Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Pohádka o kotlíkových dotacích a zlém výrobci, který prodává dvouplošníky

Autor článku: Ing. Zdeněk Lyčka
Plné znění článku: Pohádka o kotlíkových dotacích a zlém výrobci, který prodává dvouplošníky
Anotace článku: Jak souvisí kotlíkové dotace s dvouplošníky? Je to pohádka a pohádky jsou pouhé fikce. Jinak řečeno, každý autor si v té své pohádce může napovídat, co chce, takže já jsem „nacpal“ dvouplošníky do kotlíkových dotací. Tím se mimo jiné pokouším z hororu udělat trochu zábavnější žánr a doufám taky, že se tak snižuje možnost mě za ty řeči zažalovat.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (4): Zlaté české ručičkyIvo Krajča15.06.2016 17:43
Re: pohádka o kotlíkových dotacíchŠalý Jaroslav15.06.2016 07:41
Re (3): Zlaté české ručičkyZdeněk Lyčka11.06.2016 09:32
pohádka o kotlíkových dotacíchLadislav Štrajt10.06.2016 20:53
Re (2): Zlaté české ručičkyStefan Energy10.06.2016 12:55
Re: Zlaté české ručičkyZdeněk Lyčka08.06.2016 08:04
Zlaté české ručičkyStefan Energy07.06.2016 20:30
NázorPavel Kačírek07.06.2016 10:06
Re: Jen můj názorZdeněk Lyčka07.06.2016 08:54
Jen můj názorJosef Morák07.06.2016 08:04
PřirovnáníVladimír Křen07.06.2016 06:53

Autor: Ladislav Štrajt
Datum: 10.06.2016 20:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121642
reakce na ...

Vše málo platné. SFŽP si přeci nemůže udělat ostudu a nesmysl t.zv. kotlíkové dotace zrušit.
L. Štrajt

Předmět: Re: pohádka o kotlíkových dotacích
Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 15.06.2016 07:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118337
reakce na ...
dtto platí bohužel i pro tepelná čerpadla

Předmět: Zlaté české ručičky
Autor: Stefan Energy
Datum: 07.06.2016 20:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 109453
reakce na ...
No a teraz inak.
Ja si zas myslím z môjho pohľadu že skúsený pilot upraveného dvojplošníku bude efektívnejší než neznalý pilot najnovšieho gripenu.Ak úprava stávajúceho dvojplošníku ma stála 1500€ na komplet, tak najnovší gripen by ma stál cca 4500-5000€ na komplet,no a teraz už len stačí zistiť rozdiel v spotrebe....za ten istý dolet odhadujem tak 10% v prospech gripena ale len ak bude dostatočne zaručený servis a dostatok náhradných dielov a veľmi kvalitné odsírnené upravené palivo, pretože pilot poväčšine nestojí zanič.A proti stojí pilot dvojplošníku velké ESO ,ktorý je za letu schopný si nasekať vrcholky stromov a použiť ich dočasne miesto drahého paliva,čo ešte viac znižuje rozdiel v efektivite.No len ak zoberiem rozdiel v nadobúdacej cene 3000€ tak pri sezonnom rozdielu spotreby jednej tony ,bude musieť gripen u mňa doháňať upravený dvojplošník tak zhruba 30 rokov.Nehovoriac že len za desať rokov stratí ten gripen dokonca aj morálnu hodnotu ak dovtedy poväčšine úplne nezkoroduje.

Předmět: Re: Zlaté české ručičky
Autor: Zdeněk Lyčka
Datum: 08.06.2016 08:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102819
reakce na ...
Souhlasím s Vámi. V úvodu své pohádky jsem se zmínil, že s přestavbami jsem v této republice začal komerčně já. Ale vždy jsme tvrdili, že se jedná o přestavbu starého dvouplošníku, který má na trhu rozhodně svoje místo. Problém je v tom, že někteří výrobci o svých přestavěných a přelakovaných hajtrách tvrdí, že to jsou gripeny a stát jim za to platí tučné dotační peníze.

Předmět: Re (2): Zlaté české ručičky
Autor: Stefan Energy
Datum: 10.06.2016 12:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 109453
reakce na ...
No já to vidím tak že výkon ktorý väčšina potrebuje je oveľa nižší než menovitý výkon zakúpeného kotla v ktorom by mal kotol podávať najlepšiu účinnosť,takže ak tu ktomu existujú rôzne PID regulácie atp ktoré vpodstate degradujú účinnosť kotla hlboko pod menovitým výkonom tak ostáva len budto dalšiu investíciu do AKU nádrže ,alebo kvalitné palivo ktoré prakticky nie je možné zaručiť pretože každá várka je iná,a je potreba korigovať nastavenia RJ a modulácie PID.

U mňa prestavený dvojplošník pre malý spalovací priestor pod roštom,teda s malou dopaľujúcou komorou nemá problém ani s mosteckým O2.Pretože ide celú sezonu na minimálny výkon aby stačil uhľlovodík vyhorieť skôr než sa plameň ochladí o zavodnený rošt kotla.Ktomu pridám trochu CaO ,jedno 40kg vrece stačí na cca 500kg O2 a niet sadzí len biely prášok,ktorý zanáša veľmi slabo vodorovné plochy výmenníka kotla,proste vymalované.

Ale je mi divné že skúšobne v čechách používajú palivo od výrobcu kotla a nie vlastné,pretože ak doň primiešate určitý malý pomer NaCl tak potom bude účinnosť kotla ako vymalovaná.Ide vpodstate o určitý druh "mágie" ktorý optimalizuje priebeh horenia kde hlavne spomaluje a znižuje vysokú teplotu vo vnútri rétorty aby sa uhľovodík uvolňoval menej a pod kontrolou stačí v spaľovacom priestore prakticky dokonale vyhorieť,nehovoriac o blahodárnom vplive vysokého pomeru odsírnenia paliva pre čistú dokonalú exotermickú reakciu,aby nám síra neviazala na seba kyslík ,ktorý potom životne potrebujeme pre uhľovodík a preto potom každý fajruje v nastavéní prísun bi-vzduchu zbytočne navyše čo má neblahý vplyv na spalovací proces trhania plameňa,bodového horenia,vysokej teploty podávača.

Předmět: Re (3): Zlaté české ručičky
Datum: 11.06.2016 09:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No, tak tam chybí ještě mandragora, a je to jako z laboratoře magistra Kellyho. Přidávat do uhlí nehašené vápno CaO je zbytečné, protože to se termického procesu už nijak neúčastní. Vzniká totiž pálením vápence CaCO3, který se do uhlí přidává jako odsiřovací aditivum. Spálením vápence s uhlím vznikne právě CaO, který váže SO2. A protože vápenec na tepelný rozklad potřebuje hodně tepla, odebere je z ohniště, čímž snižuje teplotu v ohništi a tím i teplotu tavení popelovin, takže nedochází k tvorbě velkých napečenců. Proto jej někteří výrobci kotlů doporučovali jako příměs do spékavého uhlí. Ovšem silně endotermický rozklad vápence snižuje výhřevnost uhlí. Pokud se vám na plochách objevuje bílý prášek, pak je to to pálené vápno CaO, které jste přidal, ono se pouze ohřálo (odebralo teplo ohništi) a vyletělo ven
No a co říct k spalování kuchyňské soli NaCl? Tak to je opravdu asi magie a prozatím jsem o tom neslyšel ani nečetl. Sůl se taví při cca 800 °C, takže spotřebuje také hodně tepla a o čisté exotermické reakci tu nemůže být ani řeč. Kromě toho, že tavenina zalepí rošt zřejmě ničemu nepomůže. S uvolňováním uhlovodíků (velká část se jich tvoří až po rozkladu paliva) to asi nemá nic společného a s odsířením už vůbec. K tomu se používá hydroxid vápenatý Ca(OH), ale ten má stejný účinek jako vápenec.

Předmět: Re (4): Zlaté české ručičky
Autor: Ivo Krajča
Datum: 15.06.2016 17:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 122829
reakce na ...
Pokud jde o přídavek soli do uhlí, jde o praktickou aplikaci úsloví našich předků - uhlí ušetříš, plamen podpoříš přidáním špetky soli. Možno vyzkoušet prakticky vhozením soli na žhnoucí uhlí, ovšem úspora uhlí? Sodík ze soli (pro neznalé NaCl) obarví plamen krásně žlutě a vzbudí dojem, že uhlí opravdu více hřeje.

Předmět: Názor
Autor: Pavel Kačírek
Datum: 07.06.2016 10:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 122774
reakce na ...
Moc pěkné přirovnání.Ideová hloubka článku je až neuvěřitelná.Jenom jsem nepochopil,proč jde p.Morák do osobního napadání kdo tomu rozumí víc.

Předmět: Jen můj názor
Autor: Josef Morák
Datum: 07.06.2016 08:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119127
reakce na ...
Moc hezká pohádka. Hlavně je o tom, že Já (autor) rozumím této problematice nejlíp a všichni kolem mne jsou trotli.
Pokud tvrdíte, že vyrobit ocelové kotlové těleso je dražší a složitější než upravovat litinové odlitky (tělesa) starých kotlů, tak to svědčí o tom, že ten kdo tady něčemu nerozumí jste vy.

Bohužel musím s vámi v některých věcech uvedených ve vaši pohádce souhlasit. Bohatý soused zkouší co našinec vydrží.

Předmět: Re: Jen můj názor
Datum: 07.06.2016 08:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jako konstruktér kotlů se živím bezmála 30 let, takže tomu pravděpodobně trochu rozumím. O žádných složitých úpravách litinových kotlových těles nevím. Používají se tělesa z desítky let (po statisících) odlévaných prohořívacích kotlů, u kterých se jednoduše odřízne nezavodněné dno. Tělesa se dají mimo jiné za pár šupů koupit v Turecku či Itálii.

Předmět: Přirovnání
Autor: Vladimír Křen
Datum: 07.06.2016 06:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Velice trefné přirovnání. Dovolil bych si malinko jiné. Kdysi, kdesi na svazarmovském letišti se startovaly kluzáky pomocí běžících lidí a gumového lana, ale protože pokrok je pokrok instaloval se motorový naviják. Letadla zůstala stejná.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama