Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

délka propojovacího potrubí

Autor: Filip Filip
Datum: 29.10.2018 13:29
uživatel: 126822


Chlaďař, který mě bude montovat klimatizaci mě tvrdí, že délka propojovacího potrubí mezi vnitřní a venkovní jednotkou musí být několik metrů. Já ale chci potrubí co nejkratší, protože vnitřní jednotka bude na jedné straně stěny a venkovní jednotka na straně druhé. Odhaduji, že přímé propojení bude cca 50 až 80 cm dlouhé. On chce potřebnou délku dosáhnout tak, že to potrubí smotá za venkovní jednotku. Není to náhodou kravina ? Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lubomir Švarc30.10.2018 21:24
Pavel Nedbal30.10.2018 21:19
Martin Kill29.10.2018 20:53

Příspěvky
Autor: Martin Kill
Datum: 29.10.2018 20:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123396
reakce na ...
Minimální délku potrubí udává výrobce zařízení, a je vhodné ji skutečně dodržet. pokud to neuděláte, může to způsobovat problémy ( jaké, to jen tuším, ale třeba někdo dá fundovanou odpověd). Nejjednodušší je vzájemně o něco posunout vnitřní a venkovní jednotku. To znamená trochu lištovat po stěně kvuliva vedení potrubí. A nebo uvedená smyčka - když ji schováte za venkovní jednotku, nebude to zas taková tragedie pro oko .-)

Autor: Pavel Nedbal
Datum: 30.10.2018 21:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112823
reakce na ...
Prosím Vás,
co blbnete. Jde jen o to, že výrobci dodávají kondenzační jednotku naplněnou chladivem s množstvím odpovídajícím cca 8m délky, a při krátkém propojení bude chladivo přebývat, bude více zaplavovat dolní část kondenzačního výměníku a tím snižovat aktivní plochu pro kondenzaci, čímž při vysokých venkovních teplotách vzroste tlak, tedy i zatížení kompresoru, na což může reagovat vysokotlaká ochrana, nebo není -li, pak tepelný spínač v kompresoru ("klixon") a vede to i k větší spotřebě el. Snadná pomoc: po zprovoznění odsajte cca 80g chladiva (8m á 10g/m). Nejlepší je měřit rychlým kontaktním teploměrem na dolní části kondenzačního výměníku, kde je hranice kondenzace (ještě mokrá pára) a kde začíná jeho podchlazení (zcela kapalné chladivo pod kondenzační teplotou). Kapalné chladivo by mělo být nanejvýš v 10% objemu kondenzačního výměníku (kondenzátor bývá z několika sekcí paralelně, platí pro každou sekci). Délka potrubí měla vliv v dřívějších (dřevních) dobách, kdy se škrtilo restriktorem, nebo kapilárou a částečně bylo počítáno i se škrticí rolí potrubí kapaliny. Nyní s elektronickými expanzními ventily a frekvenčné řízenými kompresory je již passé.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 30.10.2018 21:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Které klimy mají EEV?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.