Samovolná cirkulace otopné vody po výměně za automatický kotelZdravím,
měl bych jeden dotaz ohledně topení.
Po výměně za automatický kotel a změně zapojení topné soustavy mám problém se spotřebou kotle.
Začnu od začátku. V domě jsem měl klasický kotel na dřevo/uhlí. Topná soustava byla na samotíž s expanzní nádobou.
Při změně kotle byla odstraněna expanzí nádoba a nahrazena nádrží se vzduchem. Nainstalovali se termostatické hlavice, do systému se přidaly čerpadla a nulátor. Ovšem rozvody otopné vody zůstali v původních širokých trubkách.
System jako takový funguje tak, že kotel zahřívá malý okruh uvnitř sebe sama. A udržuje teplotu mezi 69 a 59 stupnů. S tím, že se jednou za čas zapne, vytopí na 69 a pak zase jde to útlumu. Pokud chci topit, zapnu čerpadlo přes vzdálený termostat. Tím se spojí malý okruh a velký okruh a kotel se zapne a snaží se vytopit na 69 stupňu. A pak zase až to udělá tak se přepne do útlumu. Počká až klesne na 59 a zase začne topit.
Tohle všechno jede bez problémů.
Ale problém je v tom, že jak jsou trubky široké, tak podle mě, probíhá cirkulace vody samovolně. Tedy studená dolů teplá nahoru. Tím pádem kotel se velmi často spouští aby se dohřál => velká spotřeba.
Soudím tak podle toho, že v referenční místnosti, kde není termohlavice je radiátor stále horký i když čerpadlo ovládané termostatem nejede i klidně celý den.
Předpokládám, že do kotle neustále proudí studená voda, samozřejmě méně než když je zapnuté čerpadlo. Tím se malý okruh ochlazuje a kotel neustále topí.
Napadlo mě tedy, přidat do soustavy jeden případně dva ventily, které by se otevřely současně s čerpadlem. Tím bych zcela oddělil velký a malý okruh.
Jen nevím jestli je to dobrý nápad a jestli mám dát jen jeden nebo dva? A případně jaký typ ventilu použít.
Pokusil jsem se to nakreslit a moc dobrý malíř nejsem.
Prosím tedy o radu.
