Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

IZOLACE SIKME STRECHY

Autor: Samuel Novak
Datum: 15.10.2018 11:00
uživatel: 128681

Fotogalerie:

Dobry den,

v projektu mam pro podkrovi 20cm mineralni vaty - krokve a 16cm vaty - rošt. Lamda u vaty je 0.039.
V budoucnu planuji udelat z podkrovi obytnou mistnost a kazdy cm navic se tam bude hodit.
Moje otazka prosim zni. Je pravda, ze kdyz tam dam vatu s lambdou 0.032 tak nemusim davat celkovou skladbu 36cm, ale bude mi stacit jen 29cm, tudiz bych mel podkrovi o 7cm vyssi.

dekuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček16.12.2020 17:19
Lukáš Básner16.12.2020 15:24
Jiří Kubíček05.12.2020 22:58
Lukáš Básner05.12.2020 21:40
Jiří Kubíček28.11.2020 19:28
Lukáš Básner28.11.2020 11:32
Jiří Kubíček18.11.2020 11:32
Lukáš Básner18.11.2020 10:26
Lukáš Básner18.11.2020 08:59
Jiří Kubíček12.11.2020 22:54
Lukáš Básner12.11.2020 14:26
Bohumil Boura10.11.2018 01:01
Jiří Kubíček22.10.2018 11:19
Samuel Novak22.10.2018 10:01
Samuel Novak16.10.2018 20:49
Jiří Kubíček16.10.2018 10:24
Samuel Novak16.10.2018 02:12
Jiří Kubíček15.10.2018 20:38
Samuel Novak15.10.2018 19:23
Jiří Kubíček15.10.2018 16:59
Andy Bonde15.10.2018 14:48

Datum: 05.12.2020 21:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133440
reakce na ...
Měl bych ještě jeden dotaz, nevím si rady s výpočty, ale jaká by byla výška izolace vaty s lambdou 33, rovnajici se vrstvě izolace 22 cm lambdy 35. Děkuji

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.12.2020 22:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, to je naprosto zanedbatelný rozdíl v lambdě, ale jestli to chcete přesně, tak 20,74 cm. Jinak je to obyčejná trojčlenka.

Autor: Lukáš Básner
Datum: 16.12.2020 15:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A při lambde 31? Nevím jaký mám použít vzorec🙈 děkuji

Datum: 16.12.2020 17:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím (22/35) * 33= 20,74 cm, (22/35)*31= 19,49 cm.

Datum: 12.11.2020 14:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, potřeboval bych poradit, začal jsem s rekonstrukcí podkroví které bude obydlené, jedná se o starší dům, kde je pálená krytina pod kterou není žádná izolace, krokve jsou vysoké 140mm, zajímalo by mne, jak velkou vrstvu izolační vaty mám dát, abych zase nebral moc na vnitřku podkroví, moje představa byla mezi krokve dát vatu s lambdou 35, pod tyto 60 mm vaty s lambdou 35, na toto parotesnou folii s al povrchem, a na toto rošt z latí a vzduch. Mezera 40mm a palubky, stačí takováhle izolace podkroví, nebo musím dát větší vrstvu izolace, respektive další vrstvu vaty např 140mm+60mm+40mm+40mm? Děkuji za rady

Datum: 12.11.2020 22:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, jen zemřít člověk musí. Nepředpokládám, že je to podle nějakého projektu a nějakých norem, které byste měl splnit, takže je to jen na vaši volbě, kolik tam té izolace dáte. Těch plánovaných 20 cm osobně beru jako takové minimum, se kterým se dá v konstrukci tohoto druhu žít a z tepelně izolačního hlediska to bude v pořádku, součinitel prostupu tepla bude kolem 0,2. Sice s nějakými 35-40 cm byste se dostal na hodnotu kolem 0,1, ale z hlediska TZ a nákladů na vytápění to zas tak zásadní rozdíl není. Důležité ale je, aby izolace byla kvalitní, stálá a dobře provedena, stejně ta parozábrana. Osobně bych tedy v tomto případě spíše zvolil nějaký deskový tvrdší minerál, než třeba minerál v rolích. Dále nepíšete, jestli nad krokvemi pod taškami máte taky nějakou pojistnou difúzní fólii. Ta by tam samozřejmě měla být a to kontaktní fólie, a nad ní odvětrávaná mezera.

