Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Výpočet TZ z PENB + návrh "ideálního" řešení vytápění

Autor: Tomáš Šťastný
Datum: 18.10.2018 22:14
uživatel: 128710

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9 obrázek č. 10 obrázek č. 11 obrázek č. 12 obrázek č. 13
Dobrý den,

předně se omlouvám, nejsem žádný odborník, a tak můj dotaz bude znít možná hloupě - inu nemůžu vědět všechno :o)

Rád bych poprosil zdejší odborníky, jestli by mi mohli z PENB spočítat alespoň přibližné TZ + na závěr zhodnotit, jaký systém/kombinace vytápění by v mém případě zvolili.

Pár dodatečných informací o domě:
Jedná se o 35let starý, komplet podsklepený dům.
Okr. Hodonín
Sklep - šířka obvodového zdiva 60cm (pálená cihla)
1. a 2.NP - ytong/porfix 30cm
Plánované zateplení fasády 24cm
Střecha vazníková - zateplení min. 40cm foukaná celuloza
V plánech je počítáno s elektrickým podlahovým vytápěním + krbová vložka s rozvody (na střeše fotovoltaika)
Nad stropem v 1NP (mezi sklepem a 1NP) mám pouze 9cm na podlahovku + anhydrit .. plánuju tedy strop zateplit ze spodu (ze sklepa) 10cm polystyrenem..dobrý nápad, špatný nápad nebo jaký je to nápad?

A co rekuperace ano/ne?

Moc děkuju za případné informace
Hezký den

Tomáš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tomáš Šťastný21.10.2018 19:26
Jiří Kubíček21.10.2018 16:07
Tomáš Šťastný19.10.2018 11:22
Jiří Kubíček19.10.2018 10:56

Datum: 19.10.2018 10:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, předpokládám, že ten PENB už je počítán se všemi těmi opatřeními, co popisujete ? Jinak určitě doporučuji zateplit ten strop sklepa, s tím zateplením je už počítáno v PENB ? Předpokládám, že ta podlahovka bude všude (ať už teplovodní nebo elektrická, kterou bych vám ale nedoporučovat, důvody napíši příště) ? Co myslíte těmi rozvody ke krbové vložce ? Proč chcete fotovoltaiku, o jakém bude výkonu a na kolik vás vyjde ? Abych mohl dopočítat TZ domu, potřebuji ještě vědět jaká je čistá vnitřní plocha celé vytápěné zóny a jaké budou v domě světlé výšky, zda v patře nějaké šikminy ? Taky ještě dopište, zda počítat s rekuperací, která je především o komfortu než o nějaké ekonomické návratnosti a je to jen na vás, zda ji pořídíte.

Datum: 19.10.2018 11:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za reakci. Ano, všechny tyto údaje měla paní Ing. při počítání k dispozici (krom té rekuperace), ale jestli je tam vše započítáno, to opravdu netuším.
Rozvodama u krbové vložky myslím teplovzdušné rozvody i do dalších místností.
Celková vytápěná podlahová plocha by měla být 279m2.
Pokud dodržím těch 9cm skladby podlahy v 1NP, bude světlá výška v obou patrech 260cm.
Fotovoltaika - jelikož je dům skvěle orientován na jih a plánujem mít dům vyloženě na elektřinu, zdálo se nám jako super řešení pomoci si fotovoltaikou (např. využít "virtuální baterie" od Bohemia Energy) ... konkrétní "nadimenzování" zatím nevím a jestli jsem se dobře díval, v PNEB o tom není nikde zmínka
Rekuperace v PNEB neni zahrnuta urcite, jenom mi zkrakta posledni dobou vrta hlavou, jestli s ni taky nepocitat

Pokud by to slo, prosim o vypocet jak bez, tak s rekuperaci. Pokud je vypocet moc slozity, budu moc vdecny alespon za jeden z nich :o)

Diky moc
Tomas

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.10.2018 16:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, co jsem se díval na PENB, tak jsem v něm prakticky nenašel žádné závažnější chyby, je spočítaný podle toho návrhu zateplení, co píšete, tedy i se zateplením stropu suterénu, a jestli jsou dobře spočítány ochlazované plochy, tak vám pak při venkovní výpočtové teplotě -12°C a vnitřní 21°C vycházejí TZ prostupem cca 5 kW. Dům je velký a TZ větráním bez rekuperace při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vycházejí cca 2,5 kW, celkové TZ tedy cca 7,5 kW. Rekuperace vám o něco sníží TZ větráním, ale je hlavně o komfortu, existuje sice vzorec pro výpočet TZ větráním s rekuperací zahrnující nějakou těsnost domu, infiltraci, intenzitu větrání atd., ale tím vás nebudu unavovat. V reálu vám rekuperace sníží TZ větrání asi tak o 50%, takže celkové TZ by vám pak vycházely cca 6,25 kW.

Je jedno, jaké z těch TZ budete mít, ale obě hodnoty jsou příliš velké, abyste do domu dal čistě elektrické vytápění (v budoucnu nemáte možnost volby jiného zdroje vytápění), jedině, že byste převážně topil v krbu, ale nevím, jak dlouho vás to bude bavit a o komfortu nemluvě, navíc moc nevěřím rovnoměrnému vytápění celého domu pomocí nějakých teplovzdušných rozvodů. K tomu všemu to ještě chcete doplnit prakticky nenávratnou fotovoltaikou. I po dotaci různě dnes nabízené fotovoltaické systémy mají přinejlepším návratnost kolem 15 let, ale často je to i až 20 let a více. Spočítejte si cenu všeho uvedeného dohromady: el. podlahovka pro téměř 300 m2 + fotovoltaika + krb s teplovzdušnými rozvody. Je to kombinace buď komfortního a vzhledem k TZ domu provozně drahého zdroje s nekomfortním zdrojem, u kterého hrozí přetápění v části domu + s prakticky nenávratným zdrojem ve formě fotovoltaiky, navíc nic z toho primárně neřeší ohřev TUV. Určitě bych při vašich TZ touto cestou nešel. Má rada je, abyste dal do celého domu teplovodní podlahové topení, pořídil tepelné čerpadlo za rozumnou cenu, třeba nějaký inverter o nominálním výkonu kolem 10 kW, a to i s ohřevem TUV. Fotovoltaiku bych úplně vynechal (budete mít tarif s nízkou cenou EE za 1 kWh) A jestli nutně potřebujete nějaký krb, tak jen něco pro radost o malém výkonu za hubičku. Nevím přesně, co myslíte těmi teplovzdušnými rozvody, ale kdyby to mělo být něco nákladného, vynechal bych to též.

Datum: 21.10.2018 19:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer pane Kubíček,

moc Vám děkuju za vyčerpávající informace, se divím, že se Vám to chtělo takto při neděli pitvat :) Nasadil jste mi pořádného brouka do hlavy a určitě při finálním rozhodnutí budu přihlížet i k Vašim doporučením..

Až pojedete někdy kolem Vacenovic, tak se ozvětě, máte u mně flašku slivovice :)

Ještě jednou díky moc
Tomáš

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.