerpadlo okruhu topeni je nove, zpetna klapka funguje (i kdyz ji pridrzim rukou plne otevrenou, tak se kotel prehriva. Filtr na zpatecce je cisty. Termoventily na topenich jsem zkotroloval, funguji a jsou plne otevrene, topeni jsou odvzdusnena a nezdaji se byt nejak zanesena vodnim kamenem. Modulace vykonu funguje, kotel pri zvyseni ubere na vykonu, ale ochlazeni je nedostatecne a dojde k vypnuti. Cidlo teploty na vystupu z vymeniku se zda byt take funkcni, detekovana teplota pocitove +- odpovida. Pri revizi servisak jen kroutil hlavou a ze nevi. co s tim. Za kazdy napad budu vdecny.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola10.02.2019 15:03
Bedřich Tomša10.02.2019 14:44
Jozef Homola28.09.2018 10:50
Radek Suchý28.09.2018 09:45
Filip Filip28.09.2018 09:35
Jozef Homola27.09.2018 17:45
Radek Suchý27.09.2018 17:36
Jozef Homola27.09.2018 17:29
Radek Suchý27.09.2018 17:23
Jozef Homola27.09.2018 17:11
Radek Suchý27.09.2018 16:34
Jozef Homola27.09.2018 16:08

Datum: 28.09.2018 09:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Je to jednoznačně v oběhu topné vody. Předpokládám, že to nové čerpadlo nemůže být zapojeno opačně ( ? ) a pokud zpětná klapka funguje, tak je ucpané vedení. Já jsem u svého kotle a onehdy u ohřívače zjistil, že tam u připojovacího šroubení bylo gumové těsnění s integrovanou síťkou ( jako takový filtr hrubých nečistot ). Bylo to neprůchodné. Podívejte se tam, možná bude problém vyřešen. Jinak mohou být ucpané i rozvody k radiátorům. To si ale můžete propláchnout sám tlakovou vodou z vodovodního řádu. Ideální je zachycovat proplachovací vodu ( do vany ) abyste viděl, co vyteče. Nebo nečistoty zachytávat do nějakého látkového pytlíku. Filip

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.09.2018 16:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Bylo by dobré stoupnout k plynoměru a stopnout spotřebu plynu za 2 minuty ať víme jakým příkonem kotel jede. Pak udejte počet radiátorů nebo popište stručně soustavu, případně roční spotřebu plynu. Uvidíme zda je soustava schopna s rezervou uchladit výkon kotle.

Datum: 27.09.2018 16:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vzhledem k tomu, ze kotel fungoval 14 let v dane konfiguraci topeni bez problemu, tak si myslim, ze problem nebude v tom, ze by otopna soustava nebyla schopna uchladit topnou vodu, navic radiatory jsou vetsinu casu ze dvou tretin studene a zpatecka je studena stale. Navic k prehrivani dochazi ihned po startu topeni, kdy jsou vsechny radiatory studene. Spotrebu plynu se mohu pokusit zmerit, ale vysledky budou zkreslene, kdyz behem tech dvou minut kotel zapne/vypne/chladi/zapne/vypne/chladi. Rocni spotreba taky nic neresi, protoze kotel nejen topi, ale hreje i TUV. Jeste mi napada, ze tepely vykon vymeniku tepla TUV nebude vetsi, nez vsech radiaroru. Pohledove na plamen se zda, ze pri ohrevu TUV kotel topi naplno, pri ohrevu do topeni naplno, posleze snizuje vykon a pak se prehreje.

Datum: 27.09.2018 17:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No když máte radiátory ze 2/3 studené, tak to dobře netopí. Nevím kolik má váš kotel spodní výkon ale určitě bude vysoko. Teď jsem jenom pro vaši informaci stopnul sptřebu plynu za minutu a je to 8 l. Takže kotel jede příkonem asi 0,48 m3/h x 9,5 kWh/m3 = 4,5 kW. Radiátoy mají na vstupu teplotu 43°C a na zpátečce cca 39°C. Teplotní spád na těchto parametrech a v tomto období 4°C.

Datum: 27.09.2018 17:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To ze jsou radiatory studene je zpusobene tim, ze kotel vetsi cast casu neohriva a radiatory vyrobene teplo dokazi bezproblemu predat okoli. Po startu mam behem nekolika vterin horke trubky ve vzdalenosti 5m od kotle, ze na nich neudrzim ruku (z cehoz usuzuji, ze cerpadlo dokaze dostazecne rychle protlacir vodu do topeni) ale pak kotel vypne. Pri ohrevu TUV se pohledove i zvukove zda, ze kotel spotrebovava vice plynu, nez pri topeni, ale teplota TUV stoupa pozvolna. U topeni je narust teploty razantni a chlazeni veeelmi pozvolne.

Datum: 27.09.2018 17:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Jestli je u topení razantní náběh teplot, tak nefunguje dobře oběh. Kdyby fungoval, tak bude nárůst teploty vody například při výkonu 10 kW cca 1°C za minutu. Zrovna jsem to před pár dny měřil. Váš kotel má povoleno překročit žádanou hodnotu teploty o 4°C a pak vypíná a čeká až se dochladí.

Datum: 27.09.2018 17:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z toho tedy usuzuji na 2 moznosti: bud nefunguje radne modulace vykonu, nebo se nekde neco ucpalo= udelat hydraulickou zkousku... to jsem zvedav, kdo to je v mem okoli schopen udelat...

Datum: 27.09.2018 17:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Modulace výkonu bezpečně zjistíte u plynoměru. Oběh vody zjistíte za jak dlouho dorazí voda k poslednímu nejvzdálenějšímu radiátoru a jaká je teplota na výstupu z radiátoru. Pokud je nízká, tak tam dobrý oběh nebude. Ovšem to nemusí být ucpáním ale opotřebením oběhového čerpadla. Čerpadlo má svou životnost. Ono sice funguje ale už nedostatečně. Zkuste vypnout kotel na 2 hodiny a pak spustit a zaznamenávat co minutu teploty až do bodu modulace, případně si zapsat stav plynoměru před a po odstavení kotle. Z toho se dá urrčit při známém času na jakých parametrech výkonu šel a to nelze zpochybnit. Má to velkou vypovídající hodnotu. Kdybych znal vaše radiátory, tak během chvíle spočítám kolik vody okruhem musí protékat. Ještě jedna poznámka. Demontujte na chvíli všechny termostatické hlavice. Oběh by se měl zlepšit a pak se bude "bádat".
EDIT
Našel jsem schéma kotle a vidím, že tam máte oběhové čerpadla dvě, pokud se nemýlím. Jedno pro topení a druhé pro TUV.
https://www.dakon.cz/wp-content/uploads/2014/06/DUA-PLUS-navod-k-instalaci.pdf

Datum: 28.09.2018 09:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To s temi ventily mi vcera napadlo taky, prohodit je za odvzdusnovaky. Dnes jsem az do rana mimo domov, zitra zmerim radiatory a provedu par pokusu..
Cerpadlo vytapeni jsem montoval pred cca mesicem, je nove.

Datum: 28.09.2018 10:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Abychom si rozuměli, měl jsem na mysli pouze hlavice a ne nějaké přehazování ventilů. Jinak prozkoušet funkčnost ventilů také není špatné. Ony mohou mít potíže když v létě, se netopí a teplota šplhá někam ke 30-ti °C. Aktuátor je "zarazí" do sedla. Spravě by měly být hlavice pro léto přestavěné na vysokou teplotu.
Poznámka:
Pokud budete u čerpadla, tak udejte označení a podíváme se na možný výkon. Dále je potřeba zjistit jak je to s by-passem, zda v okruhu je (nebo není) a na co je nastaven.

Autor: Bedřich Tomša
Datum: 10.02.2019 14:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129735
reakce na ...
Dobrý den pane Homolo. Prosím Vás jaký mám příkon plynováho kotle když za 2 minuty spotřebuju 0.026 m3 plynu? Děkuju

Datum: 10.02.2019 15:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
26 x 30 = 0,78 m3/hod

Ve spalném teple je to 10,56 kWh/m3 x 0,78 = 8,24 kW
Ve výhřevnosti je to 9,5 x 0,78 = 7,41 kW
Okamžitý výkon je takový jaká platí účinnost. Účinností se to vynásobí.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.