Datum: 18.11.2020 08:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Difúzní fólie bohužel není, před 15 lety asi ještě nevěděli co to je, takže tu budu vkládat mezi krokve zevnitř podkroví, asi horší práce, ale bude tam.
Co se týče materiálu zateplení pravděpodobně použiji vatu od Knauf s lambdou 35, a po tom co jsem kde četl udělám 2 vrstvi kdy 140mm mezi krokve, a 10mm pod ně, kdy rošt udělám z latí za pomocí CD závěsů také vata Knauf 35, na toto parotes s al, a 40mm vzduch mezera a palubky, podle mne pro komfortní bydlení ideální.
Myslíte si že vata od Knauf s označením 35 je kvalitní? Děkuji popřípadě kterou jinou použít, nebo použít s lambdou 33?

Datum: 18.11.2020 11:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, s konkrétními výrobky vám zas tolik neporadím, tolik mi jich rukama neprošlo. Nižší lambda a tedy zvýšená cena izolace má význam hlavně tam, kde není možné dát větší sílu izolace, u těch 20 cm je to na zvážení, ale jestli izolant s menší lambdou nebude podstatně dražší, tak ho použijte. Vatu bych ve vašem případě spíše použil nějakou trochu tvrdší a tedy deskovou, než v rolích.

Datum: 28.11.2020 11:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, proč byste zvolil spíše deskovy zateplovací materiál, než minerální vatu? Je lepší, nebo lepší vlastnosti? Bylo by také optimální použít mezi krokve vatu 140mm a pod krokve 60-100mm desku z kamenné vlny? Vše v lambde 0,35. Jaké by byli výhody či nevýhody této skladby? Děkuji

Datum: 28.11.2020 19:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, volil bych to obzvláště při omezené síle izolace, u desek nehrozí časem nějaké slehnutí a lépe se s nimi manipuluje, hůře se do toho dostává nějaká havěť, zpravidla to má větší objemovou hmotnost a tedy i lepší akustiku atd., je to prostě stálejší kvalita. Z izolačního a difúzního hlediska je to jedno. Kombinovat desky a role klidně můžete, to ničemu nevadí.

Datum: 15.10.2018 16:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, čistě teoreticky se 36 cm minerálu o lambdě 0,039 rovná cca 29 cm minerálu o lambdě 0,032, součinitel prostupu tepla je 0,11. Vy tam ale ještě budete mít krokve a rošt, takže po započítání tepelných mostů to dělá 0,13, což je stále velice slušná hodnota. S tou lepší vatou v kombinaci s tepelnými mosty byste měl použít celkem 30 cm vaty, abyste se dostal na stejný součinitel. Nevím, jak moc má pro vás význam těch 6 cm, ale ta lepší vata bude podstatně dražší a zpravidla se to moc při takových silách izolace nevyplatí. Kdybyste to snížil o těch 6 cm a nechal tu "horší" vatu, jste i s tepelnými mosty na součiniteli 0,16. Nevím, jakou plochu bude mít ten celý strop, ale na 100 m2 plochy pak vychází rozdíl v TZ domu cca 0,1 kW, což je minimální hodnota a stále pochybuji o tom, že se vám vyplatí kupovat vatu s lambdou 0,032. Ještě by tu bylo jedno řešení, že byste to celé snížil o těch 6 cm, ale dal byste pak ještě 3 cm vaty do mezery pod parozábranu, takže byste měl celkově 33 cm vaty a minerál o lambdě 0,032 by úplně ztrácel smysl. Když pod parozábranu dále méně jak 1/4 izolace, co je nad parozábranou, tak se z hlediska kondenzace nic neděje, vy toto pravidlo splňujete úplně bez problémů.

Datum: 15.10.2018 19:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobry den pane Kubicku,

moc dekuji za vasi odpoved!
Pokud to laicky chapu spravne, tak navrhujete abych dal 20cm vaty - krokve, 10cm vaty - rost, pak parozabranu a do vzduchove mezery dal 3cm vaty a na to pak rovnou sadrok.desku?
Plocha podkrovi je cca 30m2, podchozi vyska na stredu jsou 2m a pak to jde celkem rychle dolu (viz obrazek), takze az to jednou zabydlime, mohlo by se tech 6cm hodit.
Vatu bych tedy pouzil Ursu DF 38, da se sehnat za dobrou cenu, pokud tedy myslite, ze tech 33cm staci na zatepleni?
A mohl by se prosim jeste zeptat, jestli si ma smyl priplacet za reflexni parozabranu? V projektu mam - Jutafol N150 special.

predem dekuji za vas cas i odpoved.
s pozdravem
Novak

Datum: 15.10.2018 20:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli trváte na tom snížení skladby celé té konstrukce o těch cca 6 cm, což při tak malé světlé výšce chápu, pak jste to pochopil dobře. Těch 33 cm o lambdě minerálu 0,038 bohatě stačí, určitě bych neutrácel za drahou vatu s lambdou 0,032, zlepšení celkových izolačních vlastností by bylo naprosto minimální. Reflexe klasické reflexní parozábrany funguje pouze v případě vzduchové mezery pod parozábranou, ale dle zveřejněných testů taková reflexe nahradí asi jen 1-1,5 cm izolace, takže z izolačního hlediska je pořád lepší tam dát 3 cm izolantu tím pádem nutně reflexní parozábranu nepotřebujete, můžete použít i něco bez reflexní vrstvy, vybírejte však parozábranu s velkým difúzním odporem. Je to prostě na vás, jakou variantu si vyberete, chybou není ani jedna z těch nabízených variant. Taky předpokládám, že mezi difúzní fólií a střešním pláštěm máte odvětrávanou mezeru.

Byla by tu ještě jedna možnost, jak zvýšit strop ještě více při zachování podobných izolačních a akustických vlastností, ale bylo by to o něco dražší, za to méně pracné a s vyšším stropem. Šlo by to udělat tak, že byste dal minerál jen mezi ty krokve, pak byste všude pod krokve celoplošně použil PIR desky s integrovanou ALU fólií z obou stran, tudíž by odpadl ten rošt pod krokvemi a parozábrana. Té PIR desky by vám díky lepší lambdě stačilo 5 - 6 cm, ve spojích byste to jen slepil a máte to vyřešeno. Na to by se dal už jen sádrokarton. V případě vyschlého dřeva by i stačilo SDK desky přes PIR desky jen přichytit do dřevěných částí střechy, ale můžete použít i přímé závěsy, udělat rošt, mezi něj dát ještě 3 cm izolantu a pak SDK, lépe by se řešily i nějaké kabely atd. Každopádně byste ušetřil několik dalších cm. Odkaz na PIR desky třeba zde: http://www.stawebniny.com/pamatherm/c-4874/ .

Datum: 16.10.2018 02:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jeste jednou dekuji za vasi dalsi odpoved.
PIR desky mi prijdou jako nejlepsi reseni. Rad bych se prosim zeptal, jestli kdyz prijdou SDK rovnou na PIR desky, tak vruty do SDK projdou z jedne strany skrz parozabranu. Muze toto v budoucnu nejak zlobit? nebo tim, ze je parozabrana z obou stran, tak to nevadi? Na svetlo bych tedy pouzil placaty kabel, ktery bych snad mohl dat mezi PIR a SDK.

dekuji mnohokrat
s pozdravem
S.N.

Datum: 16.10.2018 10:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, SDK přímo na PIR desky dávejte jen v případě, že jste si jistý, že se vám už dřevo nebude nějak kroutit apod., k tomu bych doporučil u stěn nechat malou dilataci a použít do rohů pak nějakou rohovou flexibilní pásku. Taky budete mít asi o něco více odřezků u SDK desek, protože je musíte dávat tak, aby vám kraje vyšly na trámy. Co se týká vrutů, tak PIR desky se připevňují pomocí vrutů se širšími kovovými podložkami, to místo pak též přelepíte páskou na parozábrany. Vruty pro SDK vám sice ty ALU vrstvy projedou, ale jelikož je deska potažená z obou stran a navíc vše bude k sobě přitlačené (dřevo, PIR deska i SDK), tak bych z toho žádné větší obavy neměl, narušení funkce parozábrany bude naprosto minimální. To už mi přijde důležitější mít dobře ošetřený styk stěn a PIR desek, kde případné mezírky dopěníte PUR pěnou a kolem stěn opět nalepíte stříbrnou pásku pro parozábrany. Doporučuji nepořizovat obyčejnou metalizovanou pásku, ale kvalitní hliníkovou pásku, která na všem výborně drží.

Datum: 16.10.2018 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dekuji moc za vase vsechny odpovedi!
Pujdu tedy cestou 20cm vaty 0.038 a nasledne 6-8cm PIR desek.
To same asi udelam i v pokoji v prvnim patre, kde je jedna ze sten v sikme strese a tech cca 10cm navic se bude hodit.

dekuji
S.N.

Datum: 22.10.2018 10:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den pane Kubicku,

mam prosim jeste k tomuto tematu par otazek.
Mohl bych pouzit jen PIR desku? Tedy ze bych mezi krokve dal 16cm PIR desky a na to pak bud rost pro SDK nebo primo SDK, ktere bych pripevnil primo do krokve. Cena oproti PIR 6cm+20cm vaty je asi o 20 000kc vic, ale usetrilo by mi to dalsich 10cm vysky.
Kdybych zustal u puvodni varianty vata+PIR deska, nemuze prosim v budoucno zlobit to, ze budou primo na sebe pouzity dva materialy kazdy s jinou tepelnou hodnotou?

dekuji moc za vasi odpoved.

S.N.

Datum: 22.10.2018 11:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, variant je hodně, takže klidně i ta pouze s PIR deskami mezi krokvemi, má to ale dvě nevýhody. Jednak to bude horší po akustické stránce, minerál je pro řešení vzduchové neprůzvučnosti lepší a vzhledem k tomu, že máte plechovou střechu, tak bych akustiku nepodceňoval, ale je to na vás. Další věcí je, že vám tam pak zůstanou určité tepelné mosty v podobě těch krokví. Jinak kombinace minerálu a PIR desek vůbec ničemu nevadí, důležité je, že blíže k ochlazované straně budete mít materiál s menším difúzním odporem, problém by mohl být, kdyby to bylo naopak. Je to tedy na vás, jakou kombinaci a variantu zvolíte, můžete např. provést i řešení, že dáte mezi krokve 10 cm minerálu, pod to 6 cm PIR desek a celoplošně pod krokve jen nějaké slabé PIR desky.

Autor: Bohumil Boura
Datum: 10.11.2018 01:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128911
reakce na ...
Dobrý den, tímto stavebním detailem jsem se také velmi zabýval a dovolím přispět řešením, které jsem si zvolil pro stavbu jako nejoptimálnější.

Mezi krokve, na kterých je samozřejmě z exteriérové strany kontaktní střešní folie jsem vložil izolační vatu o tloušťce rovnající se tloušťce krokví s lamdou 0,038, která mi připadá jako dostatečná, ale samozřejmě použitím vaty s lamdou např. 0.032 byste dosáhl lepšího tepelného odporu se započtením přirozených tepelných mostů dřevěnými krovy asi o 10% lepší. Je otázka, zda se tato vata s vyšší pořizovací cenou vyplatí, dle mého názoru to není pro finální úsporu nákladů vytápění tak významné. Neřešil jsem žádnou pasivní stavbu, jelikož se jednalo o rekonstrukci. Velmi důležitá ale je šířka vkládaných pásů vaty, která musí být asi o 1-1,5cm širší než prostor mezi krokvemi, kdy stlačením vaty při vkládání dojde k dobrému přimáčknutí na krokve, kdy to funguje jako pružný spoj, který dobře reaguje na pozdější možné pohyby dřevěných krokví v důsledku vysychání a působení změn teplot. Aby vata při vkládání mezi krokve nevypadávala dolů, zejména pokud použijete nějakou méně tuhou, je možné ji fixovat tenkým vázacím drátkem, který se pomocí malých hřebíčků dá v potřebných rozestupech naťukat pod krokve a který jsem tam už i nechal protože ničemu dále nevadí. Použil jsem tenký poplastovaný vázací drátek na zaplétání plotů. Pokud byste měl šířku pásu vaty více širší, mohlo by dojít k deformaci a pás vaty by neseděl v celé ploše na střešní folii a vznikla by tam vzduchová mezera, která by snižovala tloušťku účinné izolace. Naopak užší pás by se Vám dostatečně nepřitlačil na krokve a mohla by tam vznikat mezera bez izolace. Je třeba počítat, že může kdykoliv později docházet k určitým přirozeným pohybům dřevěné konstrukce krovů, kdy správně a těsně vložena izolační vata tyto pohyby pružně vytěsňuje.

Zde bych nedoporučil vkládat mezi krokve nějaký tvarově a rozměrově stálý a nepružný izolační materiál (polystyrenové desky, tuhé PIR či PUR panely apod.) Byla by tam velká pravděpodobnost vzniku pozdější mezery.

Naopak myšlenka použít PIR panely jako další vrstvu až pod krokve má své opodstatnění, pro jeho výborné izolační vlastnosti.

Ale měl bych výhrady k popisovanému řešení v této diskuzi, kdy by se měly PIR panely a následně i sádrokarton šroubovat přímo na krokve bez nosné mezikonstrukce a navíc pouze v místě krokví. Toto řešení Vám okopíruje nerovnosti krokví, což bude na finálním povrchu v místnosti zejména při umělém osvětlení velmi viditelné. Navíc pokud budete přitahovat sádrokarton nějakými delšími šrouby do krovu přes tu PIR desku, je velmi pravděpodobné, že Vám později vyvalí ze sádrokartonu zatmelené hlavičky těchto šroubů, jelikož izolační deska má přece jenom určitou pružnost a i tepelnou pohyblivost, kterou kovový šroub nedokáže eliminovat, nehledě na tím vytvořený přímý tepelný most z krokve až na povrch sádrokartonu. Stačí se např. nechtěně opřít o podhled, a může se to hnedka vyvalit. Pokud se šroubuje sádrokarton, mělo by to být vždy na tvrdo do nějakého profilu, který je v SDK konstrukci k tomu určený a bez nějaké mezivrstvy.

Moje řešení bylo takové:

Krokve, mezi kterými je popsaným způsobem vložena izolační vata, jsem celoplošně pokryl deskami z hladkého extrudovaného polystyrenu s lamdou 0,033 o tloušťce 5cm (mohl by být i silnější) s obvodovou L drážkou, která pomáhá zespoda držet jednu desku s druhou a nemůže tam vzniknou průběžná vzduchová mezera. Tento polystyren je dostatečně tuhý a pěkně drží vatu přimáčknutou mezi krokvemi. Desky jsem po okrajích k sobě navíc lepil nízkoexpanzní pěnou, kdy se to dá vhodně do doby vytvrdnutí pěny fixovat zapíchnutými hřebíčky přes hranu dvou desek, aby byly pěkně v rovině. Pak se hřebíčky vytáhnou. Ale toto lepení není zcela nutné, desky mohou zůstat jen na sraz. Tímto vlastně vznikla celoplošná plocha extrudovaného polystyrenu, která zcela a čistě překryla pásy vaty a i krokve čímž to celé vhodně přispělo k eliminaci tepelných mostů. Tato vrstva by se dala udělat i pomocí PIR panelů místo XPS, které jsou však i výrazněji dražší.

U této mé vrstvy XPS, není však problém, že kopíruje nerovnosti krovů, protože na ni přímo na dotek následuje další vrstva z reflexní bublinkaté folie, která plní také funkci parozábrany, takže její okraje a spoje jsou pečlivě přelepeny reflexní alu páskou. Tato folie zejména tím, že obsahuje vzduchové bublinky, plní tedy další vrstvu pláště tepelné izolace a navíc do celkové skladby přidává reflexní funkci. Folie se dá při montáži velmi jednoduše fixovat na polystyren malými kousky obyčejné oboustranné kobercové lepící pásky, aby nepadala než se finálně připevní.

Mám dlouhodobou profesní zkušenost s termokamerou a mohu potvrdit, že správně udělané reflexe s dostatečnou vzduchovou mezerou funguje a je velmi přínosná, zejména při potřebě rychlého ohřátí vzduchu ve studené místnosti.

Takže touto folií směrem do interiéru mám hotovou již poslední vrstvu skladby tepelné izolace a navíc s reflexní funkcí.

Dalším krokem je přitažení folie a i polystyrenu napevno na krokve. K tomu jsem použil obyčejná jen 5cm široká prkna o síle 20mm a šrouby o délce 120mm. Tento šroub je z pohledu tepelného mostu zanedbatelný. Šrouby byly dávány s odstupem asi 50-60cm od sebe. Tyto prkna plošně přitáhnou folii i s polystyrenem přesně a jen v místě kde jsou krokve . Zároveň prkna překryjí hlavičky pomocných hřebíků, použitých dříve pro přichycení desek polystyrenu.

Na tyto prkna jsem pak běžnými krátkými šroubky připevnil přímé závěsy a do nich horizontálně CD profily, které se v přímých závěsech velmi snadno dají přesně vyrovnat, aby se eliminovaly nerovnosti krokví. Na CD profily se pak běžným způsobem šroubuje sádrokarton. Tato konstrukce více vrstev dobře eliminuje pohyby od konstrukce krovů v důsledku diletace.

Zcela stejným způsobem jsem řešil i strop, kdy je polystyren s folií upevněn do kleštin, a kde izolace šikmé střechy a i stropu na sebe přímo jednotlivými vrstvami navazuje.

V této skladbě je právě pro reflexní funkci velmi důležitá vzduchová mezera mezi sádrokartonem a reflexní folií, která vznikne 3cm tloušťkou CD profilu a použitým 2cm prknem.

Toto řešení možná může připadat jako složité, ale vše šlo dělat rychle, čistě a bez problémů. Výsledný efekt tohoto vícevrstvého izolačního pláště z různých materiálů je také velmi dobrý a volil jsem ho pro vlastní využití jako nejoptimálnější variantu.

Třeba se tento postup může někomu hodit a inspirovat k dalším nápadům.

Datum: 18.11.2020 10:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě bych měl dotaz ohledně kvality materiálů, jestli je lepší Knauf nebo ISOVER popřípadě jiná značka izolace. Děkuji

Autor: Andy Bonde
Datum: 15.10.2018 14:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120053
reakce na ...
Dobrý den, při lambdě 0,032 vám to ekvivalentně vyjde o 4 cm méně.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama