Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

FVE a dvoupásmový tarif d25d

Autor: Jan Malach
Datum: 01.11.2018 17:01
uživatel: 120695


Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda dává smysl využití dvoupásmového tarifu d25d v případě samovýrobce fve.

Doposud jsme se snažili pomocí bojleru maximálně využívat samovýrobu FVE. V zimních měsích je však energie nedostatek a výkon je doplňován odběrem ze sítě. Zvažovali jsme úpravu na tarif d25d. Jestli tomu však dobře rozumím bojler by pak mohl být spínán pouze v době NT (což bude většinou právě mimo výkon FVE) a tím bysme přišli o možnost využívat právě samovýrobu (která plně pokrývá zejména v letních měsících). V bilanci by pak změna byla zřejmně kontraproduktivní.

Neexistuje například nějaká nabídka / tarif, který by bral v potaz i samovýrobu a umožňoval (smluvně i technicky) spínání spotřebiče i mimo dobu NT za podmínky, kdy jeho spotřebu pokryje samovýroba.

Z filozofického hlediska ulehčit odběr velkých spotřebičů ze sítě v době VT by tento model měl vyhovovat, nenašel jsem ale praktické řešení....

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Malach04.11.2018 20:56
Karel Technik03.11.2018 07:32
Petr Zíka01.11.2018 18:56

Příspěvky
Autor: Jan Malach
Datum: 04.11.2018 20:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120695
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji za odpoved. Vzor smlouvy s presnou podminkou nemam.
Pokud jak píšete "Tarif D25 zakazuje ohřívání bojleru elektřinou ze sítě v době platnosti vysokého tarifu" (to ze sítě je důležité), pake je potenciálně možné najít technické řešení. U mně konkrétné mám zapojeno dle přílohy (nabízí se třeba elektronické řízení - jsem schopen nacist informaci kolik menic vyrabi a podle toho elektronicky ridit vykon bojleru).

Ná stránkách například eonu https://www.eon.cz/-a120001---eOPafOCO/prehled-cen-distribuce-2018-domacnosti-pdf ale
píší "Odběratel zajistí technické blokování elektrických akumulačních
spotřebičů v dobách platnosti vysokého tarifu.", tedy bez ohledu na to jestli na prikon spotrebice bude pokryt ze site nebo ze samovyroby....

Autor: Karel Technik
Datum: 03.11.2018 07:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobré ráno,
je tu ještě jedno hledisko co musíte zvážit. Podívejte se na časové rozdělení platnosti NT při D25( 26) během dne. Většinou je to 6 hodin v noci a 2 hodiny během dne. Závisí to ale na distribuční oblasti. A to je právě problém - pokud během dne dostatečně neohřejete TUV vlastní energií ( je jedno jestli to je FVE nebo fototermika), pak musíte odpoledne či navečer zapnout dohřev ze sítě- a to bude téměř 100% ve vysokém tarifu. Musíte tedy vždy den dopředu predikovat, zda se ohřev vlastní energií povede či nikoliv. Stačí skutečně málo takových dohřevů v roce a celá ekonomika je v tahu.

Autor: Petr Zíka
Datum: 01.11.2018 18:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Tarif D25 zakazuje ohřívání bojleru elektřinou ze sítě v době platnosti vysokého tarifu. Ohřívání bojleru elektřinou z vlastní FVE ale zakázáno není. Zapojení bude složitější, ale dá se to udělat. Nejjednodušší je dvojí spirála, nebo je možné použít dva vzájemně mechanicky blokované stykače. Asi jsou možná i jiná řešení, záleží jak máte FVE zapojenou.
Jste si jist, že se Vám tarif D25 vyplatí? Doporučuji využít nějakou kalkulačku a spočítat si náklady pro různé tarify podle Vaší spotřeby. Někdy vyjde rozdíl roční platby tak malý, že to nemá smysl řešit.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.