Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Náhodně vypadává proudový chránič

Autor: Marek Hlaváč
Datum: 22.10.2018 13:19
uživatel: 124197

Zdravím diskutéry,
prosím o radu...dnes začal náhodně vypadávat proudový chránič. Nejdřív to vypadalo na kotel, teď na pračku...vždycky musím shodit jističe a zkoušet, kdy už půjde chránič nahodit.
Nevypadává to pravidelně, spíš po nějaké době provozu nějakých spotřebičů, ale nevypadá to, že to dělá jeden konkrétní - ráno nejela pračka, při posledním výpadku kotel, zkoušeli jsme zapojit a vypojit věci v zásuvkách.
Máme poměrně čerstvou revizi EE rozvodů.
Napadá někoho něco?
Děkuji za rady,
Marek Hlaváč

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Marek Hlaváč02.11.2018 10:10
Pavel Nedbal31.10.2018 22:20
Marek Hlaváč31.10.2018 09:30
Pavel Nedbal30.10.2018 21:41
Filip Filip24.10.2018 10:33
Marek Hlaváč23.10.2018 18:23
petr vaclavik23.10.2018 18:08
Marek Hlaváč23.10.2018 17:26
Petr Zíka23.10.2018 17:05
Marek Hlaváč23.10.2018 10:58
petr vaclavik23.10.2018 10:56
Marek Hlaváč23.10.2018 10:38
Marek Hlaváč22.10.2018 22:24
Tomáš Hluštík22.10.2018 20:48

Datum: 30.10.2018 21:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112823
reakce na ...
Vážený pane Hlaváči,
chrániče nemají důvod vypadávat. Někde máte náhodné zkraty N+PE, nebo svod L na PE. musíte si pozvat elektrikáře, který to vše znovu prohlédne a proměří, ve vypnutém stavu při ze zásuvky vypojených spotřebičích zvláště elektronických (světla můžete ponechat, rovněž prodlužka/psy), 1kV megmetem, nebo jiným VN zkoušedlem. Rozvod musí mezi L, N, a PE vydržet i 1,5 kV bez průrazu. Někde to musí najít. Následně zkontrolovat izolační stav, případně unikající proud spotřebičů typu pračka, kotel, bojler. Pak existuje tester, kterým se do obvodu záměrně přidává svod a měří se v miliampérech, kdy chránič vybaví, což napoví, jaký je celkový unikající proud (vždycky nějaký minimální je, jen musí být co nejnižší). U mne to bylo i při rozsáhlé instalaci 26mA (chránič je 30mA), chránič vypadl pouze jednou za bouřky, kdy do hromosvodu prásklo (a tedy v podstatě se přeneslo do PE, a dále to zachytily přepěťovky). Doporučuji (ve vypnutém stavu) na všechny vodiče, nejen L, ale i N a PE v rozvaděčích dát návlečky s popisem obvodu a pěkně to urovnat, pokud jsou totiž do N a PE svorek vodiče narvány chaoticky, tak kdo se v tom má vyznat. A ve dvířkách rozvaděče vložen výkres s popisem co je napájeno čím, aby se v tom do budoucna každý vyznal.

Datum: 31.10.2018 09:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Nedbale,
děkuji za Váš příspěvek, víceméně srozumitelný i laikovi. Dává mi to smysl. Dokázal byste mi prosím poskytnout odpovědi na tyto otázky?
1) jaká může být časová/finanční náročnost takovéto činnosti v průměrném RD 4+1?
2) lze odhadnout, zda je na vině spotřebič, nebo rozvody?
3) je stávající stav pouze nepohodlný (pro dokreslení - od minulého úterka výpadky ustaly), nebo i nebezpečný (požár/úraz proudem)?
4) dívám se správně, že jste elektrikář z Prostějovska?
Zdravím a děkuji,
Marek Hlaváč

Autor: Pavel Nedbal
Datum: 31.10.2018 22:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112823
reakce na ...
Vážený pane Hlaváči,
nejsem z Prostějovska (tam se moje příjmení asi nejvíc vyskytuje, a předek odtud opravdu pochází, ale už jsme se rozprchli dále), nýbrž z Jihlavy, jsem již nepracující důchodce. Příslušné měřicí přístroje dnes nemám. Stav (vypadávání chrániče) asi nebude osobám či požárně nebezpečný, pouze nepříjemný. Ale nesmí se tak dít! Podle toho, co píšete, si myslím, že bude problém v rozvodech a asi to bude občasný kontakt N s PE (kdyby to bylo L s N nebo PE, lítal by Vám asi taky jistič. Nevím, kolik má Váš dům okruhů, ale dobrý technik by to měl zvládnout za den. Mohl byste mu předpomoci tím označením, popsáním a porovnáním vodičů v rozvaděči - ve vypnutém stavu!!!

Datum: 02.11.2018 10:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Nedbale,
děkuji Vám za odpovědi a cenné rady. Zvláštní je, že od minulého týdne se problém neobjevil, tak buď je problém vyřešen výměnou PC zdroje, psa, znovuinstalací termostatu, nebo se prostě zatím jen ještě opět neprojevil. Pohledám elektrikáře.
Pěkný den,
MH

Autor: petr vaclavik
Datum: 23.10.2018 10:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126853
reakce na ...
Revizák zjevně POUZE vystavil fakturu.
Nejčastější závadou je šroubek krytu zásuvky zabodnutý svou špičkou do modrého kabelu.
Ve vypnutém stavu se hledá impedance mezi modrým a zeleným. Vynikající pomůckou je zdroj cca 2 kV 100uA s kondenzátorem na výstupu. Chodíte po místnostech a posloucháte, kde to klape. Takto lze nalézt třeba i zuhelnatělé lepidlo na tapety nateklé do krabic.

Datum: 23.10.2018 10:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za tip. Nejsem si jistý, proč by se to projevilo po roce a půl od posledního zásahu do elektroinstalace, teď mám každopádně problém vůbec sehnat revizáka, který by to prošel...můj tvrdí, že to na 99,99% bude nějaký spotřebič.

Datum: 23.10.2018 10:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aktuálně to vypadá tak, že jsme shodili všechny okruhy a nechali běžet jen 1 zásuvkový, a v něm mi párkrát vypadl PC - ale nepravidelně. Někdy při zapojení do psa, někdy po hodině běhu.
Zvláštní ale je, že včera se nám to povedlo shodit na úplně jiném okruhu, konkrétně zapojením karmy do zásuvky.
:o

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 22.10.2018 20:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Jen bych chtěl upozornit, že pokud máte klasické jednopólové jističe, tak může nastat situace, kdy pouhým shazováním a nahazováním jističů poruchu nedetekujete.
Když je někde za chráničem ( vedení nebo spotřebič ) spojený PE a N vodič.
Koukněte na video třeba zde:

https://www.bonega.cz/elektro/pep_jistice_dpn_videa.asp

Datum: 22.10.2018 22:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky moc za tip.
Zatím se to chová čím dál záhadněji, někdy určitý úkon chránič vyprovokuje, někdy ne. Když chci nahodit chránič bezprostředně po výpadku, obvykle musím shodit výrazně víc jističů, než když třeba 10 minut počkám...což mi taky nedává smysl, ale může to být tím, že jsem laik.
Aktuálně mám vytažené "psy" z jednoho okruhu, jestli to nedělají oni...počkám, jak dlouho budeme fungovat, jestli bude rozdíl...
Zatím nic jednoznačného, budu muset asi doufat, že to vyřeší revizák, pokud ho tedy seženu, než tu umrzneme :)

Autor: Petr Zíka
Datum: 23.10.2018 17:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Pěkná animace. Pokud je problém v některém spotřebiči, pak shození jističe nemá smysl, musíte u spotřebiče odpojit oba vodiče - tedy vytáhnout ze zásuvky. Pokud je chyba v instalaci, pak se musí odpojovat oba vodiče v rozvaděči, tedy shodit jistič a odšroubovat k němu modrý vodič ze svorkovnice. Pokud dojde k výpadku chrániče po spuštění nějakého (většího) spotřebiče, pak to nic neznamená. Skutečný problém může být i na okruhu, který má v tu chvíli shozený jistič (!!!).

Datum: 23.10.2018 17:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky. V případě spotřebičů jsem se vždycky snažil i ze zásuvky, např. kotel, karma, pračka...někde to nejde (indukční deska..., světla zejména...), ale zatím podezříváme nejvíc PC, resp. PC a jeho zásuvkový okruh je jediné, co vždycky při výpadku, kterých bylo zatím cca 8, buď jelo, nebo bylo aspoň v zásuvce a spalo.
Zatím se nestalo, že by došlo k výpadku při zapojení většího spotřebiče.

Do rozvaděče si netroufám, s EE mám nulovou zkušenost. Snažím se zajistit nějakého revizáka, abychom případně proměřili okruhy, ale většina lidí mi zatím tvrdí, že to bude spotřebič.

Autor: petr vaclavik
Datum: 23.10.2018 18:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126853
reakce na ...
Možnou příčinou jsou i prodlužováky s přepěťovou ochranou. Varistory uvnitř prodlužováku se mohou za pár let (možná i měsíců) provozu zhoršit a začínají mít svodový proud. Pokud varistor nějaký výrobce neumětel zapojil i mezi fázi a ochrannou zem, je problém na světě. Pokud takový prodlužovák s přepěťovou ochranou máte, zkuste ho vypojit a nahradit obyčejným. Pokud jste Praha, není problém závadu najít.

Datum: 23.10.2018 18:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohužel jsem z Brna. Aktuálně máme zapojeného jednoho ze tří psů. Psy máme dlouho, ten zapojený je značkový, kvalitní, stáří cca 10 let, ostatní jsou obyčejnější, cca 15 let. Díky moc za radu, jako další variantu zkusím obyčejnou prodlužku, pokud to se stávající konfigurací zas vypadne.

Ještě vidím jednu souvislost, zatím mám pocit, že to vypadlo vždycky cca 0,5-2 hodiny poté, co se začalo topit (plynový kondenzační kotel). Teď si nejsem jistý, jestli to někdy vypadlo i když kotel nebyl v zásuvce, ověřím. Už vařím z vody, napadlo mě, jestli třeba nemůže mít souvislost radiátor, který je přesně pod rozvodnou skříní a topí do ní...tak jsem ho stáhnul :D

Autor: Filip Filip
Datum: 24.10.2018 10:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Tome, perfektní animace. Zrovna včera jsem to vypadnutí proudového chrániče zažil. Všechny jističe vypnuty kromě jednoho světelného a svítilo jedno světlo. Zapojuji zásuvku, přecvaknu kabel. Proudový chránič vypne. Zprvu si myslím - náhoda. Nahodím proudový jistič a vše funguje. Nicméně přemýšlím, proč to vyletělo. Po odizolování všech vodičů schválně spojím modrý a zelenožlutý. Chránič vyletěl. A hned jsem měl tu animaci před očima. Díky. Filip

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.