Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Odvětrání koupelny starám komínem???

Autor: Martin Kejzlar
Datum: 25.10.2018 23:58
uživatel: 116232

Dobrý den.

Dělám novou koupelnu a rád bych se zeptat na radu ohledně odvětrávání. Pro mě nejjednodušší varianta by byla, kdybych vzduch z koupelny vypouštěl do starého nepoužívaného zděného komínu. Mám ale obavy, zde nebude docházet v komínu ke kondenzaci a veškerá vlhkost mi nakonec stejně skončí ve zdech komínu. Ta koupelna je v přízemí a ten komín až nahoru odhadem 9 metrů a poslední 4 metry vedou na neizolované půdě.

Další vyrianta mě napadla, že bych do toho komína dal nějakou plastovou trubku, která by vedla až úplně nad konec komína a dole měla případně nějaký odvod na kondenzát.

Pak je tam ještě poslední varianta, že bych nechal do venkovní zdi vyvrtat díru a šlo by to přímo přes zeď horizontálně ven. Tuhle variantu bych použil pouze pokud by první 2 byly zcela nepoužitelné, protože by mi vývod na fasádě baráku v tomto místě docela vadil.

Mohu poprosit o Váš názor, jak bych to měl řešit?

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip24.11.2018 15:20
Josef Hodboď24.11.2018 14:30
Filip Filip27.10.2018 09:11
Jozef Homola27.10.2018 08:57
Filip Filip27.10.2018 07:51
Martin Kejzlar27.10.2018 00:25
Jozef Homola26.10.2018 07:03

Datum: 24.11.2018 15:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Vaše správné řešení - cituji :
Další varianta mě napadla, že bych do toho komína dal nějakou plastovou trubku, která by vedla až úplně nad konec komína a dole měla případně nějaký odvod na kondenzát.

Bez ventilátoru to nebude ono. Odvod kondenzátu je nutný.
Filip

Autor: Josef Hodboď
Datum: 24.11.2018 14:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Podobně se dělalo odvětrání koupelny ve zděných domech před tím, než byly dostupné ventilátory. V koupelně byla jen mřížka a za ní žaluzie, které se daly s pomocí řetízku otevřít nebo zavřít. Průřez větrací šachty byl cca 15 krát 20 cm. Funkce založena na přirozeném proudění teplého vzduchu, bez elektřiny. Funkce byla dostatečná, pokud v koupelně nebyl klozet. Nesetkal jsem se s tím, že by při obvyklém používání koupelny docházelo ke zničení cihel v šachtě kondenzací vlhkosti a zamrzáním. Pomalejší odvod vhkosti z koupelny se obvykle řešil i jejím "přepuštěním" otevřenými dveřmi do ostatních místností. To je výhodné v zimě, kdy jednat zvlhčí obvykle málo vlhký vnitřní vzduch a navíc obsažené teplo neunikne ven. Zřejmě by to i u vás mohlo takto přírodně fungovat. Ale není to "in" a neodpovídá to moderním požadavkům.

Autor: Filip Filip
Datum: 27.10.2018 07:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Tak jsem se koukal můj vodorovný odtah z koupelny a jakýmsi " zázrakem " mě to funguje, navzdory panu Homolovi. Asi to bude tím, že mám ventilátor s elektrickou žaluzií a že samovolné větrání je skoro čistá nula. Délka trubky 50 cm. Při větrání ke kondenzací na trubce ve stěně sice dochází, ale je to naprosto zanedbatelné a ty fleky na fotkách pana H. na tom nic nezmění. Asi tam nemají elektrickou žaluzii. Nicméně lapač kondenzátu s odvodem do kanalizace je u svislých odtahů nutnost. Musí být ale umístěn někde, kde nemrzne. Filip

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.10.2018 08:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ta fotka od Homoly není z koupelny ale z digestoře za velmi mrazivého rána. Odtah z koupelny přes zeď nemám a nikdy jsem neměl. Je faktem, že jsem byl pozván k řešení problému, kdy se majiteli v zimě orosovala během noci kovová část digestoře vedoucí přes zeď.

Autor: Filip Filip
Datum: 27.10.2018 09:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A jak to dopadlo ?

Autor: Jozef Homola
Datum: 26.10.2018 07:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
U odvětrání koupelny vždy hrozí za mrazivějších dnů kondenzace a proto nutno řešit odvod kondenzátu nebo použít lapač. Ty způsoby odvětrání zde byly diskutované a lze je najít. Svislé komínové má výhodu v tom, že učitý odtah existuje i při stojícím ventilátoru a ten se použije pouze pár minut po koupání nebo sprchování. Vodorvný krátký odtah přes zeď nefunguje dobře. Musí tam být těsná klapka se kterou nebude cloumat vítr. Jakmile nebude úplně těsná, tak se tam v zimě natlačí studený vzduch a při styku s teplým a vlhkým to může kolem odtahu moknout.
Ještě poznámka k tomu komínkovému. I když tam bude plast, tak se to zanáší a raz za několik let se to musí vyčistit. K té kondenzaci nedochází při chodu ventilátoru ale jenom, když se ten odtah zastaví a nebo proud vzduchu je velmi pomalý (přirozený).
EDIT
Obrázek kondenzace na kovové mřížce (ochrana proti náletu masařek)

Autor: Martin Kejzlar
Datum: 27.10.2018 00:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116232
reakce na ...
¨Díky za reakci.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.