Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Skladba podlahy patro

Autor: tomaš sedlář
Datum: 19.10.2018 17:35
uživatel: 128714

Dobrý den
Tímto bych chtěl požádat o pomoc pri dokončení podlahy v prvním patře.Udělal jsem mnoho chyb při stavbě domu a i když jsem stavař za což se stydím vše jsem myslel dobře ale bohužel jsem stavařinu dávno opustil.
Muj problém je podlaha v patře.
Z duvodu vlastního lesa a nedostatku financí jsem zvolil strop z trámu 25x19 které jsem od sebe osadil po 80cm.Následně jsem trámy vyrovnal a položil podlahová hoblovaná prkna o tl.35mm.
A nyní muj problém:chtěl bych dokončit podlahu a netuším jak dál,
mám zakoupenou kročejovou izolaci 2cm na kterou chci položit desky osb.Prosím
o radu jak silné desky zda stačí 2x 12mm na vazbu a kam vložit (zda vubec)parotěsnou zábranu.
Děkuji mnohokrát za radu.Sedlář

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip21.10.2018 22:48
Jiří Kubíček21.10.2018 20:11
tomaš sedlář21.10.2018 18:53
Jiří Kubíček21.10.2018 13:00
Filip Filip21.10.2018 01:45
Jiří Kubíček20.10.2018 17:44
tomaš sedlář20.10.2018 15:05
tomaš sedlář20.10.2018 15:03
Filip Filip19.10.2018 22:24
Jiří Kubíček19.10.2018 20:09

Datum: 21.10.2018 18:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den
Děkuji mám jasno ve skladbě ted už jen kam ukotvit příčky mohu tedy na desky OSB při použití izolace pod profil nebo na prkna s tou samou izolací a udělat oddělené místnosti?Díky moc

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.10.2018 20:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, jak už jste určitě pochopil, použitelné jsou obě možnosti, názor na to, co je lepší, si budete muset udělat sám.

Datum: 20.10.2018 15:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samozřejmě děkuji všem!

Autor: Filip Filip
Datum: 19.10.2018 22:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Já čtu, že je to podlaha v prvním patře. Z toho vyplývá, že to patro bude obývané a tudíž vytápěné. Z toho se dá odvodit, že teplotní gradient nad a pod stropem se bude blížit nule. Z toho se dá odvodit, že difuze vodní páry skrz konstrukci bude buď nulová, nebo zanedbatelná. A závěrem z toho vyplývá, že kondenzace nehrozí. Čili je potřeba řešit pouze akustiku. Problém se skládá ze dvou částí - vzduchová průzvučnost ( hluk - zvuk přenášený vzduchem ) a kročejový hluk, který se přenáší vedením konstrukcí, čili zejména dupání na strop. Každá část se řeší zvlášť a jinak. NA vzduchovou průzvučnost máte celou výšku trámů. Na kročejovou izolaci máte výšku od záklopu po spodek dveří. Nicméně i 2 cm kročejové izolace je mnohonásobně lepší, jak nic. OSB 12 mm podle mě nevyhoví. Osobně jsem dělal několik podlah ( pro sebe ) a roznášecí deska byla z OSB 2 x 15 mm celoplošně slepená a prošroubovaná v rastru 15 x 15 cm. Dělal jsem několik bytů jako vestavby do cihlového skeletu ze sádrokartonu ( na dřevěných stropech ) a vestavba stojí na
roznášecí desce. Měl jsem celkem kliku, že jsem nemusel řešit akustiku, protože pod byty mám dost velký obchod a tudíž nemohu být na dvou místech současně. Co se týká toho Vašeho stropu, tak si myslím, že Vy budete muset řešit oba problémy a tím pádem přijdete o podhledové ( ohoblované prkna ) a budete muset vložit izolaci mezi trámy. Dal bych tam 15 cm a udělal záklop z hoblovaných prken mezi trámy. Kročejovky dáte akorát tolik, kolik dovolí stavební výška. Filip

Datum: 20.10.2018 15:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den
V prvé řadě děkuji za vaše rady.
Dále se omlouvám že jsem neuvedl již zhotovenou skladbu podlahy mezi patry:Od spodu,sádrokarton na křířovém roštu dále vložena vata o tlouščce 20cm a dále jen ty prkna.Co se týče tlouštky nad prkny musím být opatrný vzhledem k tomu že schody jsou namontovány a nemohu si dovolit více jak 5cm.Potřebuji ještě prosím poradit zda příčky které hodlám udělat SDK by nebylo lepší kotvit do OSB desek.Zdá se mi že kdybych je kotvil už do prken bude se hluk roznášet díky příškám kotveným na prknech.
Mnohokrát vám děkuji.Sedlář

Datum: 20.10.2018 17:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, příčky by správně neměly být kotveny k plovoucí roznášecí vrstvě, ale k podkladu a do příček by měla přijít minerální izolace, a to minimálně do výšky podlahy, když nebudete mít potřebu řešit vzduchovou neprůzvučnost mezi místnostmi, mezi kterými příčka bude, jinak by měla být izolace v celé příčce. V případě, že by příčka dělila vytápěný a nevytápěný prostor, tak musí být dostatečně zateplena celá a ještě řešena tak, aby v příčce nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti. Když příčku ukotvíte k plovoucí roznášecí vrstvě, což se spíše dělá jen jako nouzovka, když už je podlaha hotová a příčka se řeší až z nějakého důvodu dodatečně, tak hrozí praskliny kolem příčky a přenos kročejového hluku do příčky.

Datum: 21.10.2018 01:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Že by příčka na plovoucí desce byla nějaká nouzovka, je totální blbost. Že by příčka praskala, taktéž. Je sice pravda, že se může tak trochu přenášet kročejový hluk do příček, nicméně pod UW profilem je nalepená těsnící pěnová páska, která kromě těsnící funkce, zastává i funkci rostlináře. Vlastně kročejové izolace. Je jasné, že opláštění SDK deskami se nesmí ani na jedné straně dotýkat podlahy. Dále je jasné, že vyplnění celé mezery ( čili na sílu montážních CW profilů ) je skoro nutnost, protože se tím stane příčka akusticky odolná a dá se říci, že při použití profilů tloušťky 100 mm dosáhnete nejlepších vlastností. Jak po stránce pevnosti a odolnosti, tak po stránce akustické. Já jsem tak postavil vestavby bytů před mnoha lety a nic neprasklo, nic neodpadlo ( koupelna a WC obloženy do výšky stropů. Na podlaze z OSB desek je nalepena dlažba ( WC, koupelna a chodba ) a také bez poruchy. Já jsem měl k dispozici klasický sádrokarton, ale Vy můžete použít speciální tvrzený, akusticky vymazlený a dosáhnete podstatně lepších výsledků jak já. Nicméně u Vás je těch 5 cm stavební výšky dost velký problém a budete hrát o milimetry. Já jsem dodělal chatu a skladba podlahy je následující : roznášecí železobetonová deska, nátěr tekutou hydroizolací, 12 cm EPS, 2 x 15 mm OSB desky a na tom skládaný vinyl 4,5 mm na podložce silné 1 mm. Uvádím to proto, že Vy potřebujete pouze na kročejovku a OSB desky 50 mm a na finální krytinu již není prostor. Jak to vyřešíte nevím. Podle mě by to chtělo ještě 5 cm navíc a máte nekonečné možnosti.
PS Ale i 1 cm kročejovky je lepší, jak nic.
Filip

Datum: 21.10.2018 13:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, v případě, že ten UW profil bude k plovoucí podlaze připevněn, tak žádná těsnící pěnová páska nemůže plnit vlastnost kročejové izolace. Neříkám, že příčky k plovoucí vrstvě kotvit nelze, lze provádět jakékoli nedokonalosti a kompromisy, ale když už se to celé dělá od začátku, je vždy lepší příčky kotvit k podkladní vrstvě.

Datum: 21.10.2018 22:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ani nevíte, jak mě je to zdrtilo. Ale je mě to již fuk.

Datum: 19.10.2018 20:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, předně je potřeba upřesnit, zda se jedná o konstrukci mezi dvěma vytápěnými a užívanými prostory, ale předpokládám, že ano. Taková konstrukce se musí řešit především z akustického hlediska, tedy měl byste řešit vzduchovou neprůzvučnost a útlum kročejového hluku. Parozábrana mezi dvěma vytápěnými prostory není nutná, v případě více rozdílných teplot by měla být na té teplejší straně konstrukce, osobně bych ji dal ještě do koupelny.

Co se týká složení konstrukce, tak vzduhcou neprůzvučnost vyřešeíte minerální izolací mezi trámy, měl byste tam dát 10 - 15 cm izolace. Útlum kročejového hluku vyřešíte vytvořením plovoucí roznášecí desky s dilatací kolem stěn položené celoplošně na minerální kročejové izolaci. V případě nějakých příček byste měl nejdříve k podkladu ukotvit příčky a kročejovku a plovoucí desku dělat v každém prostoru zvlášť. Na prkna byste měl tedy dát minerální kročejovku, ty 2 cm jsou takové minimum, na to byste měl vytvořit plovoucí roznášecí desku ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek, osobně bych volil minimálně 15 mm desky. Můžete třeba i vytvořit systém akufloor: https://stavba.tzb-info.cz/podlahy/5067-lehka-plovouci-podlaha-akufloor-zaklad-zvukove-pohody-v-interieru .

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama