Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Difuzně otevřené skladby

Autor: Tomáš Vágner
Datum: 31.10.2018 09:09
uživatel: 128820

Dobrý den,
měl bych zájem o difuzně otevřenou skladbu rodinného domu, nějakou montovanou dřevostavbu. něco málo jsem se vydal nastudovat tedy o difuzi vodních par a složení těchto konstrukcí. Po pár dnech čtení různých článku jsem z toho všeho zmatený. Proto bych Vás moc požádal o Vaše názory.

Skladba by měla být směrem z interiéru následující:
Sdk deska s malbou
Dřevěný rošt předstěny z kvh 40/60
Parobrzdná vrstva
Rošt z kvh 140/60 vyplněný vatou např isover uni
dřevovláknitá deska Steico Therm tl. 100

Jednak mi není jasná volba materiálu parobrzdné vrstvy, kde jak jsem se odčetl jsou tři varianty:
1. Osb deska egger 4 přelepená ve všech spojích páskou
2. sádrovláknitá deska např. fermacell Vapour přelepená ve všech spojích páskou
3. Pouze fólie např. parobrzdná fólie Isover km Vario duplex

Je opravdu jedno jakou variantou se vydám? Dále mě zaráží skladba podhledu pod sbíjeným vazníkem, kde jsme se dokonce dozvěděl od prováděcí firmy, že podhled dělají vždy s parotěsnou fólií, jako difuzně uzavřený? To mě trochu šokovalo? Předpokládal jsem že skladba bude stejná, jako na stěně akorát místo dřevovlákna použiji min. izolaci v tl. 300 mm.

V neposlední řadě by mne zajímala skladba u ploché střechy, pokud použiji mpvc fólii, jako hydroizolační vrstvu.

Děkuji za názory

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Doležal29.11.2018 23:25
Jiří Kubíček28.11.2018 09:24
Filip Filip28.11.2018 00:05
Pavel Doležal27.11.2018 23:50
Pavel Simek16.11.2018 20:57
Marcel Marcel07.11.2018 22:21
Filip Filip07.11.2018 22:05
Marcel Marcel07.11.2018 18:33
Filip Filip07.11.2018 16:51
Marcel Marcel06.11.2018 21:26
Marcel Marcel06.11.2018 18:47
Jiří Kubíček06.11.2018 18:41
Filip Filip06.11.2018 18:00
Marcel Marcel06.11.2018 16:47
Filip Filip06.11.2018 15:03
Filip Filip06.11.2018 15:00
Marcel Marcel05.11.2018 10:17
Pavel Doležal05.11.2018 09:56
Jiří Kubíček01.11.2018 15:28
Tomáš Vágner01.11.2018 13:27
Tomáš Vágner01.11.2018 13:16
Filip Filip31.10.2018 16:11
Jiří Kubíček31.10.2018 14:58
jenda dibes31.10.2018 10:42

Datum: 27.11.2018 23:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128868
reakce na ...
Dobrý den,
mohl bych Vás požádat o názor na níže uvedenou konstrukci difuzně otevřeného domu?

Směrem zvenku dovnitř - obklad z palubek 19mm, vzduchová mezera 19mm, difusní folie, tepelná izolace 160mm (skelná vata nebo čedič), skelet domu 120mm vyplněný opět skelnou vatou nebo čedičem, OSB 4 15mm, inst. mezera 40mm, fermacell 12,5mm, obklad z palubek

Děkuji

Autor: Filip Filip
Datum: 28.11.2018 00:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Je to OK. Snad jenom poznámka - ten venkovní rošt by měl být vodorovně, aby se minimalizovaly tepelné mosty. Filip

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.11.2018 09:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, též bych v tom neviděl problém.

Autor: Pavel Doležal
Datum: 29.11.2018 23:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky, také mě to přišlo OK, ale budu klidnější, když to uslyším z více stran :-)

Autor: Pavel Simek
Datum: 16.11.2018 20:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100748
reakce na ...
Tomáši, jsem rád, že jdete cestou difůzně otevřené konstrukce. U stěn bych se přiklonil skladbě, která je certikovaná a pozor, nejen na papíře. Ale ten panel (stěnu) měli v klimatické komoře a testovali co se v ní děje. Pak budete mít jistotu, že vše je OK. U nás vím, že Insowool toto testoval, odladili tak i druh OSB desky, izolace uvnitř apod.
Strop - jestliže jdete do difůzně otevřené skladby, byla by škoda nejít i do stropu, ale u ploché střechy narazíte na klasickou diskusi - jednoplášťová střecha (tj. difůzně uzavřená) nebo dvouplášťová (difůzně otevřená, odvětrávaná). U dvouplášťové je to více práce nejen na stavbě, ale i při projekci, spočíst správně plochu k odvětrání, někdy nuceně nasadit odvětrávací rotační hlavici apod.
Dřevostavbám zdar

Pavel Šimek
nezavisly-stavebni-dozor.cz

Autor: Marcel Marcel
Datum: 05.11.2018 10:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122355
reakce na ...
To či spravíte Vašu stavbu difúzne otvorenú alebo difúzne uzavretú nezmení na jej kvalite prakticky nič. Podstatné je spraviť to správne.
Množstvo vodných pár, ktoré prejdú cez steny do vonkajšieho prostredia je zanedbateľné...á 3%
Ak teda spravíte Váš strop najjednoduchšie - teda s parozábranou na kvalite bývania to nezmení absolútne nič. Vodné pary je potrebné z vnútorného prostredia odstrániť vetraním.

Datum: 06.11.2018 15:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. To, co píšete je naprostá blbost. Nejde o vodní páry, které projdou konstrukcí, ale o vodní páry, které tam zkondenzují, následně se neodpaří a tím vytvoří živnou půdu pro plísně, hnilobu a celkovou destrukci. Nakonec jako vždy je důležitá celoroční bilance vodní páry. Filip

Datum: 06.11.2018 16:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohli by ste byť presnejší...ktoré moje tvrdenie je podľa Vás "blbosť" ?
Jediné čo som chcel povedať je že to či bude strop difúzne otvorený alebo uzavretý (teda s parozábranou) nič nezmení na kvalite bývania.. (preto to podráždenie :-D ? ).....a nikde nie je napísané že ak sú steny difúzne otvorené tak strop musí byť spravený rovnako. Podstatné je že to vždy musí byť spravené správne....ale to sa už opakujem.

Datum: 06.11.2018 18:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Co chcete upřesnit ? Napsal jsem všechno podstatné. Filip

Datum: 06.11.2018 18:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Napísať troma vetami "všetko podstatné".... tak to je niečo....
ale škoda...tým pádom už fakt nie je o čom...

Datum: 07.11.2018 16:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Nezlobte se, ale Vy píšete o kvalitě bydlení, zatímco já o difuzi, rosném bodě, kondenzaci a vodní bilanci.

Datum: 07.11.2018 18:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak skúsim znovu....tazatel napsal: "prováděcí firmy, že podhled dělají vždy s parotěsnou fólií, jako difuzně uzavřený? To mě trochu šokovalo? Předpokládal jsem že skladba bude stejná"....

Moja reakcia na túto úvahu: to či bude strop difúzne otvorený alebo uzavretý nezmení prakticky nič....nezmení to kvalitu bývania....nezmení to vnútorné prostredie....výsledkom bude že použitím parozábrany bude strop difúzne uzavretý....a to jednoducho v dome nikto nijako nepocíti.
Jednoducho som sa domnieval (možno mylne) že tazatel má pocit že len difúzne otvorená stavba je dobrá a zdravá....a použitie parozábrany je nejaké stavebné harakiri (ŠOKOVALO ho to).
(Je veľa ľudí, ktorí sa domnievajú že je nutné aby dom "dýchal"...a je veľa firiem, ktoré to z gustom propagujú :-) )

Vaše konštatovanie o bilancii vodných pár, nie je pre mňa nič nové...ale mne v kontexte na môj príspevok mi nedáva žiaden zmysel.

Je celkom bežné že písaný stručný text nemusí vôbec čitateľ pochopiť rovnako ako to autor myslel....zvlášť na webe častý jav z viacero dôvodov.

Datum: 07.11.2018 22:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy jste mě naprosto volný a navíc já nemám potřebu se nechat od Vás školit. Takže škoda času.

Datum: 07.11.2018 22:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Čítate mi myšlienky.

Datum: 06.11.2018 18:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, jinak řečeno, je jedno, zda máte difúzně uzavřenou nebo difúzně otevřenou konstrukci, vždy to musí být poskládáno tak, aby v konstrukci nedocházelo ke kondenzaci, nebo jen k velice drobné kondenzaci v rámci normy, která se dokáže rychle po mrazech odpařit a nenadělá zde neplechu v podobně plísní. Akorát difúzně otevřená konstrukce je podstatně blbuvzdornější a přece jenom umožňuje nějaký průnik par, ale správně větrat se musí u domu difúzně uzavřeného i otevřeného domu. Taky má difúzně otevřená konstrukce zpravidla lepší akustické vlastnosti.

Datum: 06.11.2018 21:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No... mám zato že som napísal inými slovami presne to isté čo Vy :
"je jedno, zda máte difúzně uzavřenou nebo difúzně otevřenou konstrukci, vždy to musí být poskládáno tak, aby v konstrukci nedocházelo ke kondenzaci" ..... preto si myslím že pán Vágner nemusí obavy z toho že firmy robia strop s parozábranou - teda difúzne uzavretý.

Datum: 31.10.2018 16:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Mám postavenou chatu - difuzně otevřená konstrukce. Když napíšete svou mailovou adresu, jsem ochoten se podělit o zkušenosti. Tady to nikoho nezajímalo, i když jsem měl snahu prezentovat seriál o průběhu celé stavby. Tak jsem to vymazal. Filip

Datum: 01.11.2018 13:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Autor: Pavel Doležal
Datum: 05.11.2018 09:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, mohl bych se zeptat, stavěla Vám firma nebo jste stavěl sám svépomocí? Případně šlo o nějakou stavebnici nebo stavbu úplně z ničeho? Pokud máte někde seriál o stavbě, byl byste ochotný poslat odkaz? Rád bych se inspiroval, také se chystáme stavit dif. otevřenou dřevostavbu. Mail na mne je případně:
Děkuji

Datum: 06.11.2018 15:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Stavěl jsem sám se synem. Navrhl jsem si to také sám, i když jsem na to původně měl projekt, tak konstrukce je naprosto jiná. Přeposlal jsem Vám pro začátek nějaké fotky. Pokud budete mít zájem, tak všechno rád vysvětlím, zdůvodním, předvedu, ukáži atd.... Filip

Datum: 31.10.2018 14:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, co se týká parobrzdy, použít můžete všechny tři varianty. Nejdříve jsem moc nevěřil té desce fermacell vapor, ale jestli je pravda, co se píše v technických listech, že má díky kašírování difúzní odpor 200 - 240 (podle síly desky), pak se i tato deska dá použít jako parobrzda.

Do podhledu nutně nemusíte dávat parozábranu, též stačí parobrzdná vrstva, ale konstrukce pak nesmí být pochozí a prostor nad izolací musí být dobře odvětraný. U té ploché střechy uveďte předpokládanou celou skladbu.

Datum: 01.11.2018 13:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tedy do podhledu mohu použít tedy třeba klasickou parobrzdnou fólii Rothoblass Vapourvlies 120 kdy Sd=30?

Skladba ploché střechy směrem z interiéru:

Sdk na al křížovém závěsu spuštěném o 60 mm pod stropní vazník
Parobrzdná fólie např. Isover Km vario
Stropní trám 60/240 s vloženou min. izolací
Ursa pure one sf 34 tl.100 mm
Záklop z osb tl. 22 mm
Spádové klíny Eps 150s 60-120 mm
Polystyren EPs 150 tl. 100 mm
Mpvc fólie

Problém mám z odvětrávanou vrstvou, která by tam měla být, pokud máme parobrzdnou fólii na spodku stropních trámů. Napadlo mě udělat nad záklopem z osb laťování na výšku 40 mm, ale nevím jestli je to dostačující odvětrání?

Datum: 01.11.2018 15:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, v případě, že izolace nebude zaklopená a bude prostor nad izolací odvětrán, klidně stačí i ta parobrzda. U té ploché střechy bych to spíše viděl na parozábranu než parobrzdu, protože i když uděláte odvětrávanou mezeru nad OSB deskami, tak sami OSB desky mají velký difúzní odpor, navíc by ty EPS klíny téměř neměly žádný izolační smysl. Osobně bych dal zespoda na trámy parozábranu a dost bych si dal záležet na jejím provedení, tedy aby nebyla prošroubovaná (případné prošroubování např. kvůli závěsům by mělo být ošetřeno těsnící páskou), aby byla dobře slepená a dobře přilepení ke stěnám. Ta odvětrávaná mezera nad OSB je na zvážení, nebyla by špatná, ale trochu by to celé ztratilo izolační vlastnosti. Dále nevím, jak si pak představujete položení EPS nad tu mezeru, asi by zde musel být další záklop a je to zbytečně komplikované. Měl bych pro vás ještě jeden návrh složení té ploché střechy - z venkovní strany by to bylo: PVC fólie, EPS a klíny z EPS, OSB deska, vata mezi trámy, která by to řešila i po akustické stránce, zespoda pod trámy vrstva PIR desek na perodrážku s integrovanou ALU fólií z obou stran desek, SDK. Ty PIR desky jsou velkoformátové a lehké, dobře se řežou, ve spojích je jen přelepíte páskou na parozábranu, kterou použijete i u stěn po případném vypěnění mezírek. Nepotřebujete tedy žádnou parozábranu a žádný vlhkost se vám přes to nedostane.

Jinak ještě se tu před časem vedly diskuse o tom, co je to vlastně difúzně otevřená konstrukce. Podle některých definic je to konstrukce, kde difúzní odpor materiálů po sobě jdoucích od interiéru do exteriéru klesá a tudíž je v takové konstrukci přípustná i parozábrana. Podle jiných definic a názorů ale k první podmínce musí platit i podmínka, že takovou konstrukcí mohou procházet směrem ven vodní páry, čemuž parozábrana zabraňuje, měla by tedy být použita na vnitřní straně konstrukce parobrzda, nikoli parozábrana, s tím se též ztotožňuji.

Autor: jenda dibes
Datum: 31.10.2018 10:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Tak když jsem stavěl svépomocí , tak jsem šmejdil po amerických diskusích . Předpokládal jsem , že tam mají v tomto zkušenosti , tradici a vše znormované . A setkal jsem se tam víceméně jen s konstrukcí , jakou vám udělají strop . To znamená , sádroš , instalační mezera , parotěs , trámky s vatou , paropropustná a odvětrávaná fasáda. Parotěs zaručuje , že v zimě nejde vlhký teplý vzduch do konstrukce a paropropustná folie s odvětrávanou fasádou (většinou peření , palubky) zase to že stěna je odvětraná (dýchá) . To je podle mého asi nejblubuvzdornější skladba. I když propíchnete parotěs třeba hřebíkem , tak odvětrávaná fasáda zajištuje bezproblémové odvětrání případných par.
Zajistěte si tedy at na stropě je horní vrstva paropropustná a nezaklápí to osb deskami , ale běžnými prkny , které mají mezi sebou mezery.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama